RX 580 Armor 8 GB OC sıcaklık sorunu

CkeRo

Hectopat
Daha fazla  
Sistem özelliklerim:
MSI B450M PRO M.2.
AMD Ryzen 5 1600 Wraith Max RGB.
Corsair vengeanche LPX 8 GB 3000 MHz CL 16.
MSI RX 580 8 GB Armor OC.
Toshiba OCZ 480 GB TR 200.
Thermaltake V200 TG 600W 80+ RGB Edition.

RX 580 Armor çok ısınan bir kart ancak bunun için undervolt, fan hızı gibi şeyler yapılarak bir nebze düşürülebilen bir kart. Undervolt rehberine baktım gerek MSI Afterburner programından gerek AMD Radeon Adrenalin programından fan ve undervolt için birçok şey denedim. OCCT üzerinden her test yaptığımda ya şu kadar error bulundu diyor ya da bir süre sonra kapanıyor en fazla 1 dakika dayandı. Denemedim ancak voltaj değiştirmesem de OCCT testinden iyi çıkamayacak. Bütün yaptığım değişiklikleri sıfırlayıp (nasıl sıfırlayacağım hakkında bir fikrim yok), sizin yardımlarınızla fan hızı ve undervolt işlemlerini gerçekleştirip kartımın sıcaklık sorununa çözüm oluşturabileceğimi düşündüm. Boşta 35 derecelerdeyken oyuna girdiğim zaman 80 derceleri direk buluyor. PUBG'de 80'in altına inmiyor neredeyse. CS:GO 65-70 civarı, Valorant 65-70 arası ancak bazı yerlerde 75 oluyor. Human: Fall flat 75-80 civarı. Fan hızı, undervolt veya herhangi başka bir çözüm yolunda tavsiye (şunu şöyle yap böyle yap derseniz daha iyi olur), benim ayarlarım şu şöyle yaparsan daha iyi olur gibisinden yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok fazla toz yapmasından dolayı bir süre sonra sıcaklığı tekrar yükselmez mi? Bu kasanın hava sirkülasyonu kötü demek mi oluyor? Bir de OCCT testinde siyah ekran olup PC'nin açık kalıp fanlari aşırı hızda dönmeye devam etmesi normal bir durum mu?

Kasanın hava akışı pek kötü değil ama AMD'nin isteğini karşılayamıyor bir cok kasa.
Ve evet bunu yapınca maalesef aşırı toz ve ak kabinde yine sıcaklık oluyor benim ön kasa bölgesi fanların önü çıktığından orayı cıkarıyorum daha az tozlanıyor ama sizinkini bilemem.

Aynı problemi birebir yaşıyordum hocam. Bende de RX 570 8GB Armor vardı, uzun bir süre undervolt ile idare ettim fakat artık çözemeyince 1650Super'e geçmek zorunda kaldım.
Undervolt stabilite testinde occt başlatıyorum çok kısa bir süre sonra görüntü gidiyor sıcaklık da 88leri görüyor bilgisayar çalışmaya devam ediyor bu ekranın gitmesi durumu normal mi?
Kasanın hava akışı pek kötü değil ama AMD'nin isteğini karşılayamıyor bir cok kasa.
Ve evet bunu yapınca maalesef aşırı toz ve ak kabinde yine sıcaklık oluyor benim ön kasa bölgesi fanların önü çıktığından orayı cıkarıyorum daha az tozlanıyor ama sizinkini bilemem.
Kasayla ilgili çok da sıkıntı olduğunu sanmıyorum yaklasik 1 yılı geçkin süredir ekran kartı macun yenilemedim. Ancak yenileyenlerin bazıları sıcaklık sorununun daha kötü olduğunu bildirmiş sizce macun yenilenmeli miyim bu arada sorunum sadece macun yenilemekle cozulcek bir şey değil bence

Undervolt stabilite testinde OCCT başlatıyorum çok kısa bir süre sonra görüntü gidiyor sıcaklık da 88leri görüyor bilgisayar çalışmaya devam ediyor bu ekranın gitmesi durumu normal mi?

Kasayla ilgili çok da sıkıntı olduğunu sanmıyorum yaklasik 1 yılı geçkin süredir ekran kartı macun yenilemedim. Ancak yenileyenlerin bazıları sıcaklık sorununun daha kötü olduğunu bildirmiş sizce macun yenilenmeli miyim bu arada sorunum sadece macun yenilemekle cozulcek bir şey değil bence.

Tabii ki de tek bu değil ve kaliteli bir macunu doğru bir şekilde sürerseniz kesinlikle 4 5 derece düşecektir.

Bende RX 570 Armor modelini kullanıyordum. V-Sync ve Undervolt ile 70 derecelerde tutabiliyordum sıcaklığı. Undervolt olmadan 80 dereceleri geçiyordu. MSI Afterburner üzerinden Core Voltage ayarını -81 olarak kullanıyordum bir sıkıntı çıkmıyordu. Sizde -40'dan başlayarak aşama aşama düşürebilirsiniz.

Bende RX 570 Armor modelini kullanıyordum. V-Sync ve Undervolt ile 70 derecelerde tutabiliyordum sıcaklığı. Undervolt olmadan 80 dereceleri geçiyordu. MSI Afterburner üzerinden Core Voltage ayarını -81 olarak kullanıyordum bir sıkıntı çıkmıyordu. Sizde -40'dan başlayarak aşama aşama düşürebilirsiniz.
Peki testi oyun üzerinden mi yapıyordunuz programdan mi
Sadece voltaj değeriyle oynamam yeterli mi

Hocam MSI Afterburner yerine AMD Radeon ayarlayıyla yapın işlemi. İkisi çakışabiliyor. Sağdan sola 5 fazı 1081 mV olarak ayarlayıp FurMark ile deneyebilir misiniz? OCCT 3D testi fazla ağır bence. Fan curve olarak da size kendi kullandığım ayarları vereyim:
45C-%20
55C-%25
60C-%40
70C-%60
75C-%80
Bu ayarlarda bendeki Nitro+ RX 580 4 GB 65 dereceyi geçmiyor. Ayrıca benim saat hızım default olarak 1411 MHz ben 1400 MHz'e çektim siz de 10-15 MHz düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Peki testi oyun üzerinden mi yapıyordunuz programdan mi
Sadece voltaj
İlk önce program üzerinden test ediyordum stabilite için daha sonra oyun içi sıcaklık değerlerini baz alıyordum kendime. Sadece voltaj değerini değiştirmek benim için yeterli oluyordu. Bir deneyin isterseniz. Zaten oyunlarda programlardaki kadar yük binmiyor karta. Programı sadece stabilite için kullanın bence, sıcaklıkları oyun içi takip edersiniz.

Hocam MSI Afterburner yerine AMD Radeon ayarlayıyla yapın işlemi. İkisi çakışabiliyor. Sağdan sola 5 fazı 1081 mV olarak ayarlayıp FurMark ile deneyebilir misiniz? OCCT 3D testi fazla ağır bence. Fan curve olarak da size kendi kullandığım ayarları vereyim:
45C-%20
55C-%25
60C-%40
70C-%60
75C-%80
Bu ayarlarda bendeki Nitro+ RX 580 4 GB 65 dereceyi geçmiyor. Ayrıca benim saat hızım default olarak 1411 MHz ben 1400 MHz'e çektim siz de 10-15 MHz düşürmeyi deneyebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim dostum şu an elektriklerimiz kesildi geldiğinde deneyeceğim tekrar buraya bilgilendirme geçerim herhangi bir durum olması halinde yardımcı olacağını umuyorum
45C-%20
55C-%25
60C-%40
70C-%60
75C-%80
Dostum bilgisayarı anca açabildim. Saat hızını nereden ayarlayayım vram mi gpu ayarı mı?
Bir de minimum akustik hız sınırına ellemeli miyim. Max 1366 oluyor bu arada.
Dostlar undervolt işleminde test yapmasam bana bir zararı olur mu testlerde aşırı zorladığını düşünüyorum oyunlarda bir sıkıntı olmadı dün voltajı düşürdüğümde ama testlerde 88lere çıkınca korktum ve durdurdum testi

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı