RX 580 Dual OC 4 GB OCCT Testi

Ataberk Kaya

Centipat
Tam tamına 11 dakikaya yakın OCCT'den test yaptım. 11 dakika test yapmadan önce birkaç kez test yapmayı denedim. Test sırasında bir problem olmuyordu fakat ALT + Tab yaparsam ya da test sırasında aniden ekranı tam ekran yaparsam sistem kendini kapatıyordu. İlk defa sistemin kendi kendine kapandıgını gördüm. Biraz şaşırtıcıydı. Bunun nedeni ne olabilir? Ayrıca RX 580 Dual serisine fazla ısınıyor diye duyulan nefreti sanki biraz azaltır nitelikte bir test olmuş. Tam ekran pencereli 900 pixel modda Undervoltlu halde 11 dakika sonunda ulaştığı maksimum sıcaklık 81 oldu. Bunuda herkes bilir hiçbir oyun bu program kadar karta yüklenmez. Oyun 1 yükleniyotsa bu kart 5 yükleniyor. Anlamadıgım birkaç değer var. Ve son olarak Isıdan tutun diğer değerlere bakar mısınız? Acaba test sonucum iyi mi?

10 dakikalık test.png

Sıkıntı sürücü ya da ekran kartı kaynaklı olabilir. DDU ya da AMD'nin kendi ekran kartı kaldırma programi ile driver kaldırıp, kararlı bir surume geçin. Güncel sürümden bir önceki surumu deneyin.

DDU ile dün kaldırıp indirdim AMD yi. Undervolt yaptıgmda bazı oyunlarda reset atma problemi oluyordu. BF1 gibi CoD gibi ağır oyunlarda undervoltta sıkıntı çıkarmayan PC Fifa 20 gibi hafif bir oyunda reset atıyordu. Sonra driverı DDU ile silip yükledim bu problemi çözdüm. -118 değerinde yapmış oldugum undervolt ile 4 ayrı oyun testinden başarıyla geçti. Maksimum sıcaklık CoD warzone oyununda 73 ile geldi. 30 dakkalık oyunda 73 dereceye çıktı.Bu zamana kadar sistem hiç kapatmadı kendini. Test sırasındada kapatmadı zaten. Test yaparken ALT TAB yada ALT ENTER yaptıgım zaman kapandıo.

Hangi soruya yorum bu hocam
Buna;
"Test sırasında bir problem olmuyordu fakat ALT + Tab yaparsam ya da test sırasında aniden ekranı tam ekran yaparsam sistem kendini kapatıyordu. İlk defa sistemin kendi kendine kapandıgını gördüm. Biraz şaşırtıcıydı. Bunun nedeni ne olabilir?"

Son düzenleme:
Buna;
Test sırasında bir problem olmuyordu fakat ALT + Tab yaparsam ya da test sırasında aniden ekranı tam ekran yaparsam sistem kendini kapatıyordu. İlk defa sistemin kendi kendine kapandıgını gördüm. Biraz şaşırtıcıydı. Bunun nedeni ne olabilir?
Vermiş oldugunuz değerli cevabınız için teşekkür ederim hocam. Fakat bunu biraz daha açabilir misiniz ? Bunun bir zararı var mı yoksa bu gibi durumlarda normal mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı