Çözüldü RX 580 düşük FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Arkadaşlar ben bu bilgisayarı 1080P Ultra oyun deneyimi için aldım fakat sorun şu ki oyunlarda belli bir bölgeye doğru döndüğümde FPS birden düşüyor. Yoğun bir bölgeye döndüğümde FPS düşüşü yaşayacağımı biliyorum fakat örneğin fallout 4 oynarken belli mekanlarda özellike binaların yoğun olduğu yerlerde FPS 90'dan 40-50 civarına düşüyor ve genel olarak her oyunda böyle devam ediyor. Ekran kartı ve işlemci sıcaklığım normal. Bu herhangi bir donanımdan mı yoksa RX580 bunu mu verebiliyor en fazla? Ona göre RTX 2070 Super ve Ryzen 7 serisi almayı düşüneceğim. Sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu söyleyen arkadaşlarım da var fakat buraya da yazmak istedim açıkçası.

Çözüm
Ryzen serisi işlemcilerde güncel ve yeni oyunlar için özellikle minimum çift kanal 16 GB 3000 Mhz+ kullanımı stabil ve verimli performans elde etme noktasında büyük önem taşıyor, ayrıca bazı oyunlarda VRAM limitini aşıyor da olabilirsiniz, limitler dahilinde ilerlemek daha sağlıklı ve faydalı olacaktır diye düşünüyorum. MB Bannerlord için işlemcinizde yana şüpheniz olmasın, gayet yeterli güçte, daha halen birtakım sistemsel performans sorunları mevcut kendi içerisinde, patch-update beklentisi içinde çoğu kişi bu oyun için zaten. Ayrıca 2060 Super tahminimce çoğu güncel ve kaliteli oyun için en azından 2-3 yıl daha 1080p Ultra ayarlarda yeterli olur. Cyberpunk, yeni AC gibi oyunlar içinse işlemciden ziyade ekran kartı (1660 Super gibi) ve RAM güncellemesi (16 GB) yapmanız daha doğru bir karar olur.
İşlemci darboğazı olabilir. Ya da 580 yetmiyordur. Tavsiyem Ryzen 3600 işlemci ve 2060 Super kart.

1080P Ultra'da her oyunda 60 FPS'nin altına düşmeyecek bir sistem toplamak istiyorum ama şu an piyasada oyun olmadığı için DDR5 RAM'leri bekleyeyim diyorum. Bunu da aldık öyle ama 2020 için RX580 yeterli değil artık galiba RX5700 XT için ne düşünüyorsun?

İşlemciniz R5 1600 ise 580 ile darboğaz yapması imkansız, ayrıca Fallout 4'te özellikle Diamond City ve çevresi bina bölgelerinde birtakım optimizasyon sıkıntıları mevcut, high-end sistemlerde bile sıkıntı yaratıyor o yerler. Diğer oyunlar dediğiniz oyunlar neler? Problem yaşadığınız an Msi Afterburner ile SS paylaşır mısınız?

İşlemciniz R5 1600 ise 580 ile darboğaz yapması imkansız, ayrıca fallout 4'te özellikle diamond City ve çevresi bina bölgelerinde birtakım optimizasyon sıkıntıları mevcut, High-end sistemlerde bile sıkıntı yaratıyor o yerler. Diğer oyunlar dediğiniz oyunlar neler? Problem yaşadığınız an MSI Afterburner ile SS paylaşır mısınız?

Şu an için atamam fakat birkaç saat içinde atabilirim. Örnek veriyorum Far Cry New dawn, AC Odyssey, Crysis 3, Metro Exodus gibi oyunlarda belli bölgelerde yine 40-50 arası oluyordu FPS mesela arkamı dönüyorum o bölgede de yoğunluk var ot çevre kalitesi fazla ama şehir gibi yerlere dönünce 90-80-70 gibi FPS'lerden 40'a iniyor bir den. Çekinerek RDR 2'yi aldım ve Advanced ayarlar orta grafik ayarları Ultra-medium arasında gayet rahat sorunsuz oynadım oyunu aynısı The Witcher 3, Battlefield 5, The Division 2, Forza Horizon 4, Batman Arkham Knight, Far CRY 5 gibi ağır oyunlar için de geçerli grafik takıntısı olan bir kullanıcıyım ama bazı yerlere dönünce FPS düşmesi kafamı gerçekten çok kurcalıyor. Sıcaklık değerleri gayet normal hatta çok iyi diyebilirim işlemci ve ekran kartı kullanımı da olması gerektiği gibi.

Şu an için atamam fakat birkaç saat içinde atabilirim. Örnek veriyorum Far Cry New dawn, AC Odyssey, Crysis 3, Metro Exodus gibi oyunlarda belli bölgelerde yine 40-50 arası oluyordu FPS mesela arkamı dönüyorum o bölgede de yoğunluk var ot çevre kalitesi fazla ama şehir gibi yerlere dönünce 90-80-70 gibi FPS'lerden 40'a iniyor bir den. Çekinerek RDR 2'yi aldım ve Advanced ayarlar orta grafik ayarları Ultra-medium arasında gayet rahat sorunsuz oynadım oyunu aynısı The Witcher 3, Battlefield 5, The Division 2, Forza Horizon 4, Batman Arkham Knight, Far CRY 5 gibi ağır oyunlar için de geçerli grafik takıntısı olan bir kullanıcıyım ama bazı yerlere dönünce FPS düşmesi kafamı gerçekten çok kurcalıyor. Sıcaklık değerleri gayet normal hatta çok iyi diyebilirim işlemci ve ekran kartı kullanımı da olması gerektiği gibi.

Problem yaşadığınız kısımda büyük ihtimalle GPU kullanımı anlık olarak düşüyor ve sorunun devam etmesi sürecinde düşük seviyelerde takılıyor. Güç seçeneklerinden yüksek performans modunu seçip bir de öyle deneyin.

Problem yaşadığınız kısımda büyük ihtimalle GPU kullanımı anlık olarak düşüyor ve sorunun devam etmesi sürecinde düşük seviyelerde takılıyor. Güç seçeneklerinden yüksek performans modunu seçip bir de öyle deneyin.

Yarın afterburner değerlerini AC Unity ve Crysis 3 te sorun yaşadığım anlarda paylaşmış olucam çok teşekkürler dostum.

AC Unity yerine daha optimize bir oyun seçin, Witcher 3, Far Cry 5 gibi mesela.

Bunlar RDR2 ve Witcher 3 özellikle yoğun bölgelerde çektim. Kasa nerden baksanız 8-9 saattir açık malum virüs yüzünden evdeyiz.
2020.04.22-20.38-min.png
IMG_20200422_211210.png

RDR 2 de şehire girince FPS 50-55 lere düşüyo onu sorun etmiyorum çünkü siz de biliyosunuzdur oyun çok ağır ve internette de RX 580 bu değerleri alıyo genelde bu oyunda balanced ayarlarda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı