RX 580 Fanı Dönüyor Fakat Görüntü Gelmiyor

Jukeri

Picopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar,

Kullandığım RX 580 Aorus ekran kartında sıradan, fakat bir türlü çözemediğim bir sorunla karşılaştım. Sorun, çoğu kişinin karşılaştığı fanların çalışmasına rağmen ekrana görüntü gelmeme problemidir.

Bu ekran kartını iki farklı sistemde denedim. Mevcut sistemimde sorunsuz çalışmayı sürdürürken, daha önceden üzerinde bulunduğu başka bir sistemde sadece fanları tüm hızıyla dönüyor.

Aorus'un tanınmadığı bu sistemde Sapphire RX 580 sorunsuz çalışıyor. İki kart aynı anda bağlandığında ekrana görüntüyü sadece Sapphire sağlayabiliyor. Bilgisayar açıldığında da Aorus sistemde bağlı görünmüyor.

BIOS pilini defalarca çıkarıp taktım, keza AMD sürücülerini de birkaç kez silip tekrar yükledim. Soruna çözüm olmadılar. Gözümden kaçırdığım veya atladığım herhangi bir husus var ise, tecrübeli kişilerin beni bu konuda aydınlatmalarını rica ediyorum.

Not: Ekran kartı yaklaşık 5-6 ay önce bu sistem üzerinde de sorunsuz çalışıyordu. Problem montaj sırasında PCI X16 slotundan duman gelmesi sonrasında ortaya çıktı. Slot kullanılamaz duruma geldi. (Diğer slotlar çalışıyor.) Fakat, ekran Riser ile bağlı olduğu için herhangi bir zarar oluşmadı. Onu da diğer sistemde sorunsuz bir şekilde çalışmasından anlıyorum.

Hocam tecrübe etmiş birisi olarak bir durum paylaşmak isterim, elime onlarca AMD ekran kartı geçti. Fanın son sürat dönme durumunu sadece AMD sürücüsü yüklü olmadığında yapıyordu. Ne zaman sürücü yüklemeyi tamamlıyor o zaman sesi kesiliyordu. Belki de sürücüye gömülü olan otomatik fan ayarı devreye girdiğinden dolayı olabilir.
Çok garip bir durum şuan yazarken tekrar okuyorum da, sanki o montaj sırasında olanları hatırlıyor da kendini açmıyormuş gibi 😅

Aynen öyle, ekran kartı sürücüyü görmüyor. Fakat, başka anakarta takınca çalışmaya devam ediyor. Israrla bu anakart üzerinde çalışmak istemiyormuş gibi görünüyor. Neden olabileceğini veya çözümü bilen birisini hala aramaktayım.

Geri
Yukarı