RX 580 FPS Düşmesi

- Bilgisayarının kasasının içini en son ne zaman temizledin? (En erken 3, en geç 9 ayda bir temizlemeni öneririm. Önerilen evrensel süre 6 aydır.)
- İşlemci termal macununu en son ne zaman yeniledin?
- CPU fanın düzgün çalışıyor mu?
- İşlemcin, oyun oynadığın esnada kaç derecelere geliyor?
- Ekran kartın 2. el mi?
- Ekran kartının fanları ile ilgili bir sorun var mı? (Toz, kir ya da dönmeme gibi)
- Ekran kartı sürücün güncel mi?
- Ekran kartı sıcaklığın, oyun oynadığın esnada kaç derecelere geliyor?
- Ekran kartının chip'indeki macun eskimiş olabilir mi? (Bunu senin kontrol etmeni kesinlikle önermem.)
- HDD kaç yıldır kullanılıyor?
- En son ne zaman format attın?/Ne sıklıkla format atarsın?
- Torrent siteleri de dahil olmak üzere son zamanlarda saçma sapan sitelere girmişliğin oldu mu?
- Olduysa, bu tarz sitelerde iken, seni başka sitelere yönlendiren butonlara tıklamışlığın oldu mu?
- Bu sıkıntı meydana geldiğinden beri, daha önce adını sanını duymadığın"3. Parti" uygulama (ya da çok yer kaplayan bir yazılım) indirmişliğin oldu mu?
- Yine bu sıkıntı meydana gelmeden önce bilgisayarına, sana ya da bir başkasına ait olan USB Bellek hiç taktın mı? (Eğer taktıysan, bilgisayarına virüs bulaştırmış olabilirsin.)
- Yine bu sıkıntı çıkmadan önce, sistemine overclock yapmayı denedin mi? Denediysen, ne kadar süre overclock'lu şekilde kullandın?

Tavsiyem, bu soruları bir kendine sor, eğer bu sorularla ilgili hatırladığın bir şey bulamıyorsan, Hard diskin yeni olsa bile, ya sorun ondan kaynaklanıyor, ya işlemcin bir sebepten ötürü çok fazla ısınıyor mhz'sini aşağılara çekiyor o yüzden drop ve FPS drop yiyorsun, ya da bilgisayarına bir şekilde enteresan bir virüs bulaşmıştır.

Ama benim sana önerim, "msi afterburner" yazılımı gibi bir yazılım açıp oyuna girip, CPU ve GPU kullanım yüzdeleri ve sıcaklık değerlerini kontrol etmen.

Yukarıda yazmış olduğum tüm bu yazılarla ilgili bir sorun bulunmazsa eğer, muhtemelen işlemcin ekran kartını beslemede sorun yaşıyor. Ancak ben böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. Darboğaz yapsa bile tahminimce maksimum %5 - 10 arası bir darboğaz yapar. Ama dediğim gibi, "pek" sanmıyorum.

Bir de şunu unutmadan söylemekte yarar var, ekran kartında çok başka bir sıkıntı da olabilir. Yukarıda yazdığım yazılarla ilgili değerlendirmelerden sonra bile hiçbir düzelme olmazsa, mutlaka o ekran kartını aldığın yere iade etmeni öneririm. Tahmin etmediğimiz başka bir sorun çıkabilir kartta.

Son düzenleme:
1) Ssd ile alakası yok. 2) Herşeye darboğaz darboğaz demeyin, kim öğretti bilmiyorum. Yapmaz arkadaşlar. 3) Fps değerleri belki de normaldir nerden anladın düşük olduğunu? Oyun açarken takılmalar da olabilir geçici o aralarda başka işlemler de yapıyordur falan...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı