RX 580 FurMark testi sonucu

Asa Mitaka

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bazen oyunlardan atma sorunu oluyor bilgisayarımda. Ekran gidiyor, GPU fanı son sürat dönüyor ve PC kontrol edilmiyor fakat Discord açık kalınca arkadaşımla konuşuyorum ama klavye ve mouseun komutlarını algılayamıyor. Ben de sorunu araştırıyorum, GPU'yu teste soktum. 1920x1080 8X (ortalama 8 FPS - max 14 - min 7). Test sonuçlarım bunlar, normal midir?

Ekran Alıntısı.PNG

furmark.gif

Son düzenleyen: Moderatör:
Hemen GPU board'a sorun bulmayalım.
Chipset, Anakart BIOS, GPU sürücüsü güncel mi ? Ayrıca üretici GPU sürücüsü haricinde GPU BIOS bazen güncellenebiliyor. Tüm bunlar yapıldı ise kart'a bakalım. Görünene göre DRAM besleme sorunu görünüyor. Not: GPU besleme kablolarını takmayı unutmadınız değil mi ? GPU'yu söküp slot pin uçlarını temizleyiniz bakalım.

Güçte dalgalanmalar mevcut, muhtemelen kartta bir sorun var. Sonuçlar normal değil.

Rica etsem şu testi indirip, benchmark yapar mısınız? UNIGINE Benchmarks

Testi yaparken mutlaka izleyin ve takılma, donma, renk bozulması var mı bakın.
Ayarlar şu şekilde olsun.

Eki Görüntüle 450314

Hım bu neymiş. Deneyelim.

@Ali CEYLAN Muhtemelen dedim. Tabi söylediklerinize katılıyorum hatta PSU'da sorunlu olabilir. Tek tek denemek lazım. Ekran kapandığı için ben karttan şüpheleniyorum ama donanımsal değil de yazılımsa bir sorun da olabilir sizin söylediğiniz gibi.

@Ali CEYLAN Muhtemelen dedim. Tabi söylediklerinize katılıyorum hatta PSU'da sorunlu olabilir. Tek tek denemek lazım. Ekran kapandığı için ben karttan şüpheleniyorum ama donanımsal değil de yazılımsa bir sorun da olabilir sizin söylediğiniz gibi.

Estağfirullah. Tabi 1. şüpheli GPU. Tabi yeterli güç gelmemesi de bir neden olabilir. CPU beslemesi yeterli olmaması aradaki bağlantıyı sekteye uğratabilir. Muhtemel her parça aynen dediğiniz gibi aslında denenmeli. Herşey herşeye neden olabilir. Bir çok bilinen RAM ile alakalı mavi ekran sorunlarımın kaynağı alakasız olan SSD' den çıkmıştı. Artık bilgisayarın içine böcek kaçıp kısa devre yapıyor ihtimalini bile gözden kaçırmıyorum.

Güçte dalgalanmalar mevcut, muhtemelen kartta bir sorun var. Sonuçlar normal değil.

Rica etsem şu testi indirip, benchmark yapar mısınız? UNIGINE Benchmarks

Testi yaparken mutlaka izleyin ve takılma, donma, renk bozulması var mı bakın.
Ayarlar şu şekilde olsun.

Eki Görüntüle 450314
Yarın eve dönünce deneyeceğim, ama ben sorunun PSU'dan olduğunu düşünüyorum yani inşallah öyledir son zamanlarda ses de çıkarmaya başladı hafiften bu arada PSU modelim High Power 500w 80+
Hemen GPU board'a sorun bulmayalım.
Chipset, Anakart BIOS, GPU sürücüsü güncel mi ? Ayrıca üretici GPU sürücüsü haricinde GPU BIOS bazen güncellenebiliyor. Tüm bunlar yapıldı ise kart'a bakalım. Görünene göre DRAM besleme sorunu görünüyor. Not: GPU besleme kablolarını takmayı unutmadınız değil mi ? GPU'yu söküp slot pin uçlarını temizleyiniz bakalım.

Hım bu neymiş. Deneyelim.
BIOS sürümüm güncel ve açıkçası GPU besleme kabloları nedir tam bilmiyorum simdi bir bakıcam.
Eskiden PC kapandığında WattMan hatası verirdi şimdi ise kapanıyor komut işlemiyor ama Discorddan da sesim gidiyor, benim düşüncem sorun GPU'da olsaydi eğer klavye işlemlerini komutlarımı gene algılayabilirdi, sizce PSU'da sorun varsa bu verdiği gücün tutarsızlığına neden olur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Asa Mitaka Evet eğer PSU'da sorun varsa dengesiz güç verebilir.
Hocam testi yaptım dediğiniz grafiklerde 20-35 fps verdi sonra kenar yumuşatmayı 0x yapınca 70-75 fps verdo VSYNC açık. Sizce bir sorunu var mı normal mi ? bu arada testi bitirmedim yarıda kapattım degisen birşey olmayacaktı.
@Asa Mitaka Evet eğer PSU'da sorun varsa dengesiz güç verebilir.
Abi sen yetkili bir abiye benziyorsun bu PSU alayım mı sizce ?

Son düzenleme:
RX 570 kartimla ekran kapanmasi mouse ve klavyenin ışıkları sonmesi gibi sorunlar yaşiyorum ayni sizin gibi WattMan hatası diyorlar ama bilemiyorum kesin bir çözüm bulamadim ne yazikki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı