RX 580 İçin Manuel Fan Ayarı Nasıl Olmalı?

Makaleler
1
Yer
In STEM World
Daha fazla  
Merhabalar,
Mevcut Sapphire RX 580 GPU ile alakalı bir sorunum var: Sıcaklık.
Auto-fan ayarında 78°C'de 1240 RPM çalışan GPU'nun sağlıklı çalışmadığından şüpheleniyorum. Maksimum 80°C görürsem de o zaman da 1750 RPM oluyor. Açıkçası düzgün çalışmıyor. Radeon Settings üzerinden Fan Tuner Grafiği ve ince ayarları atabilir misiniz? Ek olarak fanları manuel yapmak bir sorun teşkil eder mi?
Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanları manuel olarak ayarlamanız bir sorun teşkil etmeyecektir. Aslında 80 derece aşırı yüksek bir değer değil fakat fanları manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bence kendiniz ayarlamanız daha iyi olacaktır. Sonuçta bir başkasıyla aynı kart aynı model kullansanız dahi aynı fan ayarlarında aynı sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü ekran kartı ve diğer sistem parçalarının sıcaklık değerlerini kullanılan kasa modeli, kasanın hava akışı, kasanın konumu ve ortam sıcaklığı da etkiler. Ayrıca Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    18,5 KB · Görüntüleme: 124
Fanları manuel olarak ayarlamanız bir sorun teşkil etmeyecektir. Aslında 80 derece aşırı yüksek bir değer değil fakat fanları manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Bence kendiniz ayarlamanız daha iyi olacaktır. Sonuçta bir başkasıyla aynı kart aynı model kullansanız dahi aynı fan ayarlarında aynı sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü ekran kartı ve diğer sistem parçalarının sıcaklık değerlerini kullanılan kasa modeli, kasanın hava akışı, kasanın konumu ve ortam sıcaklığı da etkiler. Ayrıca Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.
Hızlı başlatma ayarını kapatmamıza rağmen rebooting sonrası Config sıfırlanıyorsa ne yapılmalı? WHQL Driver kullanıyorum.

Hızlı başlatma ayarını kapatmamıza rağmen rebooting sonrası Config sıfırlanıyorsa ne yapılmalı? WHQL Driver kullanıyorum.
Hızlı başlatma ayarının kapatılmasına rağmen bilgisayarı kasa üzerinde güç tuşu ile direkt kapatmak, reset tuşu ile yeniden başlatmak veya elektrik kesintisi sonucu bilgisayarın aniden kapanması da ayarların sıfırlanmasına neden oluyor. Bunlara bende çözüm bulamadım. O yüzden Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanma ihtimaline karşın profilini kaydetmenizi tavsiye ederim.

Hızlı başlatma ayarının kapatılmasına rağmen bilgisayarı kasa üzerinde güç tuşu ile direkt kapatmak, reset tuşu ile yeniden başlatmak veya elektrik kesintisi sonucu bilgisayarın aniden kapanması da ayarların sıfırlanmasına neden oluyor. Bunlara bende çözüm bulamadım. O yüzden Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanma ihtimaline karşın profilini kaydetmenizi tavsiye ederim.
Peki, maksimum 80°C ekran kartında bir sorun yaratır mı? Genelde 75°C'ler de geziyor. Bu durum normal mi?

Zaten 80 derece üstü tehlikeli denir genelde. Ortalama 75-80 derece arası değerler alıyorsanız normal diyebiliriz.
Teşekkür ederim sayenizde tam yükte 80 derece olan kartı 2000rpm ile 62 dereceye düşürdüm.
Anlamadığım AMD neden fanları bu kadar kötü optimize etmiş. Çok ilginç.

Teşekkür ederim sayenizde tam yükte 80 derece olan kartı 2000rpm ile 62 dereceye düşürdüm.
Anlamadığım AMD neden fanları bu kadar kötü optimize etmiş. Çok ilginç.
Rica ederim. 2000 RPM hız ile 62 derece eğer tam yükte ise oldukça iyi bir değer. Ekran kartınızın %100 tam yükte kaç derece sıcaklığa ulaşacağına bakmak için FurMark gibi test programlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca undervolt işlemi de yapabilirsiniz. Undervolt işlemine bağlı olarak sıcaklık değerleri düşeceği için daha düşük bir fan profili ayarlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı