RX 580 kullanımı %100

mert alkın

Decapat
Ekran kartım belirttiğim gibi RX 580 8 GB o.c ekran kartı. Daha önce de bu konuyla ilgili bir destek istemiştim. O zamanlar çok sık olmadığı ve olduğunda da bir problem yatamadığı için çok üstelememiştim. Fakat şu an herhangi bir FPS oyunu oynarken her aksiyonda kullanım %100 oluyor. Ve mouseda takılmalar sebep oluyor bu %100 olması yardımcı olursanız sevinirim. İşlemcim Ryzen 2600.

Her oyunda mı aynı yoksa tek bir oyunda mı? Ayrıca tüm ayarlarda mı aynı yoksa sadece tek çeşit oyun ayarlarında mı denediniz? Bir sürü komplikasyon var. Arka planda kartı zorlayan bir şey de olabilir, oyun kaynaklı da olabilir. Biraz daha detaylandırırsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

%100 kullanılması gayet normal, oyun oynuyorsunuz sonuçta. İşlemciniz de ekran kartını tamamen besleyebiliyor %100 kullanıldığına göre. O takılmaların sebebini başka bir yerde arayın derim.

Her oyunda mı aynı yoksa tek bir oyunda mı? Ayrıca tüm ayarlarda mı aynı yoksa sadece tek çeşit oyun ayarlarında mı denediniz? Bir sürü komplikasyon var. Arka planda kartı zorlayan bir şey de olabilir, oyun kaynaklı da olabilir. Biraz daha detaylandırırsan daha iyi yardımcı olabiliriz.

Genelde sadece FPS oyunlarında bir anda çok fazla aksiyon olunca oluyor mesela CS oynarken smoke flash aynı anda patlayıp o anda spray atarken birini vurursam tam vurduğum anda 0.2-0.3 saniyelik takılmalar oluyor. Veyahut Valorant'ta poligonda dahi flick shot antrenmanı yaparken aynı anda 2 bot vurunca oyun neredeyse 1 saniyeye yakın takılıyor. Ne zaman böyle bir takılma GPU kullanımım 100 oluyor bu yüzden oraya bağladım. Oyun oynarken arkaplanda en fazla Discord açık oluyor. Ekran kartım Max ayarla da bile 200 FPS'ye yakın verdiği için takılmanın bunla alakalı olduğunu düşünmyüyorum FPS dropta yaşamıyorum.
%100 kullanılması gayet normal, oyun oynuyorsunuz sonuçta. İşlemciniz de ekran kartını tamamen besleyebiliyor %100 kullanıldığına göre. O takılmaların sebebini başka bir yerde arayın derim.

Ne zaman bir takılma olsa GPU kullanımım 100 oluyor. Bu yüzden buna bağladım başka ne sebebple olabilir ki. Google'de driverların güncel olmaması vesaire diyordu. Onları kontrol ettim geriye GPU'dan başka bir şey kalmıyor diye düşünmüştüm.

Geri
Yukarı