RX 580 oyunda 80 derece

oyunsuzT

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Daha dün RX 580 aldım ve çok ısınıyor boşta 45-48 derece yük altında 75-80 derece ve kasmaya başlıyor oyun. YouTube'da bunun ayarını yapanlar var onlar güvenilir mi sizce ve nasıl çözülür bu sorun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Daha dün RX 580 aldım ve çok ısınıyor boşta 45-48 derece yük altında 75-80 derece ve kasmaya başlıyor oyun. YouTube'da bunun ayarını yapanlar var onlar güvenilir mi sizce ve nasıl çözülür bu sorun?

Değerlerin yüksek gözüküyor. Ekran kartının markasına ait veya farklı bir fan hızlandırıcı program var ise bilgisayarına kur ve ekran kartı fanının RPM değerini yükselt. Ben Sapphire RX590 kullanıyorum kullandığım yazılım ise MSİ Afterburner. Kartım boşta 35 derece oyunda ise 55 derece civarı çalışıyor, tabi kışın bu değerler 5 derece civarı daha düşüyor. Bu tarz yazılımlarla ekran kartını soğutabilirsin. Termal macun sür diyeceğim ama ben 5 senedir sürmedim eğer fanların hızlı çalışırsa ekran kartın soğuyacaktır.

Son düzenleme:
Herkes 80 dereceye normal diyor ama ben kasa yanımdayken 70 derece CPU & GPU, 80 derece GPU Hot Spot & Memory sıcaklığında rahat rahat oynayamıyorum. Kasa camı kaynar olduğundan çok fazla sıcaklık yayıyor. Bunun neresi normal anlamadım. Boşta benim 3070Ti da 45-50 derece.

Herkes 80 dereceye normal diyor ama ben kasa yanımdayken 70 derece CPU & GPU, 80 derece GPU Hot Spot & Memory sıcaklığında rahat rahat oynayamıyorum. Kasa camı kaynar olduğundan çok fazla sıcaklık yayıyor. Bunun neresi normal anlamadım. Boşta benim 3070Ti da 45-50 derece.

80 derece normal bir değer değil bunu donanımları geliştiren şirketler de söylüyor zaten. Uzun süre bu sıcaklıklarda çalışan ekipmanlarda bir süre sonra genellikle lehim çatlaması ile ilgili arızalar oluşuyor. İşlemci sıcaklığı için yapılacak pek bir şey yok ben o sorunu kule fan ile çözdüm ilk başlarda 65-70 dereceleri gören işlemcim şuan 45'i geçmiyor. Ekran kartı için de kaliteli bir termal macun alıp (tabi kartınız yeniyse kesinlikle macun sürmeyin) fan ayarlarını da yaparsanız sorun çözülecektir. Tabi bunların etkili olması için kasanın dışardan iyi hava alması lazım. Ben yaz aylarında kasamın temperli camını ve öndeki filtre kapağını çıkartırım, kasa iyi hava alırsa iyi de soğur. Ayrıca ısınan havanın tahliye edilmeside önemli. Fanların kasaya doğru açıda montelenmesi çok önem arzediyor bu noktada.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı