RX 580 sıcaklık ve kullanım değerleri

aalitat

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, forumda yeniyim. Hatam olursa kusuruma bakmayı.n ASUS Dual Radeon RX 580 OC 8G model ekran kartını kullanıyorum VSync açık iken ekran kartı sıcaklığı 65-78 derece civarında fakat VSync kapalıyken 83'e kadar çıkıyor. Boşta ise 50 derece. İşlemcim R5 3500X boşta 55-63 arası, oyunda maksimum 84 derece oluyor. Bu değerler normal midir? Ekran kartı kullanım oranı aniden 0 oluyor oyundayken veyahut 50 oluyor, yani çok dengesiz. Boştayken de aynı sorun, aniden 100 oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sistemim tam olarak şu şekilde.
  • İşlemci: R5 3500X.
  • Ekran kartı: ASUS Dual Radeon RX 580 OC 8G.
  • RAM: Team Elite Plus 16 GB 3200 MHz.
  • Anakart: ASUS Prime A320M-F.
  • Depolama: Kioxia 480 GB Exceria serisi SATA 3.0 SSD.
  • Kasa: Game Booster GB-3309b 550W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman yan tarafı açık şekilde kullanabilirsiniz. Dezavantajı yan tarafı açık olacağı için dış etkenlere daha açık olduğundan biraz dikkatli kullanmanız olacaktır. Ayrıca biraz daha fazla tozlanacaktır yan tarafı açık şekilde kullanırsınız. Ya da kasanın yan tarafı kapalı şekilde kullanıp, ekran kartına undervolt ve fan ayarı işlemleri yaparak ve yaptığınız ayarlara göre sıcaklık değerleri 75-78 dereceyi geçmez ise yan tarafı kapalı şekilde de kullanabilirsiniz.

Merhaba dediğiniz undervoltu videodan bakarak yaptım ama bu seferde oyuna girdiğimde veya normal kullanırken sürekli bilgisayar resetleniyor WattMan hatası veriyor bir türlü çözemedim internette araştırdım yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba dediğiniz undervoltu videodan bakarak yaptım ama bu seferde oyuna girdiğimde veya normal kullanırken sürekli bilgisayar resetleniyor WattMan hatası veriyor bir türlü çözemedim internette araştırdım yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.
Merhabalar. Yaptığınız undervolt ayarları stabil olmadığı için o hataları alıyorsunuz. Undervolt mantığı da genel olarak budur zaten. Deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmalısınız. Sizinle aynı kart aynı model kullananların ayarlarında deneyebilirsiniz fakat stabil çalışma garantisi yoktur o ayarlarında. Kendiniz stabil bir ayar bulmalısınız. O yaptığınız ayarlarda hata veriyorsa o ayarların üstüne 10 değer daha ekleyip deneyin. Yine hata verirse birazcık daha arttırırsınız. Bu şekilde uğraşarak stabil bir ayar bulabilirsiniz. Ayrıca eğer Radeon programı üzerinden yapıyorsanız yapılan ayarların sıfırlanmaması için görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• hızlı başlatma.PNG
    hızlı başlatma.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 32

Geri
Yukarı