RX 580 Sistem CPU Ve GPU Sıcaklık Sorunu

göktuğ açış

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı aldığımdan beri işlemci ve ekran kartı oyunda 80 ile 83 arası sıcaklıkta geziniyor bu beni tedirgin ediyor.
Neden kaynaklandığını anlamadığım için size sormak istedim.
Ekran kartı- Sapphire RX580 8 GB OC.
İşlemci- Ryzen 5 2600X.
Anakart - Gigabyte BB450M S2H.
Güç kaynağı - Corsair vs650.
Kasa - FRISBY FC-9280G USB 3.0 Midt ATX 3x120mm LED FANLI KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Çözmemde yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arada ciddi bir derece farkı var. Bu kasayı alırsanız belki daha düşük değerler bile görebilirsiniz fakat biz bunun garantisini veremeyiz ve tam olarak bir sayı belirtemeyiz. Eğer işlemci ve ekran kartını uzun süredir kullanıyorsanız ve termal macunu yenilenmedi ise yenileyin tabii. Sıcaklığa etkisi olacaktır. Ayrıca dediğim gibi ekran kartı sıcaklığını daha da düşürmek için undervolt ve fan ayarı yapın. Undervolt ayarına da bağlı olarak ortalama 10 derece civarında düşüş olur ekran kartında.
bide alcağım kasanın hava akışına gerçekten çok güveniyorum çoğu kişide tavsiye ediyor.
sizce o kasayı alıp termal macunlarıda değiştirirsem iyi bir macunla en azından yük altında 75 dereceyi görebilecğimi düşünüyormusunuz
5 ay oldu ise işlemci için termal macunu yenileyebilirsiniz fakat ekran kartı için daha gerek yok diye düşünüyorum. Evet yan tarafı açık bir şekilde kullanmanın dezavantajı ise toz birikmesi oluyor. Ayrıca AMD ekran kartı kullanıyorsunuz undervolt, DDU programını kullanma, bir sürü sürücü yükleme kaldırma işlemleri, Radeon programından veya MSI Afterburner programından ayarlamalar yapmayı öğrenmeniz lazım diye düşünüyorum. :) Açıkçası ayar yapmaktan korkmayın. Absürt bir ayar yapmadıktan sonra bir zararı olacağını düşünmüyorum. Bu kasayı alabilirsiniz tabii. Yan tarafı açık şekilde 75 dereceyi geçmiyor ise bu aldığınız kasada da 75 dereceyi geçeceğini düşünmüyorum.
1595696502678.png

bu ayarladan biri olabilirmi

Dosya Ekleri

• 1595696489402.png
    1595696489402.png
    67,4 KB · Görüntüleme: 33
bide alcağım kasanın hava akışına gerçekten çok güveniyorum çoğu kişide tavsiye ediyor.
sizce o kasayı alıp termal macunlarıda değiştirirsem iyi bir macunla en azından yük altında 75 dereceyi görebilecğimi düşünüyormusunuz
Evet tahminimce 75 dereceyi geçmeyecektir. Fakat bu sıcaklık değerlerini ortam sıcaklığı da etkiliyor. Ve ben Antalya'da yaşıyorum. 40 derece hava sıcaklığında sistem parçalarını soğutmak cidden zorlaşıyor.

5 ay oldu ise işlemci için termal macunu yenileyebilirsiniz fakat ekran kartı için daha gerek yok diye düşünüyorum. Evet yan tarafı açık bir şekilde kullanmanın dezavantajı ise toz birikmesi oluyor. Ayrıca AMD ekran kartı kullanıyorsunuz undervolt, DDU programını kullanma, bir sürü sürücü yükleme kaldırma işlemleri, Radeon programından veya MSI Afterburner programından ayarlamalar yapmayı öğrenmeniz lazım diye düşünüyorum. :) Açıkçası ayar yapmaktan korkmayın. Absürt bir ayar yapmadıktan sonra bir zararı olacağını düşünmüyorum. Bu kasayı alabilirsiniz tabii. Yan tarafı açık şekilde 75 dereceyi geçmiyor ise bu aldığınız kasada da 75 dereceyi geçeceğini düşünmüyorum.
zaman geçtikçe yan taraf açık birşekilde 82 dereceye kadar çıktı sorun ne anlayamıyorum çözöemiyorum
Evet tahminimce 75 dereceyi geçmeyecektir. Fakat bu sıcaklık değerlerini ortam sıcaklığı da etkiliyor. Ve ben Antalya'da yaşıyorum. 40 derece hava sıcaklığında sistem parçalarını soğutmak cidden zorlaşıyor.
1595696653442.png

şuan böyle yan taraf açık bir şekilde

zaman geçtikçe yan taraf açık birşekilde 82 dereceye kadar çıktı sorun ne anlayamıyorum çözöemiyorum
Ortam sıcaklığı olabilir. Ayrıca ekran kartı için dediğim undervolt ve fan ayarı işlemlerini yaparsanız yaptığınız ayara da bağlı olarak ortalama 10-15 derece civarında sıcaklığını düşürebilirsiniz.

Eki Görüntüle 623805
şuan bu şekilde burda yapabileceğim birşey varsa söyleyebilirmisiniz
Öncelikle forum içerisinde birçok undervolt rehberi ve konuları var oralara bakıp en azından fikir sahibi olun. Ayrıca bu işlemi Radeon programından veya görselde ki gibi MSI Afterburner programından da yapabilirsiniz. Eğer Radeon programından yapacaksanız görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. Şimdi ben size tam olarak bir ayar söylemem kendiniz deneme yanılma yöntemi ile çalışan stabil bir ayar bulmanız lazım. En üstte görülen Core Voltage değerini programın ayarlarından aktif edeceksiniz. Sonra o Core Voltage değerini -100 düşürerek başlayın. Hata veya crash alırsanız -90 yapın. Bu şekilde stabil bir ayar bulabilirsiniz. Ayrıca fan ayarını da yapmanız lazım. MSI Afterburner programından fan ayarı nasıl yapılıyor tam olarak bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı