RX 580 sistem oyun oynarken reset atıyor

Eray Çelik

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar herkese iyi geceler. Az önce Star Wars Jedi Fallen Order oynarken birden PC kendi kendine reset attı. Bilgisayarımı toplayalı 2-3 yıl oldu ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sistem özelliklerim:
RX 580 4GB
R3 3100
16 GB Ram
Zalman ZM600 PSU.
Oyunda 12,5 saatim var. İlk defa oldu bu. Diğer oyunlarda hiç başıma gelmedi. Sizce sebebi nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar herkese iyi geceler. Az önce Star Wars Jedi: Fallen Order oynarken birden PC kendi kendine reset attı. Bilgisayarımı toplayalı 2-3 yıl oldu ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Sistem özelliklerim:
RX 580 4 GB
R3 3100
16 GB RAM
Zalman ZM600 PSU.
Oyunda 12,5 saatim var. İlk defa oldu bu. Diğer oyunlarda hiç başıma gelmedi. Sizce sebebi nedir?

Sıcaklık değerleri nedir?

Sıcaklık değerlerine henüz bakmadım ama işlemcimi yazın aldım yani termal macunu yeni. Stok soğutmayla kullanıyorum. Ekran kartının sıcaklıkları en son boşta 35 40 ile arasında değişiyordu ama oyunda maksimum 70 i görüyordum. Ben PSU dan kaynaklı olduğunu düşünüyor gibiyim çünkü aynı zamanda bilgisayarımın kapanması 15 20 dakika sürüyor genellikle.
Az önce yaklaşık 2 saate yakın GTA V oynadım ve oyunu full ayarlarda oynuyorum. Bir sorun olmadı. Bilenler bilir X Plane 11 de oynuyorum ve o da ağır bir simülatör ancak onda da hiç çökme yaşanmadı. Yine de bana PSU kaynaklı gibi geliyor.

Bilgisayarın kapanmasının 15-20 dakika sürmesi disk ile de alakalı olabilir. Benim bad sectorlu HDD'mde yeniden başlatma 10 dakikayı falan bulmuştu. Sistemde ne tür depolama birimleri kullanıyorsunuz? Ayrıca oyunlarda takılma oluyor mu? Ayrıca "MSI Afterburner" ile oyun içi değerlere bakabilir misiniz?

Bilgisayarın kapanmasının 15-20 dakika sürmesi disk ile de alakalı olabilir. Benim bad sectorlu HDD'mde yeniden başlatma 10 dakikayı falan bulmuştu. Sistemde ne tür depolama birimleri kullanıyorsunuz? Ayrıca oyunlarda takılma oluyor mu? Ayrıca "MSI Afterburner" ile oyun içi değerlere bakabilir misiniz?
1TB WD10EZEX kullanıyorum. 2 yıl önce sıfır aldım. Bad sector olacağını sanmıyorum ama bir test yapabilirim. Gerçekten sorun ne bilmiyorum ama bilgisayarın kapanması en az 10 dakika alıyor.

1TB WD10EZEX kullanıyorum. 2 yıl önce sıfır aldım. Bad sector olacağını sanmıyorum ama bir test yapabilirim. Gerçekten sorun ne bilmiyorum ama bilgisayarın kapanması en az 10 dakika alıyor.

Harddisk sentiel ile ekran görüntüsü alıp paylaşabilir misin? Sorun çıkmazsa temiz kurulum yapmak güzel seçim olabilir.

Geri
Yukarı