RX 580 sistem WattMan hatası veriyor ve takılıyor

berad90

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 7-8 ay önce tatile çıktım geldiğimde PC'de bir daha oyun oynayamadım. Oyunlar oynanmayacak kadar kasıyor. Son 1 haftadır da WattMan yiyorum. Sanırım sıcaklıktan ama sıcaklıkta normal, 55 derece. WattMan'dan sonra kapa aç yaptığımda fanlar otomatik 100'de 100 oluyor. Kasmayla orantılı olabilir mi bu olay?

Arkadaşlar 7-8 ay önce tatile çıktım geldiğimde PC'de bir daha oyun oynayamadım. Oyunlar oynanmayacak kadar kasıyor. Son 1 haftadır da WattMan yiyorum. Sanırım sıcaklıktan ama sıcaklıkta normal, 55 derece. WattMan'dan sonra kapa aç yaptığımda fanlar otomatik 100'de 100 oluyor. Kasmayla orantılı olabilir mi bu olay?
Ya driver sorunudur, ya ekran kartın arızalıdır, ya güç kaynağı sorunudur, ya da yanlış yapılandırılmış OC ayarlarından kaynaklıdır.

Yüksek ihtimalle ekran kartı veya güç kaynağı olduğunu düşünüyorum.

WattMan sistemsel sorunlar yüzünden ortaya çıkar. Büyük ihtimal ile RAM'lerin veya işlemcin ile ilgili bir sorun çıkıyor.

Hocam RAM'leden şüpheleniyorum bende acaba çalışıyor ama sıkıntılı mı çalışıyor diye düşünmüyor değilim ama Memtest yaptırmıştım hiçbir şey çıkmamıştı.

Ya driver sorunudur, ya ekran kartın arızalıdır, ya güç kaynağı sorunudur, ya da yanlış yapılandırılmış OC ayarlarından kaynaklıdır.

Yüksek ihtimalle ekran kartı veya güç kaynağı olduğunu düşünüyorum.

Güç kaynagını sırf bu olaydan dolayı değiştirmiştim.

Ooooh 2 ay başımdan gitmeyen o mistik hata, bak hocam

Öncelikle AMD Adrenalini güncelle, eğer diyorsan ki "sürücülerim güncel ona rağmen bu hatayı alıyorum" o zaman AMD'nin eski sürümlerini indirmen lazım (AMD RX 580 Old drivers deyip araştırırsan çıkar) ben şu an 23.4.2 sürümünü kullanıyorum, nadir hata alıyorum.

2. seçenek undervolt yapman lazım, MSI Afterburner'ı aç curve editöre gir oradaki değerleri düşür eğer bilmiyorsan YouTube'dan yardım alabilirsin.

3. seçenek eğer sen fazladan fan ayarı yaptıysan veya overclock yaptıysan o fan ayarınıda overcloğuda sil.

4. seçenek bu sende olmayabilir, ben bilgisayardan Vanguard'ı temizledim sorun bir nebze düzeldi.

Ayrıca WattMan hatası sıcaklıktan çok genellikle hatalı overclockdan olur. Ben ekran kartını 75-80 de çalıştırıyorum herhangi bir hata da almıyorum.

RX 500 serisi bu konuda maalesef ki çok hata alıyor arkadaş da 560 var onda da aynı hatalar vardı umarım sorunun düzelir :)

Bu arada şu ayarları da uygulayabilirsin

Dosya Ekleri

• AMDCLOCKAYARLARI.PNG
    AMDCLOCKAYARLARI.PNG
    31,7 KB · Görüntüleme: 5
D.O.C.P diye geçiyor Asus anakartlarda. @GFYT ASUS anakart kullanmayalı çok oldu. MSI anakartlarda hemen sol üste XMP profilleri oluyordu onun gibi bir şey var mı? XMP 1 veya XMP 2 gibi.

D.O.C.p diye geçiyor ASUS anakartlarda. @GFYT ASUS anakart kullanmayalı çok oldu. MSI anakartlarda hemen sol üste XMP profilleri oluyordu onun gibi bir şey var mı? XMP 1 veya XMP 2 gibi.

Hocam işte tam olarak o eski anakartta o ayar yoktu bende direkt overclockluyordum PC açılmıyordu BIOS pilini çıkarıp takınca düzeliyordu şimdi bu ayar var ama açınca da kapatınca da fark etmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı