RX 580 sistemde donma ve kasma sorunu

honolulu

Kilopat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
öğretmen
Merhaba, 1 aydır bilgisayarım durduk yere donuyor, mouse gelmiyor, ekran gidiyor ve sonra geri geliyor. Öyle ki buraya yazarken bile gidip gidip geliyor. Bu anlamsız kasılmaların ve donmalar yüzünden PC'de hiçbir şey yapamaz oldum. Normalde yayıncı bilgisayarı ama donuyor.

Ben de Windows sürümünden kaynaklı olduğunu düşündüm ve 2 saat önce temiz kurulum yaptım. PC açılır açılmaz hemen de Windows Update'yi 7 günlüğüne duraklattım.

AMD ekran kartımın önerilen sürümünü kullandım yok yine aynı. Güncellemeyi açıp yükledim değişen bir şey yok. Sorunuma çözüm bulamayınca buradan yazayım dedim belki biri hayrına sorunu bulur diye. Buraya konuyu açmam tam 40dk sürdü sürekli ekran gidiyor donuyor sonra tekrardan geliyor :(

Sistemim:
Ryzen 2700X.
Sapphire RX 580 8 GB nitro+
Circual balistix 2x8 16 GB Dual 3000MHz (ben OC ile 3600MHz'de kullanıyorum.)
MSI B450 PRO M.2 v2.
Aerocool VX Plus 500W 80+ PSU.
Adata suv 240GB SSD.
Barcuda 1TB HDD.
Dark 4 fanlı kasa.
Dark 240mm sıvı soğutma (İşlemcim 55 dereceyi geçmiyor bile, toplam kasada 6 fan var.)

Adsız.png

Adsız2.png

Adsız3.png

Adsız4.png

Adsız5.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O AMD Radeon Software da sorun var 1.7 sürümlerini ya da Catalyst indir yeni sürümlerde sıkıntı var
Bende de 5 kere falan ekran gidiyordu sonra çıt mavi ekran...

SSD kaynaklı gibi duruyor.
Hocam söylemeyi unutmuşum chkdisk yaptım ssd de sorun yok.
Memtest yaptım ramlarda sorun yok.
İşlemciyide 2 hafta oldu sıfır aldım.
O AMD Radeon Software da sorun var 1.7 sürümlerini ya da Catalyst indir yeni sürümlerde sıkıntı var
Bende de 5 kere falan ekran gidiyordu sonra çıt mavi ekran...
Hocam link verin onu yüklüyeyim veya şu sürümü indirin deyin onu yapayım. En son ekran kartının tüm bios sürümlerini yükledim yine olmadı. Micron bellek. Olmadı benzin döküp yakacağım ekran kartına gına geldi 1,5 ayda 😂

3000 mhz rami 3600e O.C ederseniz böyle şeyler yaşamanız gayet normal. Zaten işlemcinizim maksimum desteklediği ram frekansı 2933 mhz. Boşuna ramlerinizin limitlerini zorluyorsunuz.

Üstüne üstlük belki anakart sorunludur diye servise yolladım adamlar ROM yükleyip gerekli kontrolleri yapıp yolladılar bana. Özetle çok yordu beni bu PC 😔

3000 MHz RAM'i 3600e O.C ederseniz böyle şeyler yaşamanız gayet normal. Zaten işlemcinizim maksimum desteklediği RAM frekansı 2933 MHz. Boşuna RAM'lerinizin limitlerini zorluyorsunuz.

Hocam bellekler Micron e-die. Ama yine de dediğinizi yapacağım 👍

Üstüne üstlük belki anakart sorunludur diye servise yolladım adamlar ROM yükleyip gerekli kontrolleri yapıp yolladılar bana. Özetle çok yordu beni bu PC 😔

Hocam bellekler Micron e-die. Ama yine de dediğinizi yapacağım 👍
Hocam benim tecrübelerime göre O.C'de ilk patlak yeren ver her zaman ram oldu. Tavsiyem ramlernizi max 3200 mhz'de kullanmanız.

Hocam benim tecrübelerime göre O.C'de ilk patlak yeren ver her zaman RAM oldu. Tavsiyem ram'lernizi Max 3200 MHz'de kullanmanız.

İlginç bir şekilde 4 Restart'tan sonra sorunsuz kullanıyorum. Naçizane fikrim olay RAM'lardan kaynaklı olsaydı şu an düzgün kullanabilir miydim sizce?

İlginç bir şekilde 4 Restart'tan sonra sorunsuz kullanıyorum. Naçizane fikrim olay RAM'lardan kaynaklı olsaydı şu an düzgün kullanabilir miydim sizce?
Hocam şöyle anlatayım. Kendi sistemim yaklaşık 13 yaşında ve ramlerimin yarısı 800 yarısı 1033 mhz. İşlemcimin çarpan kilidi kapalı ve FSB ile O.C yapıyorum. Ramleri 860 mhz olacak şekilde O.C ettiğimde sistem direk mavi ekran veriyor. Ramleri 830 mhz olacak şekilde O.C ettiğimde ise ansızın tarayıcılarda çökme ve mousede takılma gibi şeylerle karşılşıyorum. Ram çarpanını 1/0.66 yaptığım ramler 760 mhzde çalışıyor ve hiç bir hata almıyorum.

Hata devam ediyor. Windows'un kendi AMD driverleri ile AMD üzerinden indirdiğim driverlerin çakıştığını düşünüyorum. Ama nasıl çözüme kavuşturacağımı bilmiyorum. AMD clean ile kaldırıp yüklüyorum fakat nafile.

Yeni konular

Geri
Yukarı