RX 580 sistemde donma ve takılmalar oluyor

Daha fazla  
Selamlar herkese, bu forumda buna bağlı bir konu başlığı altında yazdım bu yazımı ama o konu 2 senelik. Buraya da yeni konu olarak açayım, daha fazla bilirkişi görür. 1 aydır kafayı yemek üzereyim acaba buna basınca PC donacak mı diye.

Başlamadan önce sistemimi söyleyeyim:
İşlemci olarak AMD FX 8350 Eight-Core Processor
Ekran kartı olarak AMD RX 580
Anakart olarak MSI 970 Gaming
12 GB DDR3 RAM
Güç kaynağı olarak Corsair CX 750M grey label.

Durum şöyle ki; bazen bilgisayarım normal, sıkıntısız çalışıyor, hem de günlerce. Bazen böyle kafasına estiği zamanlarda PC takılıyor ve ben manuel olarak yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bu yeniden başlatma ritüeli oldukça sıkıntılı geçebiliyor çünkü bir kere PC kapandı mı yeniden açıldıktan (masaüstünü gördükten) 30 saniye sonra tekrar takılıyor.

Bugün eve geldim mesela, yeniden başlatmam gerekti. Korka korka yeniden başlattım ve tabii ki korktuğum başıma geldi, 1 saat gibi bir sürenin ardından şimdi açabildim. Şimdilik takılmadı. Şimdilik...

Benim durumda şöyle ilginç bir olay var arkadaşlar. Benim normalde 12 GB RAM'ım var. Bu RAM'ın 4 GB'ını görev yöneticisinden baktığım zaman "donanıma ayrılmış" olarak görüyorum.

1619535108729.png

Bu 'kayıp' 4 GB RAM'ı da zamanında MSConfig gibi mecralardan düzeltmeye çalışıp tam bir bilgisayar özürlüsü olduğum için PC'yi bozup format atmak zorunda kalmıştım.

Her neyse, konu bu değil, sıkıntı şu ki bazen bilgisayar kafasına göre takıldığı zaman ben ellemeden, takıldıktan 3-5 saniye sonra kendi kendini resetliyor ve bu donanıma ayrılmış RAM 8 GB oluyor. 4 GB daha ekleniyor benim kullanamadığım RAM'ıma ve bana 3.9 gibi bir rakam kalıyor. Ki yine PC kullanılabilir oluyor, asla takılıp kapanmıyor. Böyle olması işime geliyor yani ama şu an bu evreye bile getiremiyorum. Aşağıdan durumu kaynak izleyicisi ile de görüntüleyebilirsiniz:

1619535154662.png

Ve tabii ki Radeon Software uygulamasında "Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi" hatasını alıyorum. Şimdi korka korka tuşlara basıp PC'nin ne zaman kafasına göre kapanacağını beklerken, 3.9 RAM'li halimde PC'nin kapanmayacağına emin olabiliyorum en azından. Bu durum nedir, nasıl olur, neden olur, RAM-GPU ilişkisi nasıl bir şeydir? 1 aydır bu sorunu çözemedim, aranızdan biri yardım edebilirse çok sevinirim.

Ekran kartınız olduğu için otomatik olarak içindeki VRAM denilen belleği kullanır. Eğer entegre olan grafik kartınızı kullansaydınız bellek üst sınırının değeri oynamanız gerekecekti.

Eki Görüntüle 995196

Paylaşılan GPU belleği mesela bende 4.0 GB sizin kartınızın GB'ı ne ise o gözükecektir.
Evet, ben görev yeniticisinden GPU'yu kontrol etmemiştim daha önce. Bende böyle gözüküyor:

1619536869023.png

Öyle olduğunu sanıyorum. Bunu kesin olarak doğrulayabilmem için nereyi kontrol etmem gerekir acaba? Tekrardan, kusura bakmayın, bilgisayarlarla hiç aram yoktur :)

Sıkıntı değil. Arama kısmına "DxDiag"yazın ve enter tuşuna basın oradan ekran kısmına gelin. Oranın ekran görüntüsünü atın.

Sıkıntı değil. Arama kısmına "DxDiag"yazın ve enter tuşuna basın oradan ekran kısmına gelin. Oranın ekran görüntüsünü atın.
Buyurun:

1619537325716.png

Görsele bir bakış atabildin mi acaba? Bu GPU eğer 8GB talep ediyorsa bunu sağlamanın bir yolu olmalı sonuçta, değil mi?
Sinir hastası ola ola, takılmalar yaşaya yaşaya yeniden 4GB'a düşürmeyi başardı PC bir şekilde alttaki görseldeki gibi, en azından kendini kapatmıyor. Sizin cevabınızı bekliyorum, tam "Aha bir sonuca varıyoruz" derken cevap vermemeye başladınız :D
1619723146474.png

Buyurun:

1619537325716.png

Görsele bir bakış atabildin mi acaba? Bu GPU eğer 8GB talep ediyorsa bunu sağlamanın bir yolu olmalı sonuçta, değil mi?

Sinir hastası ola ola, takılmalar yaşaya yaşaya yeniden 4GB'a düşürmeyi başardı PC bir şekilde alttaki görseldeki gibi, en azından kendini kapatmıyor. Sizin cevabınızı bekliyorum, tam "Aha bir sonuca varıyoruz" derken cevap vermemeye başladınız :D
1619723146474.png
neredeyese bir ay kadar bir süre geçti, ve sizin forumda aktif olduğunuzu görebiliyorum, bu yüzden girdilerin bildirimlerinin size ulaşmadığını varsayıp bir daha size ulaşmayı deniyorum; @Er73748

Son düzenleme:
Buyurun:

Eki Görüntüle 995212

Görsele bir bakış atabildin mi acaba? Bu GPU eğer 8 GB talep ediyorsa bunu sağlamanın bir yolu olmalı sonuçta, değil mi?

Sinir hastası ola ola, takılmalar yaşaya yaşaya yeniden 4 GB'a düşürmeyi başardı PC bir şekilde alttaki görseldeki gibi, en azından kendini kapatmıyor. Sizin cevabınızı bekliyorum, tam "aha bir sonuca varıyoruz" derken cevap vermemeye başladınız :D
Eki Görüntüle 998863

Neredeyese bir ay kadar bir süre geçti, ve sizin forumda aktif olduğunuzu görebiliyorum, bu yüzden girdilerin bildirimlerinin size ulaşmadığını varsayıp bir daha size ulaşmayı deniyorum; @Er73748

Evet ekran kartınız 8 GB. Kusura bakmayın geç döndüm.

Evet ekran kartınız 8 GB.
Peki ben bu durumda ne yapmalıyım acaba? PC 4GB RAM ile sıkıntısız çalışıyor ama 4GB allocate edemiyorum, tamamen kendi kafasına göre yapıyor bu işi PC kapanıp açılırken. Ben sırf bu bozulmasın diye PC'yi uyku moduna alıyorum her seferinde. Mesela dün elektrikler gitti, PC kapandı, tekrar açtığımda 8GB idi ve hala düzelmiş değil, şimdi kendi kafasına göre ne zaman donacak ve kapanacak diye bekliyorum, her açıldığında da 4GB açılsın diye dua ediyorum ama tamamen kendi karar veriyor buna. Bunu ayarlamanın bir yolu yok mudur?

Peki ben bu durumda ne yapmalıyım acaba? PC 4 GB RAM ile sıkıntısız çalışıyor ama 4 GB allocate edemiyorum, tamamen kendi kafasına göre yapıyor bu işi PC kapanıp açılırken. Ben sırf bu bozulmasın diye PC'yi uyku moduna alıyorum her seferinde. Mesela dün elektrikler gitti, PC kapandı, tekrar açtığımda 8 GB idi ve hala düzelmiş değil, şimdi kendi kafasına göre ne zaman donacak ve kapanacak diye bekliyorum, her açıldığında da 4 GB açılsın diye dua ediyorum ama tamamen kendi karar veriyor buna. Bunu ayarlamanın bir yolu yok mudur?

WattMan hatası için DDU ile kaldırıp 20.11.2 sürümünü kurun.

Geri
Yukarı