Çözüldü RX 580 sistemde oyun esnasında ekran kararıyor ve fanlar %100 dönmeye başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Relovia

Kilopat
Yer
Ankara/MAMAK
Daha fazla  
RAM
Adata XPG Spectrix D50 16 GB(2x8) 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
Seagate Barracuda 1TB 3.5 7200RPM
Ekran kartı
ASUS ROG Strix RX 580 8GB
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 1500X
Merhaba arkadaşlar, oyun oynarken bir yerden sonra ekran kararıyor ve fanlar %100 dönüyor. Zamanında EFT oynarken bu sorunu yaşayıp post atmıştım fakat hiçbir türlü çözüme ulaşamadım. Undervolt yapıp MSI üzerinden de Core clock ve Memory Clock'u düşürüp sorunu az da olsa çözmüştüm. Fakat şu an o bile çare etmiyor. Sürekli WattMan hatası alıyorum çözümü hakkında bir bilgisi olan var mı?

Denediğim çözümler:
1. DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar manuel olarak kurdum.
2. RAM'leri yer değiştirip tekrar taktım.

Çözüm
Hocam bu ayarları yaparsanız çözüme ulaşırsınız ben bu çözümü eskiden yapmıştım. Şimdi tekrar denedim aynı ayarlar ile çözüme kavuştum. Şu anlık bir sıkıntı çıkmıyor.

Hocam ne durumdasınız aynı sorun bende var.
Ayrıca XMP'yi kapatmanızı öneriyorum benim işlemcim maksimum 2667 Mhz desteklerken ben XMP açıp 3200 çalıştırmıştım.

Ekran kartı tarafında o soketin pinleri ne durumda? Işık tutup bakın.
Hocam sorun çözüldü bu arada haber vermeyi unuttum. Yazılımsal sorun direkt ya... En kısa sürede kaçacağım Wattman aman AMD ekran kartından.
Hocam sizin BIOS'ta sorun var. Ya da MSI AfterBurner'ı kapatın ve değerleri standart değerlere çekip deneyin. Tüm yaptığınız ayarları sıfırlayın.
Hocam oldu galiba ama yedi mi bilmiyorum :D

Dosya Ekleri

• ilginc.png
    ilginc.png
    31,7 KB · Görüntüleme: 27
İşlemi yaparken arka plandaki tüm uygulamaları kapatın.
Hocam BIOS güncellemesini yaptı sanırsam ama ne değişti çok da anlayamadım

İşlemi yaparken arka plandaki tüm uygulamaları kapatın.

Şimdi restart yapıp test edin hocam.
Reset atmıştım ama yine yeniden başlatıp deneyeceğim. Bu sefer Furmark testi yapalım ama sanmıyorum direkt kapanacak...

Dosya Ekleri

• s.png
    s.png
    80,1 KB · Görüntüleme: 22

Dosya Ekleri

• furmark.png
    furmark.png
    33,5 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Hocam o zaman konu tekniğe giriyor. Kartın sökülüp ölçümlerinin yapılması gerekiyor. GPU bu tip sorular yaratmıyor. Ama MOSFET'ler sızdıyor olabilir. Bunu da ölçmeden anlayamayız.

Geri
Yukarı