RX 580 sonrası renkler daha soluk ve parlak

erdosrdkmn

Decapat
Merhaba. Sıkıntım resimdelerdeki gibi renk sorunu. Her programla denedim, ekran kartının kendi video çekme programıyla da her türlü Radeon Software'da yapsam normal masaüstü gama renkleri olarak yapsam da fark etmedi. Normalde gayet renkleri dolgulu güzel bir şekilde görürken videoda renkler daha bir soluk ve parlak çıkıyor. Hangisinin videodaki olduğu anlaşılıyor zaten. Bu sıkıntımın sebebi nedir 1. fotoğraf videodan gelen görüntü, 2.'si ise normal SS.

Ayriyeten Google fotoğrafları ise sıkıntım o dabeyaz renk çok cırtlak bir şekilde çıkıyor. Diğer ekran kartımda veya işlemcimin ekran kartı ile normal ayarlarda böyle olmazken ekran kartımda böyle oluyor. Onun için de anca renkler ayarlamam gerekiyor. Radeon Software'den eğer normal masaüstü gama ayarlarından yaparsam oyunu tam ekrana aldığımda daha parlak bir hale gelip sıkıntı oluyor. 1. olan SS aldığım, 2.'si ise ekranıma yansayıyan. Hep bir şekilde renk sıkıntısı çekiyorum. Nasıl düzeltebilirim? Dönüştürücü kullanıyorum. VGA to HDMI dönüştürücüde sıkıntı vardır diye televizyona başka kablo ile düz HDMI olarak taktım, yine sorun aynı.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-07-11 at 23.27.15.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-11 at 23.27.15.jpeg
    213,7 KB · Görüntüleme: 122
  • WhatsApp Image 2020-07-11 at 23.27.14.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-11 at 23.27.14.jpeg
    163,3 KB · Görüntüleme: 79
  • WhatsApp Image 2020-07-12 at 00.51.04.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-12 at 00.51.04.jpeg
    16,7 KB · Görüntüleme: 84
  • WhatsApp Image 2020-07-12 at 00.50.56.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-12 at 00.50.56.jpeg
    137,6 KB · Görüntüleme: 82
Sorunun ekran kartından kaynaklı olması muhtemel. Ekran kartını yeni mi aldınız? Yeni aldıysanız ne kadar bir süredir sizde? Garantisi hala devam ediyorsa bir garantiye gönderin derim.

Ben ekran 2. el aldım. Oyunlarda minik minik noktalar olunca garantiye gönderdim, kartı o zamanda böyle beyazlık vardı. Garantiye verdim geri aldığımda GPU'yu değiştirmişlerdi, oyunlarda o sıkıntım düzeldi. Fakat bu sorun hala devam ediyor, ekran kartım dışında diğer sistemim biraz eski acaba ondan olabilir mi?

Ekran renkleri sorunları ekran kartı veya monitör ile ilgilidir. Monitör sürücüleriniz güncel. Monitörün kendi özel paneli varsa bir ayarları sıfırlayın. Çözülmüyorsa aldığınız yer ile konuşup kartı tekrardan garantiye gönderin.

Sorunun ekran kartından kaynaklı olması muhtemel. Ekran kartını yeni mi aldınız? Yeni aldıysanız ne kadar bir süredir sizde? Garantisi hala devam ediyorsa bir garantiye gönderin derim.

Tahminim HDMI girişinde bir sıkıntı olduğu yönünde. DVI girişi var, bir de VGA to DVI mı denesem diye düşünüyorum. Çünkü garantiye vericeğim yer bayağı bir uzağımda.

Geri
Yukarı