Çözüldü RX 580 stabil olmayan ''GPU clock Speed'' sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xepl1N

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlığı İngilizce yazdığım için kusura bakmayın öncellikle, en kısa böyle özetlenebilirdi. Sorunuma gelecek olursak önceden 1431 MHz'de sabit çalışan ekran kartım artık stabil bir şekilde çalışmıyor. GPU kullanımı %100'de sıcaklıklar normal işlemci ekran kartına darboğaz yapmıyor FPS değerlerim iyi, yani sistemin görünüşte bir sıkıntısı yok ancak ekran kartı tam yük altında oyunlarda 1431 MHz sabit çalışması gerekirken atıyorum bir 1350 oluyor bir 1390 oluyor ara sıra 1431'lere yaklaşıyor. DDU yazılımı ile birkaç defa temiz kurulum yaparak farklı sürücüler denedim. Eski adıyla WattMan diye bildiğimiz AMD'nin performans sekmesinden clock Speed değerini min ve max eğeri 1431'de olacak şekilde ayarlardım ancak çözüm bulamadım.

Sistem:

MSI RX 580 Gaming X+
Ryzen 5 2600X.
Corsair Vengeance RGB 8x2 3200 MHz.
MSI B450 Tomahawk Max.
Corsair VS550 550Watt 80+ PSU.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    446,6 KB · Görüntüleme: 98
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    467,9 KB · Görüntüleme: 91
  • Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    461,9 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
20.9.1 en stabil sürüm.

Ekranın "blackscreen" düşmeside gayet kolay çözülebilir bir şey.

Keskinleştirmenin oyun ayarlarıyla da ilgisi var.
İşte tüm mesele aslında bu AMD kullanıcıları bir sürüm güncellemesi yaparken hep diken üstünde çünkü yeni gelen bir sürüm bir öncekinden çok kötü performans verebiliyor. Biz burda AMD için en stabil sürümü konuşurken. Nvidia da bu muhabbet geçmiyor. Nvidia Fan boyculuk yapmıyorum ancak ben oyumu Nvidia tarafına kullanıyorum.
GPU sıcaklığı değil de frekans hızı yanlış gösteriliyor olabilir. Herhangi bir FPS düşüşü yaşanmıyorsa muhtemelen frekans yanlış gösteriliyor.

Ayrıca UV yapmayı dener misiniz? Çözüm olacağını sanmıyorum fakat denemekten zarar gelmez.
UV'nin, FPS düşüşüne sebep olacağını da unutmayın.
(Sistemde FPS düşüşü/drop var ise yapın, yok ise gerek yok.)
Undervolt yapınca durumlar düzeliyor sıkıntı yok, saçma bir şekilde voltajı aynı tutup core clocku 1300 e çekip denemeye başladım +50 arttırarak stabil mi diye ve müthiş... 1431 e kadar geri geldim manuel olarak ve başta stabil olmazken şimdi stabil :D Fan hızını %100 de tuttum. Bir neden bu olabilir bir thermal macun alıp süreceğim nolur nolmaz diye.
Yazılım konusunda ne eksikleri var? Ve donanım konusunda? Ben gayet memnunum, Karta saçma sapan OC yapıp fazla V verip karta zarar verip şikayet edenler var. (Size söylemiyorum)

Yazılım konusunda size katılmıyorum, "Radeon Software" gayet gelişmiş bir uygulama.
Saymakla bitmez uyhulama her ne kadar güzel görünse de bize vaat ettikleri radeon keskinleştirme, gecikme azaltma gibi özellikle bulunsa da kesinlikle stabil değil. Kimilerinde Freesync düzgün çalışmıyor, kimilerinde oyundayken blackscreene düşüyor ve çöküyor ki bunu bizzat yaşadım bir kaç sürücüde, herhangi bir ayarlar da oynamadım O.C gibi. Sürücü notlarına bakarsanız yıllardır çözülememiş bazı sıkıntılar var. Kendileri de belirtiyor.

Saymakla bitmez uyhulama her ne kadar güzel görünse de bize vaat ettikleri Radeon keskinleştirme, gecikme azaltma gibi özellikle bulunsa da kesinlikle stabil değil. Kimilerinde FreeSync düzgün çalışmıyor, kimilerinde oyundayken blackscreene düşüyor ve çöküyor ki bunu bizzat yaşadım birkaç sürücüde, herhangi bir ayarlar da oynamadım O.C gibi. Sürücü notlarına bakarsanız yıllardır çözülememiş bazı sıkıntılar var. Kendileri de belirtiyor.

20.9.1 en stabil sürüm.

20.9.1 en stabil sürüm.

İşte tüm mesele aslında bu AMD kullanıcıları bir sürüm güncellemesi yaparken hep diken üstünde çünkü yeni gelen bir sürüm bir öncekinden çok kötü performans verebiliyor. Biz burda AMD için en stabil sürümü konuşurken. Nvidia da bu muhabbet geçmiyor. Nvidia Fan boyculuk yapmıyorum ancak ben oyumu Nvidia tarafına kullanıyorum.
GPU sıcaklığı değil de frekans hızı yanlış gösteriliyor olabilir. Herhangi bir FPS düşüşü yaşanmıyorsa muhtemelen frekans yanlış gösteriliyor.

Ayrıca UV yapmayı dener misiniz? Çözüm olacağını sanmıyorum fakat denemekten zarar gelmez.
UV'nin, FPS düşüşüne sebep olacağını da unutmayın.
(Sistemde FPS düşüşü/drop var ise yapın, yok ise gerek yok.)
Undervolt yapınca durumlar düzeliyor sıkıntı yok, saçma bir şekilde voltajı aynı tutup core clocku 1300 e çekip denemeye başladım +50 arttırarak stabil mi diye ve müthiş... 1431 e kadar geri geldim manuel olarak ve başta stabil olmazken şimdi stabil :D Fan hızını %100 de tuttum. Bir neden bu olabilir bir thermal macun alıp süreceğim nolur nolmaz diye.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    416,2 KB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    11 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı