RX 580 Undervolt Zararlı mı?

Ek voltaj vermeden memory clock'u 1850 ye çektiyseniz ve hata almıyorsanız o şekilde kullanabilirsiniz. FPS olarak hissedilir bir artış görmezsiniz ama oyunun gecikme değerleri düşebilir. Arayüzde gördüğüm kadarıyla memory voltage gibi bir seçenek yok, muhtemelen sabit voltajda memory clock'u overlock etmişsiniz.

Ek voltaj vermeden memory clock'u 1850 ye çektiyseniz ve hata almıyorsanız o şekilde kullanabilirsiniz. FPS olarak hissedilir bir artış görmezsiniz ama oyunun gecikme değerleri düşebilir. Arayüzde gördüğüm kadarıyla memory voltage gibi bir seçenek yok, muhtemelen sabit voltajda memory clock'u overlock etmişsiniz.

Bu ayarı 1850 ye çektiğim zaman fifadaki hata olmamaya başladı. Bu ayarı arttırınca ne gibi değişiklikler oluyor.

Kartınızın VRAM bellekleri daha yüksek frekansta çalışıyor sadece. Bellek frekansını arttırmanız crash almamanızı sağlamaz aslında. Crash alma sebebiniz başka bir şeyden kaynaklanıyor muhtemelen.

Kartınızın VRAM bellekleri daha yüksek frekansta çalışıyor sadece. Bellek frekansını arttırmanız crash almamanızı sağlamaz aslında. Crash alma sebebiniz başka bir şeyden kaynaklanıyor muhtemelen.

Hocam ne gibi şeyden kaynaklanacak gerçekten enteresan. Bundan 1 ay önce -100 de FİFA çalıştırdıgım zaman oyun 5. dakkada donuyor ve PC ye res atmam gerekiyordu. Fakat 0 a çekince bu sorun yaşanmıyordu. Bugünde 1750 olan yeri 1850 ye çıkarttım ve yaklaşık 1 saattir FİFA oynamaya devam ediyorum. Acaba Ekran kartı driverı güncellenince bu sorun ortadan kalktı. Bende bu sorunu bunamı bağlıyorum.

Benim kartım mı sorunludur bilmiyorum ama LoL oynarken undervoltlu kullanırsam rünleri seçerken hatta bazen ana ekrandayken artifact yiyyorum hem de defalarca. Her oyuna özel ayar yaptım oyuna girdiğimde otomatii etkibleşiyorlar. Bazen oyundan çıktıntan sonra ekranda dikdörtge imse atıyorum 250 tane eşit boyutta şey okuyor ve bunların içinin yarısı boyalı oembe yarısı nirmal ekranım gibi oluyor hemen resetliyorum bilgisayarı düzeliyor. DDU ile yeniden sürücüyü kurup hiç undevolt yapmazsam 0 sıkıntı. Undervolt yapıp bi süre uygulamasam bile mesela LoL'de stok hızlarda oynasam bile seçim ekranında artifact yiyyorum. Driverları geri yükleyıp ayarları sıfırlayınca düzeliyor. Çözümü böyle buldum artifact aşırı artarsa yeni driver (ki sadece çok hafif oyunlarda oluyor) azsa da undervoltlu devam sistem ısınmasın çabaları + hynix bellekler 2100'e overcloxklu 2135'e kadar kaldırıyordu da abartmadım o kadar

İyi geceler arkadaşlar. Öncelikle kartın modelini yazıyorum."ASUS Dual OC

Eki Görüntüle 546766

RX580 4 GB 256 Bit." Yaklaşık 2-2.5 aydır PC'de MSI Afterburner programıyla oyunlarda undervolt yapıyorum. Fakat oyunların ağırlığı arasında bariz farklar oldugu için undervoltu stabil bir şekilde kullanamıyorum. Mesela İşaretlediğim kısmı "FIFA 20" oyununa girdiğim zaman "0" olarak kullanıyorum sebebi ise enteresan bir şekilde zaten kartı çok fazla kullanmayan, oyunda fan bile çalıştırmayan bir kartı -100'e çekince hata veriyor. Zaten oyunda 50 derece üzerine çıkmadıgı içinde bir nevi gerek yok. CoD Warzone oynarken gayet -100'de stabil maksimum 69-70 arası takılıyor. Rocket oynarken -80'lerde 65-68 arası takılıyor. Oyunlara göre neyi ayarlayacağımı buldum. Her oyun için ayrı ayrı değerler kullanıyorum. Oyunlardan çıktığım zamanda "0" a geri alıyorum. Benim sorum aslında tam olarak bunla alakalı. Sürekli voltaj değerini oyunlara göre değiştirmek kartta bir probleme yol açar mı? 4-5 farklı oyunda 4-5 farklı değer kullanıyorum ve masaüstünde kapatıyorum. Bu sürekli değişim uzun vadede kartta bir sıkıntı yaratır mı? Şimdiden teşekkürler.
Eğer normal voltajında sıcaklar asırı fazla değilse ve oyunlarda takılma, FPS düsmesi gibi seyler yasamıyorsanız neden yapıyorsunuz ki undervolt. Çok gerekli bir sey değil bırakın asıl ayarlandığı voltajda çalıssın kafanız da buna takılmaz böylece. Ayrıca undervolt karta herhangi bir zarar vermez. İyi ayarlanmazsa düzgün çalısmaz o kadar.

Eğer normal voltajında sıcaklar asırı fazla değilse ve oyunlarda takılma, FPS düsmesi gibi seyler yasamıyorsanız neden yapıyorsunuz ki undervolt. Çok gerekli bir sey değil bırakın asıl ayarlandığı voltajda çalıssın kafanız da buna takılmaz böylece. Ayrıca undervolt karta herhangi bir zarar vermez. İyi ayarlanmazsa düzgün çalısmaz o kadar.

Hocam , - Battlefield - Cod Warzone - GTA tarzı oyunlarda 75 derece üzerine çıkıyor ve fan sesi gerçekten kafa ağrıtıyor. Bir ekran kartı 79-80 derecede %90 fanla sürekli çalışırsa ömrü kısalır. Ben bunu yaparak maksimum 72-74 arası görüyorum vefan %50-60 larda çalışıyor.
Selam hocam aynı ekran kartı bende de mevcut. Mümkünse fan ayarlarınızı paylaşır mısınız ? @Ataberk Kaya

Dosya Ekleri

• fan ayarı.png
    fan ayarı.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 37
Hocam , - Battlefield - Cod Warzone - GTA tarzı oyunlarda 75 derece üzerine çıkıyor ve fan sesi gerçekten kafa ağrıtıyor. Bir ekran kartı 79-80 derecede %90 fanla sürekli çalışırsa ömrü kısalır. Ben bunu yaparak maksimum 72-74 arası görüyorum vefan %50-60 larda çalışıyor.
Undervolt yapmak için Radeon Software kullanırsanız çok daha kolay yaparsınız. Hem her oyuna özel undervolt profili oluşturabilirsiniz, hemde VRAM için daha ince ayar çekebilirsiniz. Fakat AMD sürücüleri üzerindeki fan ayarları çok kötü, undervoltu sürücü üzerinden fan ayarlarını ise Afterburner üzerinden yaparsanız daha iyi olur. Ben RX 570 için aşağıdaki ayarları kullanıyorum ve şuana kadar gördüğüm maksimum sıcaklık 66 maksimum fan devri ise 1750.

cclock.png
afterburner.png
vram.png

Yeni konular

Geri
Yukarı