Undervolt zararlı mı?

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
Cihazım 9300h 1650 Excalibur G770,
Arkadaşlar undervolt yaptığımda cache offset -100 olarak throttle ile işlemci 10-15 derece düşüyor + olarak boşta 30 derece gibi harika değerlerde çalışıyor, sorum şu;
Undervolt zarar verir mi? Vermez ise ThrottleStop programını nasıl kalıcı Undervolt'a ayarlayacağım XTU çok karışık anlamadım.

Arkadaşlar undervolt yaptığımda cache offset -100 olarak throttle ile işlemci 10-15 derece düşüyor + olarak boşta 30 derece gibi harika değerlerde çalışıyor, sorum şu;
Undervolt zarar verir mi? Vermez ise ThrottleStop programını nasıl kalıcı Undervolt'a ayarlayacağım XTU çok karışık anlamadım.

Ekran kartına UV yapmak çok abartmazsan zarar vermez aksine ömrünü uzatır yani dediğim gibi çok abartmaz az UV yaparsan Max 10 FPS düşer onun dışında bir kaybın olmaz.

Overvoltage'da olduğu gibi Undervoltage da tehlikelidir. Küçük voltajlarla oynayıp stabiliteyi yakalayabiliyorsanız problem olacağını düşünmüyorum. Aksine, dediğiniz gibi ısı kaybı gibi bir avantajınız olur.

Çok bir zararı yok diye biliyorum sadece işlemcinizi kısıtlıyorsunuz zamanında bende yapacaktım ama işlemler karışık geldiği için yapmadım undervolt yaparken dikkatli olmalısınız.

Çok bir zararı yok diye biliyorum sadece işlemcinizi kısıtlıyorsunuz zamanında bende yapacaktım ama işlemler karışık geldiği için yapmadım undervolt yaparken dikkatli olmalısınız.
Söylediğiniz kadar basit değil malesef. Voltaj dalgalanmasında ürünlerin zarar görmesinin tek sebebi yüksek voltaj olmuyor..

Söylediğiniz kadar basit değil maalesef. Voltaj dalgalanmasında ürünlerin zarar görmesinin tek sebebi yüksek voltaj olmuyor.

Evet ben fazla bir zararı yok dedim ama bilinçsizce yapılırsa ekran kartı hurdaya çıkabilir ve söz konusu laptop olunca eğer laptop zarar görürse yaptırmak için bir laptop daha alırsınız dikkatli olun derim.

Doğru ayarlarda ThrottleStop ile UV yaptığımda;
RDR2 Eski değerler; 90FPS, 90-95 derece sıcaklık
UV'li değerler; 100-105 FPS, 75-80 derece sıcaklık.
Artık sevdiğim oynu saatlerce oynayıp, düşünmüyorum laptop ısındı mı diye.
(Ek olarak, Turbo fan her iki durumda da kapalı)

Zarari yok hayir, ancak duzgun sekilde yapilmali. Yoksa ufak tefek zararlari olabilir.

Doğru ayarlarda ThrottleStop ile UV yaptığımda;
RDR2 Eski değerler; 90FPS, 90-95 derece sıcaklık
UV'li değerler; 100-105 FPS, 75-80 derece sıcaklık.
Artık sevdiğim oynu saatlerce oynayıp, düşünmüyorum laptop ısındı mı diye.
Islemcinin isinmasina sebep olan sey GPU'nun isinmasi, 20 yildir laptop kullaniyorum undervolt ile birak 20 dereceyi oyunlarda 5 derece bile fark olustugunu gormedim.

Geri
Yukarı