Undervolt zararlı mı?

Zarari yok hayir, ancak duzgun sekilde yapilmali. Yoksa ufak tefek zararlari olabilir.

Islemcinin isinmasina sebep olan sey GPU'nun isinmasi, 20 yildir laptop kullaniyorum undervolt ile birak 20 dereceyi oyunlarda 5 derece bile fark olustugunu gormedim.
Ben kullanıyorum ve FPS kaybı olmadan serin bir şekilde hem CPU hem GPU'nun çalışmasından memnunum.Belkide sağlıksız ayarlardan dolayı alamadığınız verim için üzgünüm.

Doğru ayarlarda ThrottleStop ile UV yaptığımda;
RDR2 eski değerler; 90FPS, 90-95 derece sıcaklık.
UV'li değerler; 100-105 FPS, 75-80 derece sıcaklık.
Artık sevdiğim oynu saatlerce oynayıp, düşünmüyorum laptop ısındı mı diye.
(Ek olarak, Turbo fan her iki durumda da kapalı)

Aldığım son karar UV yapmayacağım sadece yaz ayı 95 derece gibi ısıları görürse yapacağım zaten Yaz'a doğru MX ya da Noctua termal macun alacağım.

Ben kullanıyorum ve FPS kaybı olmadan serin bir şekilde hem CPU hem GPU'nun çalışmasından memnunum.Belkide sağlıksız ayarlardan dolayı alamadığınız verim için üzgünüm.
Taniyi da koydun yani. Haklisin herkes sen degil tabi, ayarlari duzgun yapabilsin. %10 voltaj dusuruyorsun %30 sicaklik dususu elde ediyorsun ne kadar mantikli degil mi?

Ne gibi ufak tefek zarar mesela? Ben ekran kartımı undervoltlu kullanıyorum baya da sıcaklığını düşürdüm performansıda iyi ama 2 defa güç kaynağı patladı 2 ay arayla :D . Undervolt kaynaklı olabilir mi merakımdan soruyorum. Akım korumalı kalın prizlerden de kullanıyorum.

Ne gibi ufak tefek zarar mesela? Ben ekran kartımı undervoltlu kullanıyorum baya da sıcaklığını düşürdüm performansıda iyi ama 2 defa güç kaynağı patladı 2 ay arayla :D . Undervolt kaynaklı olabilir mi merakımdan soruyorum. Akım korumalı kalın prizlerden de kullanıyorum.
Değil. Sayfanın yarısı yanlış bilgi zaten. Onların mantıkla bilgisayarın kapatınca bozulması gerek voltaj 0v sonuçta.

Geri
Yukarı