RX 580 ve 10 yıllık i7 870

Vorplody

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Dostlar selam. Bu veya buna benzeyen bir sistem düşünen arkadaşlar için rehber olmak isterim. Anlatacaklarım 1 yıl önce yapıldı. Sistemi 2019 Ağustos ayına kadar kullandım. Eski Casper bilgisayarımda i7 870, HD 5750 gibi parçalar vardı. Performansı iyice kötüleştikten sonra 2018 aralık ayınca sistemi upgrade etmeye karar vermiştim düşük bütçeyle. İkinci el 13 aylık garantisi bulunan Gigabyte Aorus RX 580’i 800 liraya deneyerek, test ederek aldım. İkinci el Thermaltake V200TG 600W 80+ kasayı 500 liraya aldım. Bir de sıfır James Donkey 240GB SSD aldım 220 lira gibi bir fiyatı vardı. Eski sistemimdeki anakartı, işlemciyi, 6 GB RAM’leri Xigmatek whiz işlemci soğutucu ve 1TB harddiski kullandım. Sistemi yeni kasaya topladım. İlk başta kullanırken işlemcim 3.6 GHz’e overclocklanmıştı. Performansı fena değildi ama o zamanki OC bilgisizliğimden anakartın 2 adet RAM yuvasını bozmuştum sistemi bir araya getirdikten 2 ay sonra. O anakartı uygun fiyata satıp ASUS P7h55M anakartını aldım ikinci el olarak. Bu anakartla 3.9 GHz’e kadar overclock yaptım. Bir ara sınırları zorlayıp 4.1 GHz’leri denemiştim ama YouTube’da her videoda gördüklerimizi uygulamamak gerekiyormuş :) anakartın VRM’lerine ve PSU’ya zarar verdim 2019 yazına doğru. Zarar vermeme rağmen oyunlarda sıkıntı çıkarmıyordu sadece işlemci tam yüke girdiği zaman sistem birden kendini kapatıyordu. Bu sistemin oyun performansına gelirsek ben gayet memnundum. X3470 işlemci de bu işlemciyle aynı performansı veriyor. Benim tavsiyem böyle bir sistem kuracaksanız RX 570 kullanmanız. Ben işlemcime 3.9 GHz OC yapsam bile bir miktar darboğaz oluyordu. Ama işlemci eski olmasına rağmen cidden güçlü. PUBG’de vs sorunsuz 100 FPS’in altına düşmeden kullanıyordum işlemci kullanımı %50 idi genel olarak. RX 570 ve bu işlemciye 3.7 GHz OC yapılırsa ucuz yollu güzel bir sisteminiz olmuş olur. Alacağınız kasanın önünün mesh yapıda olmasına dikkat edin. Benim kasam hava almadığı için ön kapağı çıkartıyordum. Aşağıda bıraktığım videodaki sıcaklıklar normalde daha fazla yani. Genel olarak böyle bir sistem kuracaksınız almanızı tavsiye ettiklerim;
- 2. el RX 570 ekran kartı. Sapphire marka olursa iyi olur. Sapphire’in soğutması ve performansı diğerlerine göre daha iyi. Ben Gigabyte Aorus almama rağmen pişman olmuştum Sapphire almadım diye.
- i7 870 veya X3470 işlemci. X3440 da güzel bir işemci, onu da alabilirsiniz. Bu işlemcileri ikinci el iyi bir fiyata alabilirsiniz.
-H55 çipsetli anakart. Anakart çok önemli değil açıkçası. Yapacağınız OC 3.7 GHz civarı olsun zaten en fazla. Her türlü anakart bu OC’yi kaldırır merak etmeyin. P55 çipsetli anakart alırsanız işlemcinizin silikon şansına göre 4 GHz’lerin üstüne iyi bir soğutmayla çıkabilirsiniz, bence gerek yok performans farkı çok az oluyor. Anakart bu sistemdeki en çok sorun çıkartabilecek parça. Alırken testlerinizi ona göre yapın.
- RAM’i ben 6 GB kullanıyordum. Bir zararını görmedim. Benim size tavsiyem 2x4 8 GB 1600MHz RAM almanız. Bende 1333 vardı. OC yaparken frekans, timingle vs uğraşıyordum. Siz uğraşmazsınız.
İşlemci soğutucu: İkinci el temizinden ucuzundan 4 bakır borusu olan kule tipi bir soğutucu fazlasıyla işinizi görecektir.
-Kasanızı mümkün olduğunca önü ızgaralı yapıda bir kasa alın. Benim sistemimde en çok pişman olduğun şey önü kapalı bir kasa almamdı. 2. el uygun fiyata bir kasa alabilirsiniz. İçerisinde PSU olanlar daha da uyguna gelecektir.
-Güç kaynağını ayrı alacaksınız benim tavsiyem tabii ki 600W 80+ ama 500W 80+ da rahat rahat besler bu sistemi? Bunu da ikinci el olarak uygun fiyatlara alabilirsiniz.
-240 GB SSD ve ihtiyacınız olan miktarda da HDD alabilirsiniz. SSD’yi sıfır almanızı tavsiye ederim 2. ellerle aynı paraya geliyor. Yalnız burada belirtmek istediğim bir şey var bu anakartlar SATA 6 desteklemediği için performansınız ortalama 250 m/s’yi geçmeyecek. SATA 6 destekleyen modeller biraz pahalı olur. Ama üzülmeyin HDD’den cidden çok farklı oluyor PC açılma ve oyun açılma süreleri sizi mutlu edecektir. HDD’yi ikinci el almanızı tavsiye ederim.
Kasanıza ekstra fan alabilirsiniz. Özellikle OC yapacak arkadaşlar kasanın ön tarafındaki yuvaları doldurup üst tarafta da mosfetlere üfleyecek şekilde fan koyarlarsa çok iyi olur. Bu benim ilk rehberim. Hatam olduysa affola. Elimden geldiğince deneyimlerimi anlatmaya çalıştım. Sorularına elimden geldiğince yardımcı olurum. PC’min performansı; (CPU 3.9GHz, GPU 1450MHz, RAM 1424MHz’e OC yapılmıştır. Ekran kartı stock olduğunda darboğaz daha az olacaktır. Battlefield 4 videosunda bütün ayarları en düşükte oynadığımdan ekran kartına neredeyse yük binmiyor. Bu sebepten ötürü CPU kullanımları yer yer %70’e ulaşıyordu. )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
570 performansı nasıl şu an kapalı kutu garantili 750 liraya buldum 590 ise 1300 TL seviyesinde bana 590 almaya değmez gibi geliyor 1080P için en azından.

570 performansı nasıl şu an kapalı kutu garantili 750 liraya buldum 590 ise 1300 TL seviyesinde bana 590 almaya değmez gibi geliyor 1080P için en azından.
Temiz, garantili, mining yapılmamış oyun kartları test edilerek alınabilir. Alacağın kişinin evine gidip oyun açıp veya Heaven Benchmark tarzı programlarla MSI Afterburner ile değerleri gözlemleyip alabilirsin.

Konuma yorum yapar mısın 2 kart kıyasladım
Onay bekliyormuş pardon 6 ay garantili kapalı kutu 750 tl ye 570 8 GB alınır mı sence?
Piyasayı takip etmiyorum şuan ama biraz pahalı geldi bana. Ağustos ayında 6 ay garantili RX 580 Aorus’u 800 liraya sattım. Garanti ne kadar fazla olursa iyi olur bu arada.

Geri
Yukarı