RX 580 ve R5 1600 aniden donma sorunu

batup

Hectopat
Merhabalar, iyi günler.
Elimizde bir siteden aldığımız hazır sistem var ancak bu sistem ilk elimize geçtiğinden beri sürekli aynı sorunu tekrar ediyor. Bilgisayarı aldığımız yere 3 kere gönderdik. İlk gidişinde kasadaki USB ön portlarının değiştiğini söylediler. İkinci gidişinde güç kaynağında olduğunu söylediler sorunun ve farklı bir marka güç kaynağı ile değiştirdiler. Son kez gittiğinde ise format atılıp güncel sürücülerin kurulduğunu söylediler. Şu anda en son Windows sürümü ve ekran kartı sürücüleri kurulu olmasına rağmen bu sorun hala devam ediyor. Sorun şöyle ki; bilgisayar Chrome, Spotify gibi uygulamaları açınca bir anda mouse ve klavyenin ışıkları gidiyor ve siyah ekrana geçiyor. Siyah ekrana geçtikten 5 saniye sonra da kendi kendine yeniden başlatıyor sistemi. Birçok test uyguladık ancak testlerde ekran kartının ve işlemcinin tam performans çalışmasına rağmen bu sorunla karşılaşmadık. İşin garip taraflarından biri de bu olayın oyun oynarken olmaması. Olay günlüğünden baktığımda kernel Power 41 isimli hata ile karşılaşıyorum. Servisi aradığımda hazır sistemlerin iade alınmadığını söylediler. Bu sorun yüzünden bilgisayar serviste daha çok vakit geçirdi bizle geçirdiği vakitten. Birkaç kere Steam'de CS:GO'ya girerken olmuştu ve geri açıldığında bu oyundaki tüm ayarlar silinmişti. Bazen de Windows açılırken oluyor bu sorun.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 1600 12nm.
ASUS A320M f-si.
ASUS RX580 Dual 4 GB.
2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
480GB Toshiba SSD.
Gamepower mythril kasa.
500W Gamepower güç kaynağı.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayın Recep Baltaş'ın naçizane bir mesajıyla cevap vermek istiyorum.

Kurulum esansında Görev Yöneticisi açıp kullanımlara bakın.

Bu arada A320 yonga setine Ryzen 5 işlemci takmakla hata etmişsiniz. Kimse sizi uyarmadı mı? O tavsiyeyi buradan aldığınızı sanmıyorum. Aldıysanız da isim verin, banlarız o kişiyi.

OC yapıldıysa iptal edin.
XMP profili devre dışı bırakın.
Sıcaklık değerlerini kontrol edin.
BIOS'u güncelleyin.
Yanıtınız için teşekkürler. Bilgisayar OC uygulamadık. Ek olarak XMP profilini devreye sokunca bilgisayar 3 kere kendini yeniden başlatıyor ve RAM frekansları tekrar 2133Mhz'e inmiş oluyor. Bu yüzden manuel olarak 2933Mhz seçtik. Ayrıca ilk geldiğinde de bu profil açık değildi ve RAM'ler 2133Mhz'de çalışıyorlardı fakat bu sorun yine vardı. Sıcaklık değerlerinde bir sorun göremedim. Ve BIOS son sürümüne güncellenmiş durumda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı