RX 580 ve Ryzen 3 1300x Darboğaz Yapar Mı?

• Konuyu başlatan 13314
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 11B

13314

Kilopat
Arkadaşlar Ryzen 3 1300x ve RX 580 8GB'e sahip olunsa, her oyunu 1080p'de 60 FPS oynatır mı, yoksa bazı oyunlarda darboğaz yapar mı? Yaparsa hangi oyunlarda yapar? Bir de bu ikilinin yanına "sadece" 8 GB 2400 MHz RAM yeterli olur mu 1080p ultra ayarlarda 60 FPS almak için? Sorulara ayrı ayrı yanıtlar bekliyorum; teşekkür ederim :)

AC gibi oyunlarda bir miktar yapabilir. İmkanın varsa Ryzen 5 1500X almanı öneririm. Hem darboğaz sorunun olmaz hem de fiyat farkı çok fazla yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapmayacaktır. 3000 MHz almanı öneririm, ileride bütçen olduğunda 1 adet daha 8 GB RAM takarsan iyi olur. CS GO, Fortnite, LOL tarzı oyunlarda 8 GB RAM yeterli.

Buradan Ryzen 1200 bile beslediğini görebilirsin:

Ryzen 3 + RX 580 4GB | 10 Games tested | Shadow of War, Destiny 2
O tarz oyunlar değil de daha çok Assassin's Creed Odyssey, Shadow of The Tomb Raider, Darksiders III, Far Cry 5, Dishonored 2, Monster Hunter World gibi oyunlardaki performansını merak ediyorum açıkçası.
AC gibi oyunlarda bir miktar yapabilir. İmkanın varsa Ryzen 5 1500X almanı öneririm. Hem darboğaz sorunun olmaz hem de fiyat farkı çok fazla yok.
Arada 250 TL'den fazla fark var gibi. Değer mi bilemedim.

O sistemde 1300X GTA5, PUBG, Battlefield 1 gibi oyunlarda darboğaz yapacaktır. Kendim şu an aynı sorunu yaşıyorum ve FPS düşüyor. Minimum 1500X veya 2500X almalısın. Ben de 2600 veya 3.nesil Ryzen işlemci almayı planlıyorum. RAM konusuna gelince mutlaka 3000 MHz almalısın.

Bir adet daha 8 GB RAM alıp overclockla 3000 MHz yapsam da olur, değil mi? Sorun çıkaran şeyin işlemci olduğuna emin misiniz? RAM alsam hiç faydası olmaz mı oyunlara? Dual channel yapsam? :(

Evet ben de ilk olarak 8 GB RAM ile ilgili olduğunu düşünmeye başladım ve 1 adet daha 8 GB 3000 MHz RAM aldım. GTA 5, PUBG gibi oyunlarda FPS yükselişi yaşadım ama sorunum düzelmedi. MSI Afterburner ile değerleri takip ettiğimde işlemci kullanımı %100 çıktığında GPU kullanımı düşürüyor ve oyun kasmaya başlıyor. Dediğim gibi o işlemci sıkıntı çıkaracaktır.

Şu anda Far Cry 5 oynuyorum ve şöyle bir şey gözlemledim. Sabit durduğumda veya ara sıra grafiklerin çok yoğun olduğu yerlerden geçtiğimde 60 FPS ve üzeri alıyorum ama bazen anlamsız yere 60 FPS'nin altında düşüyor. Bir yöne aniden döndüğümde vs. 48 FPS'ye düşüp hemen geri yükseliyor mesela. Demek işlemciden oluyormuş :( Forumdaki bazı arkadaşlar bunun tam tersini iddia ediyorlar. Sorunun Ram'den kaynaklandığını ve 1300x'in çok güçlü bir işlemci olduğunu söylüyorlar, o yüzden tam emin olamıyorum. Ha AC oyunları ve o tür oyunlar gibi işlemciyi aşırı yoran ve optimizasyon özürlü oyunlardan bahsedecek olursak, 60 altı FPS almamız normal gibi geliyor ama mesela Batman Arkham Knight ve Shadow of The Tomb Raider ya da Far Cry 5 gibi ağır oyunları 60 FPS de çalıştırıyorsa demek ki gerçekten güçlü bir işlemci. Ayrıca yukarıda arkadaşın belirttiği gibi Ryzen 3 1200, 1300x'den çok daha kötü bir işlemci olmasına rağmen Far Cry Primal'i 80 FPS'de oynatmış, buradan 1300x'in her oyunda 1080p'de 60 FPS vermesi beklenebilir belki, ne dersiniz?

Bahsettiğiniz oyunlarda bir sıkıntı yaşamazsınız ancak online oyunlar işlemciye yük bindirdiği için darboğaz kaçınılmaz. Sadece o tür oyunlar oynayacak iseniz işlemci günü kurtarabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı