RX 580 vs. GTX 1660

GTX 1660 S'in aynı fiyata bulunabildiği durumda neden GTX 1660 alasın zaten. Tuhaf tuhaf cevaplar neden veriyorsun? Konuyu açan arkadaş RX 580 ve GTX 1660'a ilişkin bir soru sormuş ben de en başta onu yanıtladım. GDDR 5 ve 6 arasındaki performans farkı, yetersiz VRAM ile ortaya çıkan farkın çok altında. GTX 1650 hem 5 hem de 6 şeklinde piyasada farka bir bak istersen. Aynı fiyata daha performanslısı varsa bunu konuşmaya gerek bile yok zaten. Son olarak 5500XT de 1660'tan daha iyi bir kart değil, performans testleri ortada. Yine de fiyatına göre tercih edilebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
3500 berbat bir işlemci, ne hakkında konuşalım? 6/6 alınmaz artık, öğrenin şunu. 16GB ram koymak zor değil, 1650S ile 4500 TL'ye kolaylıkla sığar.

Mesela bunun 4600 TL'ye toplanabildiğini düşünürsek:

Veya bunun 4500 TL'ye:

Patriot Viper Steel 3200MHz DDR4 PVS48G320C6 Bellek Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe x2

Veya bunun ram sayısı 2 ve anakartı H410M-K yapılarak alınabilmesi:

Tabii sistemi 3500/3000 TL'ye alıyorsa sözüm olmazdı ama 4500 TL'ye değmez.

Dostum sen ne diyorsun? Düz GTX 1660'ın daha azına hem daha fazla VRAM'e sahip hem de daha performanslı RX 5500 XT 8GB var. Hatta 1660 Super bile bulunuyor aynı fiyatlara, niye 1660 al dediğini anlamıyorum.

En ucuz GTX 1660'ın GDDR5 olduğu düşünürsek o 2GB fazla VRAM hiçbir işe yaramaz.
O kasa ne öyle?

GTX 1660 S'in aynı fiyata bulunabildiği durumda neden GTX 1660 alasın zaten. Tuhaf tuhaf cevaplar neden veriyorsun? Konuyu açan arkadaş RX 580 ve GTX 1660'a ilişkin bir soru sormuş ben de en başta onu yanıtladım. GDDR 5 ve 6 arasındaki performans farkı, yetersiz VRAM ile ortaya çıkan farkın çok altında.
Tuhaf tuhaf cevaplar veren sensin. Arkadaşın sorusuna düz cevap vermek yerine ''1660 alınmaz, 1660S veya RX 5500 XT al alacaksan'' diyebilirdin. Kartların fiyatlarını bilen biriysen ''1660'' tercih edilebilir demek gerçekten de garip.

8GB VRAM dediğim gibi RX 580 için fazla. Bazen görüyorum ''Gelecek oyunlarda fark yaratacaktır'' veya ''AAA oyunlarda 1650S yetersiz''.

1. Öyle bir şey olana kadar bu iki kart da eskimiş olur ve artık alakaları olmaz.

2. 4GB VRAM 1080p'de en yüksek ayarlarla oynamayacaksan çoğu oyun için yeter (AAA oyunlara da bir nevi yetiyor). Cyberpunk'da da aynı şekilde oynanıyor, optimizasyonu düzelse medium ayarlarda oynatır diye düşünüyorum. Şimdilik düşük ayarlarda oynanabilir durumda gibi:

Valhalla da aynı şekilde optimizasyon sorunu mevcut, çoğu videoda gördüğüm üzere low ayarlarda oynanabiliyor (3700x olduğunu biliyorum, i3 10100F/3100'de aşağı yukarı aynı performansı verecek):

GDDR6 vs GDDR5 bellek hızları, enerji tüketimi, sıcaklık farkı var da biliyorsundur farklarını zaten. RX 580'ün sürücüleri çok da stabil denilemez bir de açıkçası, 1650S'ın çok daha iyi yazılım/sürücü deneyimi yaşatacağı açık.

Son olarak 5500XT de 1660'tan daha iyi bir kart değil, performans testleri ortada. Yine de fiyatına göre tercih edilebilir.
Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

O eski driverlarla, yeni driverlar çıkalı birkaç ay oldu ve performansı hayli arttırdı. Bilmediğini varsayıyorum, videoya bakabilirsin:

Cyberpunk optimizasyonu gerçekten berbat, bununla kesin bir fark çıkaramazsın bence. RX 5600, RTX 2060'dan normalde biraz daha performanslı ama bu oyunda yetişemiyor. Aynı şekilde Cyberpunk'da RX 5700 XT de RTX 2060 Super'a bile yetişemiyor.

O kasa ne öyle?
Ne olmuş kasaya? :D 4500 TL'ye denk gelsin diye öyle koydum, yoksa 50 - 30 TL daha verip daha iyi şeyler alabilir.

Son düzenleme:
  • Attığım karşılaştırma videolarında en az 15 farklı oyun var. Hemen hepsinde GTX 1660, 5500XT'nin önünde.
  • Konu sahibi iki ayrı hazır sistem içinden RX 580 ve GTX 1660 karşılaştırması istemiş. Kampanyalı sistemler normalin biraz altında satılabiliyor. Cebindeki para da ucu ucuna yetiyorsa o kart yerine bu olsun deme şansı olmuyor. Hazır sistemle gelen GTX 1660, 200 TL daha pahalı GTX 1660 S'den daha tercih sebebi olabilir bütçe nedeniyle. Standart satış fiyatı değil, hazır sistem üzerinden konuşuyorum.
  • RX 580 VRAM'ine rağmen seçilecek kart değil günümüzde. GTX 1650S'i tercih ederim. Bunu zaten söyledim.
  • Karşılaştırma isteyen herkese sistem toplama gibi bir zorunluluğum yok. Ben karşılaştırmamı yaparım, sen istersen sistemini toplarsın. Kimin ne yapacağına karışmak senin haddine değil.
  • Her yoruma gülen surat koyup, 8 saat cevap vermeye hazırlanmana gerek yok.

3500 berbat bir işlemci, ne hakkında konuşalım? 6/6 alınmaz artık, öğrenin şunu.

Ayrıca bu işlemcide SMT yok. Garip bir şekilde 200-300 TL daha ucuza 3100 varken veya 10100F'li sistem dizilebilecekken bunu alıyorlar.

Ekran kartı konusu yine karışmış, konu sahibinin sıfır için RX 580'in varlığını unutması lazım. Bazen hazır sistemlerde 1650S ile 1660 arasında 100 TL civarı fark görüyorum bu şekilde 1660 benim seçeceğim kart olurdu ama tek almak için 1660 gereksiz pahalı 1650S'e kıyasla. 5500 XT 8 GB zaten bizzat kullandığım kart imzamda incelemesi de mevcut. Kartın ne olduğu, nereden nereye geldiği az çok belli. Bu kartın çıktıktan 1 sene sonra değer kazanması ise ayrı üzücü çünkü çok fazla kişi RX 580 aldı bu sürede yanlış bilgiden ötürü.

Uygun fiyatlı 1660 Super'lerin stokları şu sıralar yok gibi, tek fanlı modellerine bile 2500 TL çekiyorlar. Sanıyorum Gamegaraj'da satılan Palit 1660 Ti ve bazı 5500 XT 8 GB modelleri harici ideal bir kart yok bu seviyede.

1. Dostum bunun neden yanlış olduğunu belirttim zaten, düzgün oku ve attığım 1660S vs RX 5500 XT 8GB videosunu izle. Attıkların eski.

Hem bununla Cyberpunk'lı benchmark videosunu kast etmiştim, yoksa öbürlerinde çoğu oyunun var:

Cyberpunk optimizasyonu gerçekten berbat, bununla kesin bir fark çıkaramazsın bence. RX 5600, RTX 2060'dan normalde biraz daha performanslı ama bu oyunda yetişemiyor. Aynı şekilde Cyberpunk'da RX 5700 XT de RTX 2060 Super'a bile yetişemiyor.

2. İki ayrı hazır sistemlerin karşılaştırılmasını istememiş, kartları sadece. Sanırsam hem 2.el'den alıyor RX 580'li sistemi (?), bir de düz GTX 1660'lı bir hazır sistemi 5000 - 4500 TL'ye büyük ihtimalle bulamazsın ve bulsan bile alınmaz. 2. elde alacaksa 4300 - 4000 TL'ye bulabilirse alabilir ama genel olarak düzgün bir sistem olabileceğinden şüpheliyim.

3. Öylesine değinmiştim yoksa sana ithafen değil. En azından bu konuda aynı fikirdeyiz.

4. Sistem topla demedim dostum, soruyu cevaplarken biraz daha düşün dedim sadece.

5. 8 saat cevap vermeye hazırlanmadım ki. Açık bırakmıştım sayfayı, çoğu zaman böyle yapıyorum. Biraz gereksiz olmuş buna değinmen.

Gülme atma sebebim GTX 1660 önermen ve RX 5500 XT'nin düz 1660 modelinden daha kötü olduğunu söylemen, zaten bu yüzden ''tartışmıyor'' muyuz?
Uygun fiyatlı 1660 Super'lerin stokları şu sıralar yok gibi, tek fanlı modellerine bile 2500 TL çekiyorlar.

2400 TL'ye bulunuyor ama gerçekten de Game garaj stokların bitmesi ve kartların pahalılaşması üzdü:

• Mesajımda '' Son olarak 5500XT de 1660'tan daha iyi bir kart değil, performans testleri ortada. Yine de fiyatına göre tercih edilebilir.'' demişim. Yakın performans veriyorlar, fiyatı uygun olan tercih edilebilir. Ben senin 5500 XT önermene bir şey demedim, sen 1660 dememe takıldın. Bunun için geçerli bir nedenin yok.
  • Baştan beri konuştuğumuz 1080P kartları için 4 GB VRAM'in artık yetersiz, 8 GB'ın ise keyfe keder olduğu konusunda bir uzlaşalım artık. Duruma göre tercih edilseler bile 6 GB ideal senaryo.
  • Atmış olduğun videoda GTX 1660S epey önde; 5500 XT de, GTX 1660 ile benzer bir sonuç vermiş.
  • Her videoya dalga geçer maksatla sırıtık yüz atmış olman üzerine yapmış olduğum küçük bir ''şaka'' 8 saat konusu.
  • ''Güncel'' bir GTX 1660S ve GTX 1660 karşılaştırması da bırakıyorum. Bunu izledikten sonra da 5500 XT daha iyi diyorsan diyecek bir şey yok.

5500.png
1660.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı