RX 580 WattMan hatası

iberayis

Centipat
Daha fazla  
Selam ben bilgisayarı aldığımdan beri WattMan hatası ile uğraşıyordum hızlı başlat kapadım uyku düğmesi falan kapadım chipset güncelledim DDU ile kaldırıp recommended sürümü yüklemiştim(galiba yeni recommended çıkmış emin değilim ama) undervolt ile ilk başta Afterburner ile -100 mv başlayarak denedim(10mv arttırarak denemiştim ama Afterburner zaten kendisi ayarlıyordu eğer ara bir değerde ise) ondan sonra Radeon Software de -100mv başlayıp 6 6 arttırarak denedim hiçbir şey WattMan'ımı çözmedi en çok WattMan veren oyun da roller champions tam ekran alıp oyunu oynayıp çıktığım zaman alıyorum WattMan ne yapmam gerek artık herhangi bir çözümü olan var mı 2-3 günüm tamamen 8 ayda arada bir uzun sürelerim yok oldu bu hata yüzüne yardımcı olursanız sevinirim tekrardan DDU ile kaldırıp yüklemeyi deneyeceğim recommended WHQL sürümü.

Edit: Bir tane daha AMD ekran kartlarında siyah ekran hatası diye buldum Technopat sosyalde onları da deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Afterburner ile bir değişiklik yaptıysan ve hala devam ediyorsa programı komple sil sonra geri yüklersin. Ben oradan bir kere 6600 XT'ye OC yapayım dedim sağlam kartı da yamulttu, Afterburner'ı silip geri yükleyerek kurtuldum.

RX 580 için konuşursak (kalan tüm donanımın sağlıklı ve işletim sisteminin düzgün olduğunu var sayıyorum) yalnızca voltaj düşürmek yetmeyebilir frekansı da düşür. Belki fabrika çıkış frekansı çok yüksek, yüksek voltaj bile yetmiyorken UV'de de çözüm olmayacaktır.

Afterburner ile bir değişiklik yaptıysan ve hala devam ediyorsa programı komple sil sonra geri yüklersin. Ben oradan bir kere 6600 XT'ye OC yapayım dedim sağlam kartı da yamulttu, Afterburner'ı silip geri yükleyerek kurtuldum.

RX 580 için konuşursak (kalan tüm donanımın sağlıklı ve işletim sisteminin düzgün olduğunu var sayıyorum) yalnızca voltaj düşürmek yetmeyebilir frekansı da düşür. Belki fabrika çıkış frekansı çok yüksek, yüksek voltaj bile yetmiyorken UV'de de çözüm olmayacaktır.

AMD programındaki değişikliklere başlamadan önce 10 kere falan basmıştım sıfırlama butonuna ve silmiştim ama fan profili için geri indirdim bir de FPS değerlerini görmek için indirdiğimde oradaki ayarlara elimi sürmedim

İşletim sisteminde sık sık bozuk sistem dosylarını düzeltme komutu olan sfc/scannowu yapıyorum ve bir sıkıntı olmadığı yazıyor RAM'leri de kontrol ettim onlarda da sıknıtı yok zamanında kabloları falan da denemiştim.

Hem voltaj hem de frekansı düşürüceksem nasıl düşürmem gerek FPS de ne gibi değişiklikler olur söyleyebilir misin?

@iberayis hissedeceğin farklar pek olmaz, frekans dediğim 50Mhz olur, 100Mhz olur gibi. Ben 6600 XT kullandığım tamamen örnek atma amaçlı görselleri yüklüyorum, sen tabii ki aynı değerleri girmeyeceksin.

Radeon Software'de bu kısma geldiğinde ilk görseldeki gibi açıp bakacaksın stok değerleri neymiş. Bundan sonrası ikinci görsel gibi deneme yanılma yöntemi oluyor.

Güç limitini bir tık artırabilirsin, maksimum frekansı bir tık kısabilirsin, voltajı da aynı şekilde düşürebilirsin. Hepsini aynı anda yapmana gerek yok baktın yalnızca frekansı kısmak işe yaradı tamam. Baktın yaramadı biraz güç yüzdesi artırırsın, voltajla oynasın vb. Her kartın yapısı farklı olduğundan doğru noktayı bulmak zor olabiliyor özellikle Wattman'a sebep olan şey kartın kendisi ise.

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

@iberayis hissedeceğin farklar pek olmaz, frekans dediğim 50MHz olur, 100MHz olur gibi. Ben 6600 XT kullandığım tamamen örnek atma amaçlı görselleri yüklüyorum, sen tabii ki aynı değerleri girmeyeceksin.

Radeon Software'de bu kısma geldiğinde ilk görseldeki gibi açıp bakacaksın stok değerleri neymiş. Bundan sonrası ikinci görsel gibi deneme yanılma yöntemi oluyor.

Güç limitini bir tık artırabilirsin, maksimum frekansı bir tık kısabilirsin, voltajı da aynı şekilde düşürebilirsin. Hepsini aynı anda yapmana gerek yok baktın yalnızca frekansı kısmak işe yaradı tamam. Baktın yaramadı biraz güç yüzdesi artırırsın, voltajla oynasın vb. her kartın yapısı farklı olduğundan doğru noktayı bulmak zor olabiliyor özellikle WattMan'a sebep olan şey kartın kendisi ise.

Eki Görüntüle 1444375
Eki Görüntüle 1444374

Benim AMD programımda senin programın gibi değil daha farklı ayarlama yeri çıkıyor ayarlardan değiştirmem falan mı gerek yoksa kart farklı olduğu için mi böyle.

Yeni çıkan sürümü de yükledim

Bunlar fabrika ayarları yeni sürümü kurarken fabrika ayarına alarak kurdum

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-07-07 190005.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-07 190005.png
    89,5 KB · Görüntüleme: 23
Benim AMD programımda senin programın gibi değil daha farklı ayarlama yeri çıkıyor ayarlardan değiştirmem falan mı gerek yoksa kart farklı olduğu için mi böyle.

Yeni çıkan sürümü de yükledim

Bunlar fabrika ayarları yeni sürümü kurarken fabrika ayarına alarak kurdum

Bundan da anlayabilirsin yalnızca grafikler değişik. Örneğin durum 6'yı 1300Mhz, durum 7'yi 1320Mhz yapabilirsin deneme için.

Bundan da anlayabilirsin yalnızca grafikler değişik. Örneğin durum 6'yı 1300MHz, durum 7'yi 1320MHz yapabilirsin deneme için.

Peki değiştirirken hangilerini değiştirmem iyi olur sadece son 2 mi yoksa 20 MHz kıstıysam hepsinden mi 20MHz kısmam gerekir?

Bundan da anlayabilirsin yalnızca grafikler değişik. Örneğin durum 6'yı 1300MHz, durum 7'yi 1320MHz yapabilirsin deneme için.

Bir de ben bu voltajı düşürüp denediğim her seferinde WattMan oluyordu ve ben maalesef her seferinde Power tuşundan PC'yi kapatıp açmam gerekiyor herhangi bir sorun oluşturur mu?

@iberayis sıkıntı olmaz. Hepsinden kısma en tepedekileri kıssan yeterli ilk mesajda da dediğim gibi kart kaldıramadığı bir frekansa çıkıyorsa oraya ulaşmamasını sağlamak amaç. Kim bilir belki kartın 1300Mhz üzerini hiç sevmiyor oradan bir deneme yanılma yöntemi yapmak iyi olur.

@iberayis sıkıntı olmaz. Hepsinden kısma en tepedekileri kıssan yeterli ilk mesajda da dediğim gibi kart kaldıramadığı bir frekansa çıkıyorsa oraya ulaşmamasını sağlamak amaç. Kim bilir belki kartın 1300MHz üzerini hiç sevmiyor oradan bir deneme yanılma yöntemi yapmak iyi olur.

Teşekkür ederim dersim bittiği zaman deneyeceğim dediklerinizi eğer sorun devam ederse veya çözülürse tekrardan yanıt veririm.

Geri
Yukarı