RX 580'den RTX 3060'a geçiş sonrası FPS düşmesi ve oyundan atma

ismet06

Decapat
Herkese merhaba.
RX580 8 GB ekran kartından MSI Ventus RTX3060 12 GB ekran kartına geçiş yaptım. Kartı sıfır almıştım. Tabii önce DDU ile RX 580 sürücüsünü kaldırıp yeni kartı takıp NVIDIA sürücülerini kurdum. Burada bir problem yaşamadım. Fakat bazı oyunlarda sanki FPS düşüşü yaşıyor gibiyim. Ayrıca bazı oyunlarda da atma problemi de yaşamaktayım. Sanki eski ekran kartının sürücüsünün kalıntıları kalmış gibi hissettim. Yeniden sistem kursam bu sorunla karşılaşır mıyım? Yedeğim yok format atabilirim. İşleme başlamadan önce sizlere danışmak istedim. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gayet güzel.

Sistemim:
i5 11600K
32 GB RAM
RTX 3060
2 TB M.2 SSD.
750W Power.

Uğraşacağına kartı iade et gitsin. Bu devirde RTX 3060 sıfır alınmaz, Ventus'un fiyatlarına baktım da evlerden ırak. Yerine 4060 alırsın performans, güç tüketimi, Frame Generation derken akar yılan gibi.

Yeni kartla da devam ederse o zaman bakarız sıkıntı neymiş.

İlk akla gelen şey temiz bir kurulum yaptıktan sonra aynı sorunu yaşayıp, yaşamayacağınızı görmek. Alternatif çözümler aramak yerine, temiz kurulum yapıp denemeniz hem dert sahibi olmamak, hemde zaman kaybetmemek adına daha doğru olacaktır. :)

İşletim sistemi Windows 11 mi?

Windows 10 hocam.

Uğraşacağına kartı iade et gitsin. Bu devirde RTX 3060 sıfır alınmaz, Ventus'un fiyatlarına baktım da evlerden Irak. Yerine 4060 alırsın performans, güç tüketimi, Frame Generation derken akar yılan gibi.

Yeni kartla da devam ederse o zaman bakarız sıkıntı neymiş.

Kartı bayağı önceden almıştım hocam saklıyordum. Yanlış hatırlamıyorsan 6-7 civarında almıştım.

İlk akla gelen şey temiz bir kurulum yaptıktan sonra aynı sorunu yaşayıp, yaşamayacağınızı görmek. Alternatif çözümler aramak yerine, temiz kurulum yapıp denemeniz hem dert sahibi olmamak, hemde zaman kaybetmemek adına daha doğru olacaktır. :)
Evet en azından aklımızda soru işareti kalmaz.

O vakit tamam. Yeni aldım deyince birkaç günlük sandım. Bu sürede hiç sorun çıkmıyordu yeni mi başladı?

RX580 de bayağı oynadım hocam. Böyle oyundan atmalar FPS düşmeleri yoktu. Kendi ayarlarımda oynuyordum. Sonra çok önceden star citizen almıştım o aklıma geldi RX580 de verim alamayınca dedim bu kartı takayım en azından birkaç FPS yüksek alırız dedim. Takdım kartı oyuna girdim FPS 37 sabitlendi önce hiç 37'den yukarı çıkmıyor. Sonra RDR2'ye girdim onda da aynı 37'de kaldı FPS hiçbir oyunda yükselmiyor. Sonra sürücüyü silip yeniden kurdum FPS'ler düzeldi. Fakat bir süre oynadıktan sonra RDR2'de olsun star Citizen'de olsun hata vermeden kapanıyor oyun. Çıldırdım. RX 580 de bunlar yoktu.
Ondan sonra ghost Recon Berakpoint'e girdim onda da oyundan attı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı