RX 590 Nitro+ sıcaklık değerleri

Raemn

Hectopat
Merhabalar yaklaşık 1 ay öncesinde Teknobiyotik'den Sapphire RX590 Nitro+ aldım ve bu aralar Forza Horizon 4 oynarken ekran kartının ısısının 82 derece olduğunu fark ettim ve açıkçası bu beni korkuttu. Boşta masaüstünde çalışırken 40 derece çalışıyor normal olabilir mi kullanan arkadaşlara ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlara sormak daha iyi olacağını düşündüm. Kasa ise Aerocool Quartz Revo (4 Fanlı) içerideki havayı acaba iyi döndüremiyor olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Crossair Spec Delta kasayla kullanıyorum aynı ekran kartını. Forza'da 72-74 derecelerde boşta 28-30 derecelerde kart.

Kasanız duvar dibinde veya bilgisayar masalarının kasa koyulan küçük kapalı bölmesi gibi bir yerdeyse etrafı açık bir yere koyun. Ekran kartının fanı düşük devirde dönüyorsa hızını artırın. Kasanın önündeki cam kısım çıkıyorsa çakarın, eğer olmuyorsa yan kapağını açarak bir süre aynı oyunları oynayın ve sıcaklıkları kontrol edin. 70 derece civarına düşüyorsa sorun kasanızdadır.

Kasa hava akımına önem verin. Havalar soğuk olduğu için kasa fanlarını çalıştırmıyorum, 73-74 dereceleri görüyorum. Çalıştırdığımda ise uzun kullanım sonucu 68 dereceyi geçmiyor. İçerdeki sıcak havayı alıp, sıcak havayı üflüyorsa sıcaklık değeri normal.

Fanları ters takmış olabilir misiniz? Bir kontrol etmenizi tavsiye ederim. Forza'da çok fazla ısınıyor maalesef. Benim ekran kartım boşta 33 dereceyken Forza'ya girdiğimden 15-20 dk sonra 75 derecelere çıkıyor. Hatta eskiden ekran kartı 85 derece üzerine çıktığı için fanları manuele alıp %50 hızda döndürmeye yaşadım. Şimdi 78 derece gördüm en fazla.

Ben Nitro olmayan düz modelini kullanıyorum bence sıcaklık normalin 3-5 derece üstünde. Aynı marka kasa kullanıyoruz, benim kasamdan çıkan fanlar kalitesizdi ve fotoğraftaki fanla değiştirdim. Sıcaklı hissedilir derecede fark etti.

Ben RX580 kullanıyorum sıcaklık değerlerim 85-86 arası. Önceden sorun ediyordum bir çözüm bulamayınca uğraşmayı bıraktım artık kafayı takmıyorum.

RX590 Pulse kullanıyorum ve şimdiye kadar gördüğüm en yüksek değer yazın 72 derece olmuştu. Kasanın ön kapağı kapalıydı.
Ancak bu aralar boşta 30 derece, yükte 55-60 derece falan görüyorum.
Corsair Carbide Spec-Delta kullanıyorum.
Fan profillerini özelleştirmeyi dene. MSI Afterburner kullanarak bunu çok kolay halledebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı