Çözüldü RX 590 saat hızı en az durum 1 oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fodenist

Hectopat
Arkadaşlar, 2-3 gün önce bununla ilgili konu açmıştım.
Bu sefer sorunun ne olduğunu anladım ve nasıl düzelteceğimi bilmiyorum.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi saat hızı en az durum 1'e düşüyor, ilk duruma düşmüyor ve bu yüzden masaüstünde derece artıyor.

RX590 saat hızı.PNG

Daha önceden DDU ile programı silip tekrardan yüklemiştim ve birkaç günlüğüne düzelmişti.
Ancak şimdi tekrar başladı.
Düzelmezse son çare olarak format atabilirim.

Son düzenleme:
Çözüm
Undervoltlu bir şekilde 3Dmark sonucum.

benchmark 1.PNG

Sorunun çözümünü buldum.
Görüntü tekrarı yüzünden 909 MHz oluyormuş kapatınca geçti.
Bilgisayara virüs taraması yaptınız mı? Belki arka planda çalışan bir program veya virüs tarzı bir şey o değerin yükselmesine sebep olabilir. Aslında 0 RPM fan hızı ile boşta 48 derece kendi ekran kartıma (XFX RX 590) kıyasla muazzam gözüküyor. Bir sürü undervolt ve fan ayarı uygulamasından sonra boşta 40-45 derecelik değer almayı başardım şahsen. :D Bende şimdi kontrol ettim ve GPU saat hızı boştayken 300 Mhz ile çalışıyor. Tekrardan DDU programı ile şuan yüklü olan sürücüyü silip, başka bir sürücü veya aynı sürücüyü kurmayı da deneyebilirsiniz.

Bilgisayara virüs taraması yaptınız mı? Belki arka planda çalışan bir program veya virüs tarzı bir şey o değerin yükselmesine sebep olabilir. Aslında 0 RPM fan hızı ile boşta 48 derece kendi ekran kartıma (XFX RX 590) kıyasla muazzam gözüküyor. Bir sürü undervolt ve fan ayarı uygulamasından sonra boşta 40-45 derecelik değer almayı başardım şahsen. :D bende şimdi kontrol ettim ve GPU saat hızı boştayken 300 MHz ile çalışıyor. Tekrardan DDU programı ile şu an yüklü olan sürücüyü silip, başka bir sürücü veya aynı sürücüyü kurmayı da deneyebilirsiniz.

Undervolt yapılı zaten.
Yeni güncelleme gelmiş önceki yaptığımda düzelmemişti şimdi güncelleyeceğim.
Ayrıca boşta bu değerleri alması zararlı mıdır?
Ayrıca Kaspersky ile hızlı tarama yaptığımda hiçbir tehdit çıkmadı şimdi tam tarama yapıyorum.

Undervolt yapılı zaten.
Yeni güncelleme gelmiş önceki yaptığımda düzelmemişti şimdi güncelleyeceğim.
Ayrıca boşta bu değerleri alması zararlı mıdır?
Ayrıca Kaspersky ile hızlı tarama yaptığımda hiçbir tehdit çıkmadı şimdi tam tarama yapıyorum.
Programda voltaj ayarı otomatik olunca undervolt yapmadınız zannetmiştim. Sıcaklık açısından bu değer normal. Frekans Mhz aslında 300'de çalışması gerekirken 900 değerinde çalışıyor ona anlam veremesem de zararlı bir şey gözükmüyor. Daha önemlisi olan ekran kartı yük altında tam olarak Frekans Mhz ve VRAM değerlerini veriyorsa ayrıca sıcaklık değerleri de 80-85'i geçmiyorsa sorun yok demektir bence.

Programda voltaj ayarı otomatik olunca undervolt yapmadınız zannetmiştim. Sıcaklık açısından bu değer normal. Frekans MHz aslında 300'de çalışması gerekirken 900 değerinde çalışıyor ona anlam veremesem de zararlı bir şey gözükmüyor. Daha önemlisi olan ekran kartı yük altında tam olarak frekans MHz ve VRAM değerlerini veriyorsa ayrıca sıcaklık değerleri de 80-85'i geçmiyorsa sorun yok demektir bence.

Yük altında hiçbir problemim yok ve ağır oyunlarda sıcaklık maksimum 69-70 oluyor
Undervoltu Afterburner üzerinden yaptım.
1545 MHz çalışıyor oyunlarda.
Ama masaüstünde 2'dir bu hatanın çıkması sinirimi bozdu.
Zaten bilgisayarda yer kalmamıştı birkaç gün sonra formata başvuracağım sanırım.

Yük altında hiçbir problemim yok ve ağır oyunlarda sıcaklık maksimum 69-70 oluyor
Undervoltu Afterburner üzerinden yaptım.
1545 MHz çalışıyor oyunlarda.
Ama masaüstünde 2'dir bu hatanın çıkması sinirimi bozdu.
Zaten bilgisayarda yer kalmamıştı birkaç gün sonra formata başvuracağım sanırım.
Benim tavsiyem eğer ekran kartının tam yükte kaç dereceye ulaştığını öğrenmek için FurMark gibi test programlarının kullanılmasıdır. Ağır oyun derken örnek verecek olursam kendi ekran kartım AC Valhalla oyununda 65-68 derece olurken ETS 2 oyununda 75 dereceyi görebiliyor. Mantıken AC Valhalla daha ağır oyun olarak gözükse de aslında ETS 2 ekran kartını daha çok kullanan bir oyun. Bu Frekans Mhz değerinin bu değerde çalışması ufak bir ihtimal olsa da emin olmamakla birlikte belki MSI Afterburner programından da kaynaklanıyor olabilir. MSI Afterburner programını kaldırıp deneyebilirsiniz emin olmak için.

Undervoltlu bir şekilde 3Dmark sonucum.

benchmark 1.PNG

Sorunun çözümünü buldum.
Görüntü tekrarı yüzünden 909 MHz oluyormuş kapatınca geçti.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı