RX 590 sistemde Valorant ekran kartı kullanımı fazla

İşletim sistemi
Windows 10

HENOKRE

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Valorant oyununu oynarken oyunda arada hissetiren bir imput lag benzeri şeylerin olduğunu fark ettim ve bu benim oyun performansımı çok düşürüyor ve aldığım FPS yetersiz gibi geldi. Yaptığım araştırmalarda benden daha düşük sistemi olan arkadaşlar 250 300 FPS alıyor. Sonra CPU ve GPU ne kadar kullandığına baktım ve %100 GPU %20 CPU kullanıyor, bildiğim kadarıyla ve sorun almayan arkadaşlar %60 CPU, %40 GPU alıyor. Bu sorunu çözmek için flash üzerinden format attım fakat hala devam ediyor. Bir bilgisi olan yardım edebilir mi?
Sistem özelikleri.
-RX590 Nitro Plus'e 8 GB.
-Ryzen 5 2600.
- G.Skill'e 3000MHz 8*2
-Gigabyte B450M S2H.
Darboğaz yapıyor diyenler de oldu ama bu sistemin darboğaz yapması saçma değil mi?

Bak düzgünce anlatıyorum. Senin ekran kartın oyunda 100 FPS verebiliyor. İşlemcin de 1000 FPS (sallama rakamlar) bu durumda ekran kartından maksimum verimi alırken (100/100) işlemcini yüzde 10 kullanırsın. Tam tersi kötü bir işlemcin olsaydı ve 50 FPS verseydi işlemcin %100 kullanılırken ekran kartın %50 kullanılacaktı.

Anlıyorum dostum anlatmak istediğini olay şurada valoran ve CS'nin çalışması ekran kartına değil işlemciye bakıyor bunlara FPS bazındam bakma normal de oyunun işlemciden ve ekran kartından kullandığı bir yüzdelik dilim var %60 işlemci %40 ekran kartı ama benim işlemcim oyunda daha fazla kullanılması gerekirkem pasif durumda kalıp yükü ekran kartına veriyor ekran kartına bu yoğunluk binince gözle görebileceğin değil ama oyun akışında hissedebileceğin lag lae oluşuyor çünkü oyun ekran kartı ağırlıklı bir oyun değil oyunun tasarımı işlemci ağırlıklı misal ekran kartı ağırlıklı olan PUBG'den ben böyle bir sorun yaşamıyorum. Ve ben bilgisayar mühendisliği okuyorum oyun yapımı hakkında bilgim var görsel işlerin yoğun olmadığı valo cs gibi oyunlarda oynanış ön planda olduğu için oyun fizikleri ve sebep sonuç ilişkilerini işlemci yapar oyun o yüzden işlemci ağırlıklı çalışır ama bunu ekran kartının işlemcisine yaptırsan dar boğaz dediğimiz olay ortaya çıkıyor işlemcinin yetmediği yerde ekran kartı kendi işlemcisiyle destek veriyor ekran kartı 12 kanaldan işlem yapıcaksa destek verdiği için 8 kanal dan işlem yapıyor bu yüzden dar boğaz dediğimiz olay yaşanıyor

Son düzenleme:
Merhabalar. Valorant oyununu oynarken oyunda arada hissetiren bir imput lag benzeri şeylerin olduğunu fark ettim ve bu benim oyun performansımı çok düşürüyor ve aldığım FPS yetersiz gibi geldi. Yaptığım araştırmalarda benden daha düşük sistemi olan arkadaşlar 250 300 FPS alıyor. Sonra CPU ve GPU ne kadar kullandığına baktım ve %100 GPU %20 CPU kullanıyor, bildiğim kadarıyla ve sorun almayan arkadaşlar %60 CPU, %40 GPU alıyor. Bu sorunu çözmek için flash üzerinden format attım fakat hala devam ediyor. Bir bilgisi olan yardım edebilir mi?
Sistem özelikleri.
-RX590 Nitro Plus'e 8 GB.
-Ryzen 5 2600.
- G.Skill'e 3000MHz 8*2
-Gigabyte B450M S2H.
Darboğaz yapıyor diyenler de oldu ama bu sistemin darboğaz yapması saçma değil mi?

R7 370
Ryzen 5 3600
2x8 3200 RAM.
Ayarları düşükte oynuyorum yanlışmı yapıyorum bilmiyorum ama 250 350 FPS veriyor.

Benim de buna yakın FPS'ler almam lazım afterburnardan değerlere bakarsan senin sistemin de GPU %40 30 aradı kullanıyor CPU ise % 60 70 arası olması gereken de bu zaten.

Doğrudur. FPS yüksek olduğu için hiç değerlere bakmıyorum sadece Speccy programi ile sıcaklıklara bakıyorum kapatıyorum. Valorant, CS gibi oyunlarda da input lag değeri 6 ile 10 arası değişiyor. Genelde 6, 8 oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Freesync dahil tüm senkronizasyon özelliklerini ve hdmı kullanıyorsanız radeon içerisinden hdmi bağlantı güvenliğini kapatıp deneyebilirsiniz isterseniz.

Ekran kartı %100 kullanılıyorsa, hem de Valorant gibi bir oyunda mükemmel bir şey. Eğer dediğin gibi CPU 60 ekran kartı 40 olsa tamı tamına %60 FPS kaybederdin. Ekran kartı sana FPS'ini doğrudan veren bileşendir.(Bu cümleden işlemcinin önemsiz olduğu sonucunu çıkartmaman gerekir. Valorant gibi oyunların işlemci oyunu olmasının sebebi, oyunda ekran kartını besleyen işlemci sayısının az olmasıdır. Senin işlemcin tamamen besliyor.) Yıllardır bilgisayarlarla ilgileniyorum daha ekran kartı kullanımını düşürüp FPS arttıran görmedim.
Yalnız o işlemcinin o kartı Valorantta %100 beslemesi biraz garip bir durum.

Ekran kartı %100 kullanılıyorsa, hem de Valorant gibi bir oyunda mükemmel bir şey. Eğer dediğin gibi CPU 60 ekran kartı 40 olsa tamı tamına %60 FPS kaybederdin. Ekran kartı sana FPS'ini doğrudan veren bileşendir.(Bu cümleden işlemcinin önemsiz olduğu sonucunu çıkartmaman gerekir. Valorant gibi oyunların işlemci oyunu olmasının sebebi, oyunda ekran kartını besleyen işlemci sayısının az olmasıdır. Senin işlemcin tamamen besliyor.) Yıllardır bilgisayarlarla ilgileniyorum daha ekran kartı kullanımını düşürüp FPS arttıran görmedim.
Yalnız o işlemcinin o kartı Valorant'ta %100 beslemesi biraz garip bir durum.

Ben de yıllardır oyun oynayan biriyim ve PC müh. Okuyorum anlamak istemiyorsun galiba dostum diyorum eğer ekran kartını kullanırsa sıkıntı şurada oyuna gelen optimizasyonlar işlemci gücü baz alınarak geliyor bu yüzden ben imput lag yaşıyorum eğer dediğin gibi olsaydı ben CS de 400 FPS alıyorum bu sistenle ekran kartını %de 100 kullansa 600 FPS mi alacağım komik bu yorumun biraz
Ekran kartının %100 kullanmasında herhangi bir sıkıntı yok. Olması gereken o. CPU kullanmı da %20 yani darboğaz da yok.
Yani olması gereken o diyen bi kesim var pc sinde valorant olduğundan bile şüpheliyim eğer valo yüklüyse afterburner değerlerini atarmısın eğer %40 gpu kullanıyprsa %100 getir bi oynamayı dene

PC'ye format attığım için mecbur telden çekip attım.

Dosya Ekleri

• IMG_20210919_165924.jpg
    IMG_20210919_165924.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20210919_165927.jpg
    IMG_20210919_165927.jpg
    109,9 KB · Görüntüleme: 23
Ben de yıllardır oyun oynayan biriyim ve PC müh. Okuyorum anlamak istemiyorsun galiba dostum diyorum eğer ekran kartını kullanırsa sıkıntı şurada oyuna gelen optimizasyonlar işlemci gücü baz alınarak geliyor bu yüzden ben imput lag yaşıyorum eğer dediğin gibi olsaydı ben CS de 400 FPS alıyorum bu sistenle ekran kartını %de 100 kullansa 600 FPS mi alacağım komik bu yorumun biraz

Yani olması gereken o diyen bi kesim var pc sinde valorant olduğundan bile şüpheliyim eğer valo yüklüyse afterburner değerlerini atarmısın eğer %40 gpu kullanıyprsa %100 getir bi oynamayı dene

PC'ye format attığım için mecbur telden çekip attım.
Bilgisayar mühendisliği okuyor olman verdiğin bilginin doğruluğunu değiştirmiyor. Ve komik bulduğun şey doğru. Ekran kartı 100 kullanılırsa fps daha da artar. Bunun için de çok daha güçlü bir işlemci gerekir. İşlemci oyunu olması zaten bu yüzden. Ayrıca input lagın ekran kartının %100 olması ile uzaktan yakından alakası yok. Ben zaten %100 kullanımın absürt olduğunu belirttim. O işlemci o kartı %100 besleyecek güçte değil.(Valorant'ta) Büyük ihtimal bir sorun var ve aynı sebepten sen input lag yaşıyorsun ve %100 gibi absürt bir değer veriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı