RX 590'a Overclock Yapılmalı mı?

@Tolga Samet Ne demek istediğini anlamadım ama 80'den 90'a çıkarabilmiştim fps değerini yanlış hatırlamıyorsam.
Şimdi şöyle düşün. Grafikleri çok güzel bir oyun çıktı ve senin bilgisayarın bu oyun için yetersiz. Oyunu 20 FPS gibi kötü bir hız da oynuyorsunuz. Bu kart %'sel olarak OC yapıldığında en fazla %10 bir artış oluyor diyelim yani 20'nin %10'u +2 FPS demektir. Oyundan oyuna OC yaptığında FPS artışı değişkenlik çok gösterir. OC demek sabit +10 +20 FPS demek değildir. %'sel olarak performans artışıdır. Bu da %'si her zaman sabit olmayabilir. Yani örneğin OC yaptığında her zaman %10 gibi bir FPS artışında olmaz. Oyundan oyuna, işlemci veya ekran kartı kullanımının değişikenlik gösterdiği oyunlarda bu artış da değişkenlik gösterebilir.

Wattman hatası alma olasılığınız olduğu için hayır.
Yeni toplanan bir sistemde Watmann hatası almak pek mümkün değil. 4 sene kullandığım ekran kartında bile sıklıkla OC yapmama rağmen almamıştım. Aslında hiç Watmann hatası almadım , ama alan bir internet kafe sahibi arkadaşım olmuştu.

Yeni toplanan bir sistemde Watmann hatası almak pek mümkün değil. 4 sene kullandığım ekran kartında bile sıklıkla OC yapmama rağmen almamıştım. Aslında hiç Watmann hatası almadım , ama alan bir internet kafe sahibi arkadaşım olmuştu.
Arkadaşım 1 hafta önce tooladığı sistemde O.C yapmayı geçtim driverlar bile itopya tarafından kurulu olmasına rağmen Wattman hatası alıyor. O.C yapılmadı. Bu şans işi. Bende önceki AMD kartımda(hd5500) tüm O.C ayarlarını fulleyip kullanıyordum. Hala çalışıyordur büyük ihtimalle.

Arkadaşım 1 hafta önce tooladığı sistemde O.C yapmayı geçtim driverlar bile itopya tarafından kurulu olmasına rağmen Wattman hatası alıyor. O.C yapılmadı. Bu şans işi. Bende önceki AMD kartımda(hd5500) tüm O.C ayarlarını fulleyip kullanıyordum. Hala çalışıyordur büyük ihtimalle.
Driver'lar itopya tarafından kurulu olsa bile hatasız olacak diye bir şey yok. Profesyoneller'de hatalar yapabiliyor. Driver'da da problem olabilir. Watmann hatası genelde yazılımsal problemlerden değil, üretici hatalarından kaynaklanıyor zaten. O yüzden OC yapılacak kartın, satın alınmadan önce OC değerlerinin incelenerek ve marka kalitesi göz önünde bulundurularak alınmalıdır. Zaten bir kartı yetersiz kaldığında OC yaparım düşüncesiyle satın almak başlı başına bir hata.

Şimdi şöyle düşün. Grafikleri çok güzel bir oyun çıktı ve senin bilgisayarın bu oyun için yetersiz. Oyunu 20 FPS gibi kötü bir hız da oynuyorsunuz. Bu kart %'sel olarak OC yapıldığında en fazla %10 bir artış oluyor diyelim yani 20'nin %10'u +2 FPS demektir. Oyundan oyuna OC yaptığında FPS artışı değişkenlik çok gösterir. OC demek sabit +10 +20 FPS demek değildir. %'Sel olarak performans artışıdır. Bu da %'si her zaman sabit olmayabilir. Yani örneğin OC yaptığında her zaman %10 gibi bir FPS artışında olmaz. Oyundan oyuna, işlemci veya ekran kartı kullanımının değişikenlik gösterdiği oyunlarda bu artış da değişkenlik gösterebilir.

Reis öyle diyosunda overclock aksine çok yararı olan bir şeydir ve kartı %10 olarak güçlendirmez %10'dan çok daha fazla katkısı vardır ben denedim 144 FPS'yi yakalamak için gerçekten işe yarıyor eğer FPS farkını görmek istersen Unlost'un çektiği bir video 23:57 ye alırsan aradaki farkı görebilirsin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece 70 MHz yükselterek ekran bozulma + 10 FPS kattım.

Reis öyle diyosunda overclock aksine çok yararı olan bir şeydir ve kartı %10 olarak güçlendirmez %10'dan çok daha fazla katkısı vardır ben denedim 144 FPS'yi yakalamak için gerçekten işe yarıyor eğer FPS farkını görmek istersen Unlost'un çektiği bir video 23:57 ye alırsan aradaki farkı görebilirsin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Olayı biraz yanlış anlamışsın. Şimdi bu videoda OC işlemi yapılan bir ekran kartı değil işlemci. 3.6 Ghz'den 5.0 Ghz'e OC yapılıyor. Çok aşırı derece yüksek bir OC işlemi bu. İşlemciden işlemciye değişir fakat 3.6 Ghz işlemci için sağlıklı OC seviyesi 4.0 Ghz'e çıkarmaktır. Bu durumda 200 FPS aldığın bir oyunda ki bu CS:GO ekran kartından ziyade işlemci gücüne dayalı bir oyun ve işlemciye OC yapılmış bu yüzden FPS 'de çok artış oluyor. 200 FPS aldığın bir oyunda 300 FPS'ye çıkmak çok basit bir durum. Aynı şekilde 30 FPS aldığın bir oyuna OC yaparak gir bakalım 100 FPS artış olacak mı :) Bu tamamıyla yüzdesel performansını arttırır. Ki 3.6 Ghz bir işlemciyi 5.Ghz' e çıkarmak çok büyük bir risk. En sağlıklı yöntemlerle OC işlemi yaparak performansını %20-30 arttırırsın. Sağlıklı ve gerçek değerler budur bana göre.

Ve ayrıca örneğin 70 Mhz yükselterek +10 FPS alıyorsun diyelim. Normalde 100 FPS alırken OC ile bir oyunda 110 FPS alıyorsan bu %10 luk bir artış demektir. Aynı oyunu normalde 10 FPS de oynarken OC ile en fazla 10 FPS'DEN 11-12 FPS 'ye çıkabilirsin. Bu oran değişmez kolay kolay. Normalde 200 FPS aldığın bir oyunda 70 mhz yükselterek 250 FPS görüyosan bu %25 performans artışı demektir. Olayı umarım anlamışsındır. Kısacası Yüksek FPS aldığın bir oyunda OC ile bir anda daha yüksek FPS ler alman mümkün ama % sel olarak kaç ? önemli olan bu. Tekrarlıyorum normalde 500 FPS ile oynadığın oyunu OC ile 600 FPS 'de 100 FPS artarak oynayınca , normalde 30 FPS ile oynadığın oyunu OC ile 130 FPS de oynayamazsın :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı