RX 6500 XT sistemde WattMan hatası almak

Recep4yd1n

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 4 aydır yaşadığım bu konuda sizlerden yardım istiyorum.
Öncelikle şu an 1 aydır kullandığım sistemimi belirteyim.
Gigabyte B550M.
Ryzen 5 5500.
Sapphire RX 6500 XT 4 GB.
32 GB RAM 4x8 2666.
600W PSU.
Kasa Rampage x/titan RC99.
4 ay önce 6500'e geçmeden önce sistemim.
ASUS Prime H610M-K
i5-12400F
Radeon RX 550 4 GB.
16 GB RAM 2x8 2666.
500W PSU.
Kasa Dark Diamond Pro.
(RX 6500 XT 3 ay bu sistemde kullanıldı)

RX 550 ile hiçbir şekilde bu hataları almıyordum. 6500'e geçtim (4 ay önce) bu hatayı oyunlarda ne zaman grafik ayarları ile oynasam, çözünürlüğü değiştirsem ekran kartı çöküyor. Beyaz, mavi, yeşil her türlü ekranı alıyorum. Açmayı denediğim üçüncü seferde rahat bir şekilde oyunları oynuyordum. 4 ay boyunca sabrımı çok zorluyordu. 1 hafta sonra oyun oynamak için açtığımda bugün de tekrarlayınca artık yeter deyip sürekli uzak durmaya çalıştığım AMD OC/UC ayarlarını yapmak istedim. Doğru MHz, voltaj ayarlarını yapsam da bu sefer oyunlarda çökme yaşamıyorum (aksine oyunlarda performans aşırı derecede arttı) fakat bu sefer de oyunu sorunsuz bir şekilde kapattığımda bu yaptığım ayarlar sıfırlanmış oluyor.

Çok fazla test yaptım arıza vs var mı diye yok ve 1 aydır kullanıyorum. Eski Intel sistemimde de 6500 ile de 3 ay bu sıkıntıyı yaşadım. Ekran kartında mı bir arıza var yoksa başka bir şey mi yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ne kadar CMD, ıse vs kodları yazmam gerekirse yazdım, her şey güncel, RAM testi yaptım, güç seçeneklerini ayarladım, psu/kasa yeni ve güç yeterli) yani yapılacak her şeyi yaptım. Şu an bu sistemde kasa/anakart/ram/power vs her şey değişti ama tek değişmeyen bu hata. Öyle lanet bir şey ki 2 farklı kasa, 2 farklı anakart, 2 farklı sistem ve 2 farklı RAM devirdi yine de bitmedi...

Ekran görüntüsü 2023-10-21 010110.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,

Gigabyte B550M.
Ryzen 5 5500.
RX 6500 XT 4 GB.
32 GB RAM.
600W PSU.
ASUS Prime H610M-K
i5-12400F
RX 550 4 GB.
16 GB RAM.
500W PSU.
Kasa Dark Diamond Pro.

RX 550 ile hiçbir şekilde bu hataları almıyordum. 6500'e geçtim (4 ay önce) bu hatayı oyunlarda ne zaman grafik ayarları ile oynasam, çözünürlüğü değiştirsem ekran kartı çöküyor. Beyaz, mavi, yeşil her türlü ekranı alıyorum. Açmayı denediğim üçüncü seferde rahat bir şekilde oyunları oynuyordum. 4 ay boyunca sabrımı çok zorluyordu. 1 hafta sonra oyun oynamak için açtığımda bugün de tekrarlayınca artık yeter deyip sürekli uzak durmaya çalıştığım AMD OC/UC ayarlarını yapmak istedim. Doğru MHz, voltaj ayarlarını yapsam da bu sefer oyunlarda çökme yaşamıyorum (aksine oyunlarda performans aşırı derecede arttı) fakat bu sefer de oyunu sorunsuz bir şekilde kapattığımda bu yaptığım ayarlar sıfırlanmış oluyor.

Çok fazla test yaptım arıza vs var mı diye yok ve 1 aydır kullanıyorum. Eski Intel sistemimde de 6500 ile de 3 ay bu sıkıntıyı yaşadım. Ekran kartında mı bir arıza var yoksa başka bir şey mi yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ne kadar CMD, ıse vs kodları yazmam gerekirse yazdım, her şey güncel, RAM testi yaptım, güç seçeneklerini ayarladım, psu/kasa yeni ve güç yeterli) yani yapılacak her şeyi yaptım. Şu an bu sistemde kasa/anakart/ram/power vs her şey değişti ama tek değişmeyen bu hata. Öyle lanet bir şey ki 2 farklı kasa, 2 farklı anakart, 2 farklı sistem ve 2 farklı RAM devirdi yine de bitmedi...

Eki Görüntüle 1984397
Çözüldü: Gamepower monitör oyun oynarken renk değiştiriyor Şu konuma bakar mısınız aynı hata mı?

Yok hocam olay sadece renk değiştirme değil. Benim bahsettiğim şey oyunu açtığımda direkt gri, yeşil vs renkleri aldıktan sonra ekran kartı çökmesi ile "Sistem arızası nedeniyle varsayılan performans optimizasyon ayarları geri yüklendi" uyarısı almam. Sadece renk almasam da oyunu normal bir şekilde açsam bile grafik/çözünürlük ayarlarını değiştirsem veya oyunu alta alsam bile direkt çöküyor.

Yok hocam olay sadece renk değiştirme değil. Benim bahsettiğim şey oyunu açtığımda direkt gri, yeşil vs renkleri aldıktan sonra ekran kartı çökmesi ile "Sistem arızası nedeniyle varsayılan performans optimizasyon ayarları geri yüklendi" uyarısı almam. Sadece renk almasam da oyunu normal bir şekilde açsam bile grafik/çözünürlük ayarlarını değiştirsem veya oyunu alta alsam bile direkt çöküyor.
Kısaca her şekilde çöküyor, restartlayınca yine çöküyor en son halime acıyıp açıyor.

Bilgisayarı açtığımda Radeon Software'dan performance sekmesindeki tüm ayarları varsayılana alıyorum ve 1 kere bile hata almıyorum. Nedenini bilmiyorum ama orası sürekli kendi kendine OC yapıyor ve WattMan hatasına sebep oluyor.

Bilgisayarı açtığımda Radeon Software'dan performance sekmesindeki tüm ayarları varsayılana alıyorum ve 1 kere bile hata almıyorum. Nedenini bilmiyorum ama orası sürekli kendi kendine OC yapıyor ve WattMan hatasına sebep oluyor.
Hocam ben hep OC yapmaktan uzak duran birisi oldum. İşlemcide olsun ekran kartinda olsun bir kere bile yanaşmadım. 4 aydır bu sorunu yaşıyınca ve bu süreçte kasa/power/anakart/ram değiştikten sonra bile aynı ekran kartıyla aynı sorunları yaşayınca ve yapmam gereken her şeyi yapınca bugün canıma tak etti. Abartı olmayacak mhz ve voltaj değerleri girdim bu sefer çökme olmadı ama kapattıktan sonra kendi kendine varsayılana aldı. Garantiye mi versem ekran kartını diye düşünüyorum.

Hocam ben hep OC yapmaktan uzak duran birisi oldum. İşlemcide olsun ekran kartinda olsun bir kere bile yanaşmadım. 4 aydır bu sorunu yaşıyınca ve bu süreçte kasa/power/anakart/ram değiştikten sonra bile aynı ekran kartıyla aynı sorunları yaşayınca ve yapmam gereken her şeyi yapınca bugün canıma tak etti. Abartı olmayacak mhz ve voltaj değerleri girdim bu sefer çökme olmadı ama kapattıktan sonra kendi kendine varsayılana aldı. Garantiye mi versem ekran kartını diye düşünüyorum.
Isı değerleri ne durumda acaba. Bir bakabilir misiniz? Ve kart 2. el mi?

Arkadaşlar merhaba,

Gigabyte B550M.
Ryzen 5 5500.
Sapphire RX 6500 XT 4 GB.
32 GB RAM 4x8 2666.
600W PSU.
ASUS Prime H610M-K
i5-12400F
Radeon RX 550 4 GB.
16 GB RAM 2x8 2666.
500W PSU.
Kasa Dark Diamond Pro.

Eki Görüntüle 1984397
Bu sorun benim başıma gelse kartı direktman elimden çıkarmayı denerdim. Bu soruna alternatif olarak, ben kartımı beğeniyorum kalsın diyen birisiysen arkadaşım format atmıştı. Bir kaç video izlemişti, eskiden oyun oynatmiyordu PC. Kendi kendine kapanıyordu diyordu. Şu an sorunsuzca R5 1600- RX 580 8 GB sistemi çalışıyor.

GeForce 210 kartımdan sonra uzun periyotlara yayarak sırasıyla R7 250X, RX 570, RX 5700XT kullandım.
R7 250X aldığım ilk 3 sene sorunsuzdu kenara koydum RX 570 aldım.
RX 570 ilk 3 sene sorunsuzdu 2023'e geldiğimizde haftada en az 3 siyah ekran ve driver çökmeleriyle karşılaştım ne kadar eski, yeni driver denemiş olsam da soruna çözüm bulamadım.

Yükseltme yapmanın da vakti geldiğini düşünerek RX 570'i satıp RX 5700XT aldım en azından 3 sene sorun yaratmasa yeterliydi benim için lakin daha 1. aya girmeden sürekli siyah ekran, driver çökmeleri yaşadım. Windows update kapatmaktan tut, kayıt defteri ayarlarıyla oynamaya varana kadar her şeyi denedim ve çözüm bulamayıp sattım.
İdareten eski kartım olan R7 250X e döndüm ve evet bu da siyah ekran ve driver çökmeleri yaşatıyordu :)
Ne yapalım, bunu da sattım ve 2. el GTX 970 aldım. F/P olduğu için hep AMD tarafını tutmuş birisi olarak GPU tarafında artık tek tercihim Nvidia.

Size de tavsiyem iade etme şansınız varsa edin edemiyorsanız satın ve Nvidia bir karta geçin.

Yeni konular

Geri
Yukarı