RX 6500 XT ve Athlon X4 860k ile oluşan durum darboğaz mı?

SeeLaS

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam, elimde nispeten eski bir sistem var anakart ve işlemci çok iç açıcı değil ama bu denli darboğaz yapmaz diye düşünerek R7 250 olan ekran kartımı RX 6500 XT'ye yükseltme kararı aldım. Kart geldi montajını yaptım, CoD Warzone indirdim deneme amaçlı. Haritaya atladığım andan itibaren 1080p Low ayarlarda FPS 10-20'lere düşüyor inanılmaz takılmalar, kaplamalar aşırı geç renderlanıyor, sürekli FPS düşmesi takılmalar vs. İşlemci kullanımı %100'lerde ekran kartı 50-60 görüyor arada bir 80'e çıkıp iniyor vs. yani bariz bir darboğaz var ama benim "darboğaz" olarak bildiğim şey 150 FPS alacaksam 110-120 alırım gibi bir durumdu. Aşağıya donanımlarımı yazıyorum, detayları bilgi verebilirseniz sevinirim ona göre ekran kartını değiştireceğim veya diğer parçaları yükseltmeye gideceğim.

Anakart: MSI A68HM-E33 V2 (Ekran kartı soketi PCI-e 3.0, yeni ekran kartımın soketi 4.0 bundan da kaynaklanır mı ağır performans düşüşü?)
İşlemci:
AMD Athlon X4 860k (FM2+ soket, ki bu soketle artık işlemci ve anakart üretilmiyor.)
Ekran Kartı:
AMD Radeon RX 6500 XT Pulse
RAM: 16 GB DDR3 1800MHz
SSD: SanDisk 250 GB SSD

Bu bilgiler doğrultusunda 100-150 FPS alacağım oyunda 30-40 FPS almam sürekli FPS donmalar yaşamam normal mi? Bu darboğaz kaynaklı mıdır yoksa ekran kartında teknik bir arıza olabilir mi? _Kartın güncellemelerinden kaynaklı sıkıntılar olabiliyormuş forumda araştırdığıma göre fakat güncellemeler de bir fayda etmedi.

FPS limitleyerek işlemci kullanımını düşürebilirsin, geçici bir çözüm olarak bunu deneyebilirsin.

Kullandığın işlemci zaten bahsettiğin oyunları kaldırabilecek güçte değil, daha zayıf bir ekran kartı bile taksan tecrüben daha iyi olmayacak.

Yorumlar için teşekkürler herkese, tahmin ettiğim gibi biraz fazla uçuk bir parça takmışım bu sisteme demek ki. Biraz araştırdım internette Gaming test videolarını Intel i3 10105F işlemci gayet besleyebiliyor ekran kartını darboğaz oluşturmuyor. i3 gibi bir işlemciyle çözerim sanırım problemi değil mi?

Bu saatten sonra 12100F'ten aşağısını almak mantıklı değil, fiyatlar da birbirine çok uzak değil.

Geri
Yukarı