RX 6600 için OC ayarı önerisi

@deadfellow Şaşırtıcı. Bende tam tersi etki ediyor. Top 30'a girmek problem değil, daha çok silikona bağlı. Kullanmayı bilen biri girer. Farklı birkaç test daha yapıp bakacağım ancak sentetik testlerde her zaman daha iyi sonuç veriyor. RDR'de de o şekilde.

@deadfellow Şaşırtıcı. Bende tam tersi etki ediyor. Top 30'a girmek problem değil, daha çok silikona bağlı. Kullanmayı bilen biri girer. Farklı birkaç test daha yapıp bakacağım ancak sentetik testlerde her zaman daha iyi sonuç veriyor. RDR'de de o şekilde.
Bad bin gelmiş olsa KXTX BIOS'u ile 2350 MHz yapamam. O yüzden Bin ile alakası yok tamamiyle BIOS kilitli. Sentetik Testlerimde 2160'a kadar düzgün ama üstünde performans düşüyor. Belki 6600XT'de durum farklı olabilir ama bütün 6900XT'lerde 2130 üstü çok kötü.

1659532693188.png

@deadfellow 6600 XT Navi 23, belki de farklı bir optimizasyon yapmışlardır. War Thunder'da hızlı bir deneme yaptım, FPS 240-250 (2200MHz bellek) civarlarından 219-229 (2120MHz) civarlarına düştü.

@deadfellow 6600 XT Navi 23, belki de farklı bir optimizasyon yapmışlardır. War Thunder'da hızlı bir deneme yaptım, FPS 240-250 (2200MHz bellek) civarlarından 219-229 (2120MHz) civarlarına düştü.
Bellek hızını düşürünce mi yoksa arttırdığında mı FPS düştü? 6600XT'de durum farklı olabilir. Belki BIOS kilidi yoktur 6900XT gibi. Ama sınırına dikkat et belli bir frekansın üstüne çıktığında direk perfromansı düşürüyor. Ben ilk başlarda bilmiyordum hep 2200 kullanıyordum :D Sonra 2130'a çekince %10'a yakın performansım arttı.

@deadfellow FPS'lerin yanlarına frekansları ekledim. Frekansı tekrar yükseltince 250'ye geri geldi. Bahsettiğin durumu yaşadım. Aa ne güzel 2300MHz stabil dedim ancak hata düzeltme ters etki yaptı. Crash yemesem bile Time Spy puanım 10000'in altına düştü. Kartım için 2260MHz sweetspot.

MPT üzerinden bellek frekans üst limitini arttırıp bellekleri 2200MHz yapmayı deneyebilirsin. Onun dışında biraz amper ve güç üst limiti arttırmaktan sakınca gelmez. FCLK da 1900-2000 olsa fena olmaz.

2200 yemez bellekleri. 16Gbps Samsung'lar ile stock ROM ile 2130 üstünde Memory penalty yiyorsun. 6900XT için bu geçerli değil sadece. 6900XT'ne LC BIOS'ya da KXTX (6950XT) ROM'u flashladığında 2350 civarında kullanabiliyorsun ama zamanlamaları daha kötü.

Dediğiniz işlemleri yaparsam karta zarar gelme ihtimali var mı? Performansı ne kadar arttırır? Zarar gelse bile garantide belli olur mu? Kartı zaten değiştirmeyi düşünüyorum, değiştirmeden önce de ufak oynamalar yaparak performansı arttırmak istiyorum. Eğer karta bir şey olursa ve garantide tamir/değişim kararı çıkarsa benim için daha iyi olabilir, bu kart gidince RTX 3060 alırım, garantiden gelince de satarım RX 6600'ü

Değer mi bilmiyorum, hotspot sıcaklığı arşa çıkabiliyor MPT ile. Senin ayarların daha iyi görünüyor bonus UV de yapabilmişsin OC üzerine tertemiz iş.

MPT ile biraz daha arttırırsam performansım ne kadar artar hocam? Şu anki ayarlar evet güzel ancak bazı oyunlarda tatmin etmiyor. Forza Horizon 5'te mesela 3-4 FPS arttırıyor. Black Desert'te 10FPS civarı arttırıyor. Forza Horizon 5 ve RDR2 gibi oyunlarda 10 FPS civarı artış olsa çok iyi olur benim için.

@Gapirkont Zarar gelmez ancak avantaj veya dezavantaj sağlayıp sağlamadığını kendin kontrol etmelisin. Amper ve güç limitini biraz genişlet. Hot spot sıcaklığın kaç bu arada? Ondan kaynaklı throttle yiyebilirsin. GPU sıcaklığın biraz yüksek görünüyor.

Dediğiniz işlemleri yaparsam karta zarar gelme ihtimali var mı? Performansı ne kadar arttırır? Zarar gelse bile garantide belli olur mu? Kartı zaten değiştirmeyi düşünüyorum, değiştirmeden önce de ufak oynamalar yaparak performansı arttırmak istiyorum. Eğer karta bir şey olursa ve garantide tamir/değişim kararı çıkarsa benim için daha iyi olabilir, bu kart gidince RTX 3060 alırım, garantiden gelince de satarım RX 6600'ü

MPT ile biraz daha arttırırsam performansım ne kadar artar hocam? Şu anki ayarlar evet güzel ancak bazı oyunlarda tatmin etmiyor. Forza Horizon 5'te mesela 3-4 FPS arttırıyor. Black Desert'te 10FPS civarı arttırıyor. Forza Horizon 5 ve RDR2 gibi oyunlarda 10 FPS civarı artış olsa çok iyi olur benim için.
Frekans arttırmandan kartına hiçbir zarar gelmez çünkü voltajı arttırmanda gerekmeyecek. Kartının şuan tam yük altındaki sıcaklığı kaç oluyor? Junction sıcaklığından bahsediyorum. Bunu furmark gibi bir uygulamada deneyebilirsin. Düzgünce yapabilirsek yaklaşık %10'a yakın artabilir.

Furmark'ı extreme burn-in olarak açtıktan sonra SS alıp göstermeni istiyorum. Aşağıda belirttim göstermen gereken yeri. Bunun yanı sıra o andaki Junction sıcaklığınıda söyle.

1659533148333.png

@Gapirkont Zarar gelmez ancak avantaj veya dezavantaj sağlayıp sağlamadığını kendin kontrol etmelisin. Amper ve güç limitini biraz genişlet. Hot spot sıcaklığın kaç bu arada? Ondan kaynaklı throttle yiyebilirsin. GPU sıcaklığın biraz yüksek görünüyor.

Frekans arttırmandan kartına hiçbir zarar gelmez çünkü voltajı arttırmanda gerekmeyecek. Kartının şu an tam yük altındaki sıcaklığı kaç oluyor? Junction sıcaklığından bahsediyorum. Bunu FurMark gibi bir uygulamada deneyebilirsin. Düzgünce yapabilirsek yaklaşık %10'a yakın artabilir.

FurMark'ı Extreme burn-in olarak açtıktan sonra SS alıp göstermeni istiyorum. Aşağıda belirttim göstermen gereken yeri. Bunun yanı sıra o andaki Junction sıcaklığınıda söyle.

Eki Görüntüle 1473151

FurMark ile deneyip atacağım SS'leri ancak hangi ayarlarda açayım FurMark'ı? Extreme burn-in dediğiniz olay nedir, nasıl açacağım?

2800 MHz'de 1070 mV ile Watmann verip ayarları sıfırlamıyorsa daha fazla uğraşmaya hiç gerek yok bence.
2800 MHz'de wattman vermiyor ancak core clock oyunlarda en fazla 2600-2700MHz kullanıyor. Çoğu oyunda 2400-2500 civarı. Dediğim gibi bazı oyunlarda tatmin etmiyor, 3-4 fps arttırıyor en fazla.

Dosya Ekleri

• g.png
    g.png
    36 KB · Görüntüleme: 26

Yeni konular

Geri
Yukarı