Çözüldü RX 6600 kasadan cızırtı sesi geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

efeleow

Decapat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Prodüktör
Arkadaşlar cızırtı PSU'dan gelen bir CW sesi değil bunu belirtmek isterim. Ama ekran kartı ya da işlemciden geldiğinden şüpheleniyorum. Ve demin ekran kartı fanları hızlanmaya başlamıştı ve GPU Hotspot sıcaklığı durduk yerde artmaya başlamıştı ve arkada Valorant açıktı ve GPU kullanımı %80 civarlarında geziyordu o yüzden onu kapadım ve Hotspot sıcaklığı düşmeye başladı. Ama anlamadığım sorun şu ki; sonra PC'yi kapatıp açtığımda ekran kartı ayarlarının sıfırlanmış olduğunu gördüm. Bunun neden olduğunu bilmiyorum ama nadiren fan ayarları sıfırlanıyor. Bunun nedenini bilen var mı?

Gigabyte AMD RX 6600 8GB │ AMD Ryzen 5 5500 │ Gigabyte B550M DS3H │ WD Green 480GB M.2 SSD │ Goodram 2x8 GB RAM │ MSI A550BN 550W PSU
MSI G2412 23.8' 170Hz │ Razer Cynosa Lite │ Rampage Striker SMX-R75 │ 30 liralık mouse pad

Çözüm
@efeleow Sistem boştayken de cızırtı sesi geliyor mu? Geliyorsa -çok sağlıklı değil ama- emin olmak için elinle işlemci fanını durdurup geri bırakabilirsin. Ses kesiliyorsa sorun ondadır.

Örnek:

Sesi videoya çekip atabilirsen daha iyi anlayabiliriz. Fanları kontrol et. İşlemci fanı olarak Wraith Stealth kullanıyorsan ondan cızırtı geliyor olabilir. Aynı sorun benimkinde de var. Öncelikle onu kontrol et. Ayrıca bu cızırtı sesi sistem boştayken de geliyor mu? Boşta ekran kartı fanları dönmüyor, ondan cızırtı olmamalı.

Sesi videoya çekip atabilirsen daha iyi anlayabiliriz. Fanları kontrol et. İşlemci fanı olarak Wraith Stealth kullanıyorsan ondan cızırtı geliyor olabilir. Aynı sorun benimkinde de var. Öncelikle onu kontrol et. Ayrıca bu cızırtı sesi sistem boştayken de geliyor mu? Boşta ekran kartı fanları dönmüyor, ondan cızırtı olmamalı.
Coil whine olabilir AMD kartlarda çoğunlukla var ama zararı yok sadece bobin sesi.

Hocam evet o stok fanı kullanıyorum ve kasanın diğer arka kapağını açtığımda ise işlemci bölgelerinin oralarından geliyordu. Ekran kartından emin olmak için ise valorantı açtım, açtığımda arka plana aldığım zaman GPU kullanımı 100 olup 100-105W TDP kullanım değerine ulaştı ve oyuna tekrar girip baktığımda 1000 FPS civarındaydı. Yani sorun sizde de olduğu gibi Wraith Stealth fanından geliyor olabilir. Çünkü kasa fanlarını kapattığımda da bu sesler geliyor.

@efeleow Sistem boştayken de cızırtı sesi geliyor mu? Geliyorsa -çok sağlıklı değil ama- emin olmak için elinle işlemci fanını durdurup geri bırakabilirsin. Ses kesiliyorsa sorun ondadır.

Örnek:

Çözüm
@efeleow sistem boştayken de cızırtı sesi geliyor mu? Geliyorsa -çok sağlıklı değil ama- emin olmak için elinle işlemci fanını durdurup geri bırakabilirsin. Ses kesiliyorsa sorun ondadır.

Örnek:

Deneyeyim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı