RX 6600 oyunlarda stutter oluyor

RinDoChi

Hectopat
Makaleler
2
Genel olarak çoğu oyunda oluyor ama o kadar belli olmuyor, am en sevdiğim oyun SnowRunner ve bu oyunda hayvan gibi stutter oluyor. İşlemcim i7 8700, RAM Corsair Vengeance 2x8GB 2133 MHz'de çalışıyor. 2666 MHz'e almayı falan denedim CL ayarlaması yapmayı denedim, re-size bar kapatınca biraz daha azaldı. Acayip gaza geldim işlemciyi i5 11600 olarak değiştirsem (+anakart) çözülür mü?
SnowRunner'da alabildiğine tüm ayarlar ultrada eski ekran kartım RX 5600 XT'idi onda en ufak takılma yaşamıyordum bu karta geçince şok oldum.

İşlemciyi i3-12100F olarak değiştirmek daha mantıklı geldi sizce sorun kartta mı işlemcide mi?

Son düzenleme:
Genel olarak çoğu oyunda oluyor ama o kadar belli olmuyor, am en sevdiğim oyun SnowRunner ve bu oyunda hayvan gibi stutter oluyor. İşlemcim i7 8700, RAM Corsair Vengeance 2x8GB 2133 MHz'de çalışıyor. 2666 MHz'e almayı falan denedim CL ayarlaması yapmayı denedim, re-size bar kapatınca biraz daha azaldı. Acayip gaza geldim işlemciyi i5 11600 olarak değiştirsem (+anakart) çözülür mü?
SnowRunner'da alabildiğine tüm ayarlar ultrada eski ekran kartım RX 5600 XT'idi onda en ufak takılma yaşamıyordum bu karta geçince şok oldum.

İşlemciyi i3-12100F olarak değiştirmek daha mantıklı geldi sizce sorun kartta mı işlemcide mi?

Stutter ne demek? Türkçe konuşursanız daha iyi anlayabiliriz. Anakartınız nedir?

Stutter ne demek? Türkçe konuşursanız daha iyi anlayabiliriz. Anakartınız nedir?

Anakartım MSI B365M PRO-VH, ısınma ile alakalı bir sorunda yok, Windows 11 en güncel sürümü kullanıyorum. Anakart pce3.0 ve işlemcide bu kartı ucu ucuna besleyebilir diye biliyorum. GPU kullanımı %97-98 oluyor. Ekran kartım ASUS RX 6600 maksimum 60-62 derece oluyor.
Daha önce RTX 2060 + Xeon X3440 ile oynuyordum 30 FPS alıyordum ama anlık milisaniyelik droplar girmiyordu. Milisaniyelik takılmalar yaşıyorum.

Aynı kartla Windows 10'da SnowRunner'da ben de sorun yaşıyordum, Windows 11'e geçince düzeldi. Eğer Windows 10 varsa 11'e geçip dene. Farklı sürücülerle de test etmeni tavsiye ederim.

Hocam siz şu an hangi sürücüyü kullanıyorsunuz? Vallahi durdurun beni sepete ekledim 12100F'i para boşa gitmesin :D

12100F'i şu anki anakartınıza takamazsınız.

Şu an masaüstü bilgisayarımı kullanmıyorum ancak 23.9.1 sürücüsü vardı. Bu arada sürücüyü yükledikten sonra takılmalar bir süre devam edebilir, shaderları falan yüklüyor. Biraz oyna oyunu, düzeliyor mu bakalım.

Hocam oyun M.2 SSD'de SSD PNY XLR8 CS3030, alalıda 2-3 hafta oluyor. Oyun eski kart bendeykende M.2'deydi sorun yoktu. Biliyorum ona göre anakartta ayarladım.
23.8.2 sürücüsünü indiriyorum. Sorun olmaz ise yükseltme ile çözülür mü?

Sorun olmaz ise yükseltme ile çözülür mü?
Kesin bir şey diyemem çünkü sorunun kaynağı net olarak belli değil. Donanımın yeterli çünkü. Ben yazılımsal olabileceğini düşünüyorum. Aynı kartla aynı sorunu ben de yaşadım çünkü. Hatta çoğu oyunda yaşıyorum, donanım olarak da yeterli.

AMD'nin sürücülerinden hayır gelmiyor.

AMD sürücü işini yöneten kişi sana sesleniyorum ananın kınalı ellerini öperim...
23.8.2 sürümüne geçince sorun ortadan kalktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben aynı kartla ciddi sorun yaşamamıştım [link zaman damgalı]. Fakat genel olarak birçok oyunda ara ara takılmalar oluyor.

Geri
Yukarı