RX 6600 sistemde Alan Wake II AMD FSR kapatılamıyor ve FPS düşük

İşletim sistemi
Windows 11
Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG Gammix D30 3200 MHz 2x8
Ekran kartı
ASUS Dual RX 6600
Anakart
ASUS Prime H610-M K D4
İşlemci
Intel Core i5-12400F
Alan Wake II oynarken FSR'ı kapatamıyorum, ondan grafikler pek iyi gözükmüyor. Nasıl kapatabilirim? Çözünürlüğü yerli olarak yapınca sanki yine FSR kapanmıyor gibi, ancak FSR kökten kapansa FPS 10'a düşecek herhalde. Ayarlarıma bakabilir misiniz?

1704987456972.png

1704987540353.png

1704987682085.png

1704988234338.png

FPS de düşük bu arada. Ben de ayarları biraz düzenledim, sis kalitesi ve gölge düşürdüm, böyle oldu.

1704988337152.png

Ona rağmen böyle oldu. Galiba daha bayağı düşürmek lazım 60 FPS için. Bir de benim bu oyunu ilk çıktığı zaman indirdim, ilk versiyon diye de FPS düşük ya da FSR kalitesiz olabilir. Güncelini yüklesem mi?

Oyun versiyonu: 1.0 yazıyor.

Alan Wake II oynarken FSR'ı kapatamıyorum, ondan grafikler pek iyi gözükmüyor. Nasıl kapatabilirim? Çözünürlüğü yerli olarak yapınca sanki yine FSR kapanmıyor gibi, ancak FSR kökten kapansa FPS 10'a düşecek herhalde. Ayarlarıma bakabilir misiniz?

Eki Görüntüle 2081446

Eki Görüntüle 2081451

Eki Görüntüle 2081457

Eki Görüntüle 2081465

FPS de düşük bu arada. Ben de ayarları biraz düzenledim, sis kalitesi ve gölge düşürdüm, böyle oldu.

Eki Görüntüle 2081468

Ona rağmen böyle oldu. Galiba daha bayağı düşürmek lazım 60 FPS için. Bir de benim bu oyunu ilk çıktığı zaman indirdim, ilk versiyon diye de FPS düşük ya da FSR kalitesiz olabilir. Güncelini yüklesem mi?

Bence yükleyin. O oyun cidden problemli optimizasyonda ve ciddi sistem gerekiyor 1080p ultra da 60+ oynamak için.

Bence yükleyin. O oyun cidden problemli optimizasyonda ve ciddi sistem gerekiyor 1080p Ultra da 60+ oynamak için.

FSR kapatilamiyor ama, degil mi? V1.14 mu guncel surum? Bir de su an galiba silmeden v0.8 Update yapabiliyorum. Ne yapsam?

En güncel halini bilmiyorum da cidden ilk çıkış sürümü çok kötü optimizasyona sahipti. 3060, 3060 Ti, RX 6600, RX 6600 XT falan ayvayı yemişti o oyunda. Yüksek-Ultra'yı bırakın her şey orta iken bile 60 FPS olmayabilir.

Eki Görüntüle 2081446

Eki Görüntüle 2081451

Eki Görüntüle 2081457

Eki Görüntüle 2081465

Eki Görüntüle 2081468

Mod yüklesen iyi olur gibi. FSR istemiyorsun gibi ama oynanmaz ki böyle de.

RTX 3060 Ti ve 13400F ile aynı sorundan muzdaribim, DLSS veya FSR aslında açık olmak zorunda değil, eğer "quality, balance veya performance" olarak yaparsanız o zaman çözünürlük ölçekleme yaparak DLSS veya FSR devreye giriyor. Ancak "Render çözünürlüğü" ayarını 1080p tutarsanız o zaman DLSS veya FSR devrede olmuyor, her ne kadar orada aktif gibi görünse bile. Eğer "Render çözünürlüğü" ayarını Quality falan yaparsanız o zaman aktif oluyor DLSS veya FSR. Oyunun optimizasyonu gerçekten çok kötü durumda, bütün ayarlar en düşükte ve 1080p ile bazı mekanlarda 70 FPS alabiliyorken, bazı bölgelerde özellikle ormanlık alanda direkt 40 FPS kadar düşebiliyor o zaman DLSS quality yapsam bile çözüm olmuyor. Sadece oynadım bitirdim, genel olarak bayağı sorunlu oyun her bölgede tamamen değişiyor performans. RTX 3060, 3060 Ti ve bunun AMD karşılığı ekran kartlarında da benzer sorunlar var maalesef. Ama bunun için üzülmeyin ekran kartını kötü değil bence, her oyun böyle bozuk olacak değil. Mesela Hogwarts Legacy'de çok bozuk ve performans düşüklüğü genel olarak mevcut. Ama Alan Wake 2 yapımcısı Remedy bunu bilerek yapıyor diye düşünüyorum, çünkü bir kaç yıl önce Alan Wake 1 Remastered ilk duyurulurduğunda sistem gereksinimlerine bakmıştım ve minimum düzeyde yine RTX ekran kartı falan gerektiği yazıyordu (Nvidia tarafı için diyorum, siz bunu aynı düzeyde AMD kartlar için de düşünebilirsiniz) ki bu AW1 Remastered normalde RTX ekran kartı gerektirecek bir oyun olmadığını düşünüyorum, yani mesela GTX 1650 1660 gibi ekran kartlarıyla rahat akıcı oynanabilmeliydi diye düşünüyorum. Günümüzde halen GTX 1660 kullananlar var ve bir çok oyunda güzel performans sağlıyor C77 gibi RDR2 gibi. Ama bazı firmalar, özellikle yeni ekran kartı aldırmaya mecbur bırakmak için bunu yapıyorlar maalesef bu bir gerçek, bazen piyasada en iyisi olmasa bile gerçekten yüksek düzeyde bir ekran kartına sahip olmak yetmeyebiliyor bu şekilde. Dediğim gibi AW1 Remastered normalde Remake değil, sadece 2010 çıkışlı oyunun günümüze uygun görselleri grafikleri yapılmış hali diye biliyorum ve o oyun için bu kadar yüksek sistem gereksinimlerine sahip olmasını yanlış buluyorum. AW2 ise aynı firma tarafından yapılmış çok daha yeni ve grafikleri çok güzel bir oyun, ama her şekilde çok yüksek sistem gereksinimlerine sahip ve buna rağmen bozuk bir oyun. Çünkü sahip olduklarımız kötü sistemler değiller, ve doğal olarak böyle performans elde etmek üzüyor insanı.

Oyunun güncel sürümünü dün yükledim, şu an oynuyorum. Biraz düzelme var. Ben de dokuları Ultra ya da yükseğe çekip, diğerlerini düşürdüm. Şu an 40 FPS falan oynuyorum, FSR da kapattım-kapattım derken yerli yaptım render çözünürlüğünü. 1 saata yakındır çok FPS düşmedi, başka yerlerde de ne olur, bilemem.

FSR3 modunu gördüm, ancak frame generation falan diyordu. Kararsız kaldım, 6000 serisi diye kart.

Bende de RX 6600 var FSR3 modu kurdum oyunun sunduğu en yüksek ayarlarda 70 FPS alıyordum. 90-100 oluyordu hatta yer yer. Ultra kaliteydi FSR3 çözünürlüğü görüntüyü bozmuyordu hiç.

Bende de RX 6600 var FSR3 modu kurdum oyunun sunduğu en yüksek ayarlarda 70 FPS alıyordum. 90-100 oluyordu hatta yer yer. Ultra kaliteydi FSR3 çözünürlüğü görüntüyü bozmuyordu hiç.

Güncel Türkçe yamayla bozulur mu oyun? O zaman bana nasıl yaptığınızı söyler misiniz? Yeni konu açıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı