RX 6600 sistemde anlık FPS düşüşü

ahtbkrkv53

Decapat
Daha fazla  
RAM
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 × 2
SSD veya HDD modeli
WD Blue SN570 500GB GEN3X4 M.2 SSD 3500MB / 2300MB
Ekran kartı
ASUS Radeon DUAL RX 6600 8GB GDDR6 128 Bit
Anakart
ASUS PRIME H610M-K D4
İşlemci
Intel Core i3-12100F 4.3GHz
Merhaba. Yaklaşık 2-3 gün önce elime geçen, Gaming Gen'den almış olduğum sistemde tüm oyunlarda anlık FPS düşüşü oluyor. Oyunları hangi FPS'e sabitlersem sabitleyeyim, durum gene aynı.
FPS düşmesi esnasında almış olduğum ekran görüntüsü:

1684586568516.png

Son düzenleyen: Moderatör:
23.4.3 biraz sorunlu zaten bence DDU ile temizle tekrar kur çözüm olabilir
Gene aynı sürücüyü mü indireyim? 23.4.3'ü yani.

işlemcinin sıcaklıkları kontrol edin MSI Afterburner doğru göstermiyor Core Temp ile ölçün
İşlemcinin sıcaklığını kontrol etmek gerekli mi? En basit oyunda bile oluyor çünkü bu FPS düşüşü. Bilgisayar boşta gibi oluyor o oyunu oynarken.

Memtest86 ile RAM'leri test et sorun onlarda da olabilir.
Memtest86 sanırsam çok uzun sürüyormuş. Bu tarz testleri Gaming Gen yapmıyor mu zaten sistemi göndermeden önce?

Gene aynı sürücüyü mü indireyim? 23.4.3'ü yani.
Evet hocam aynısını kur bulabilirsen bir önceki daha stabildi ama nereden bulabileceğini bilmiyorum amd sürücü sayfasında bir önce ki yok
İşlemcinin sıcaklığını kontrol etmek gerekli mi? En basit oyunda bile oluyor çünkü bu FPS düşüşü. Bilgisayar boşta gibi oluyor o oyunu oynarken.
İşlemci soğumuyorsa masaüstünde bile takılabilir test edin emin olun.
Memtest86 sanırsam çok uzun sürüyormuş. Bu tarz testleri Gaming gen yapmıyor mu zaten sistemi göndermeden önce?
Yapıp yamadıklarını bilmiyorum ama RAM'in kendisinde sorun olabilir uzunda sürse garantiye alın sağlamsa en azından sorunun RAM'ler de olmadığına emin olursunuz.
Bence yazılımsal bir sorun ama donanımda özelikle de ekran kartında sorun varsa yapabilecek tek şey PC garantiye geri göndermek.

Evet hocam aynısını kur bulabilirsen bir önceki daha stabildi ama nereden bulabileceğini bilmiyorum amd sürücü sayfasında bir önce ki yok
DDU ile ekran kartının driverını kaldırdım, tekrar indirdim. Sorun devam ediyor.
Yapıp yamadıklarını bilmiyorum ama RAM'in kendisinde sorun olabilir uzunda sürse garantiye alın sağlamsa en azından sorunun RAM'ler de olmadığına emin olursunuz.
RAM'de sorun yok gibi duruyor.
İşlemci soğumuyorsa masaüstünde bile takıla
İşlemci en ağır oyunda max 60 dereceyi görüyor.

Arkadaşlar, ne yapmam gerek? Bu konularda bilgi sahibi olan birisi yok mu?

Monitörüm 144Hz, normalde 144'e sabitlemiştim. Ama 144 FPS'te de düşüşler oldu. Bir anda 144'ten 137'ye düşüyor sürekli olarak. Oyun anlık olarak donuyor saliseliğine.

Takılıyor işte, drop giriyor. Sorun o.

Ekran kartının sürücüsü son sürümde şu an. İlk geldiği gün güncellemiştim hemen. Bunu yapmak işe yarar mı?
Eki Görüntüle 1786056

İlk geldiği gün tak tak tak diye güncelleme yaparsan tabii olmaz hocam. Hani diyorlar ya "yav kardesim AMD arızalı keske NVIDIA kart alsaydın" zort puahahah. Güncel sürümleri yüklemeyin, Recommended WHQL önerilen sürümleri yükleyin. Güncellemelere atlamayın, ben sorunsuz kullanıyorum. RX6600'den memnunum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerilen sürümü nereden görebilirim? Günlerdir şu sorunu çözmeye çalışıyorum, hâlâ çözemedim. Yapmadığım şey kalmadı hocam.

AMD ekran kartları eski oyunlarda uyuyor boost yapmıyor bu sorunun çözümü için afterburner ya da adrenalin ile ekran kartının minimum boost hızını artırmanız büyük ihtimal ile çözüm olacaktır.

Zaten afterburner yüklü sanırım şimdi şu resimlerdeki kırmızı işaretli ayarları yapın:

ulpsoff.png

ULPS kapatınca uygula ve tamam diyin. Daha sonra:

curve.png

Burayı açtığınızda ''frequency'' tablosunun sağ kısmı 500 MHz şeklinde ayarlıdır, orayı tutup yükseltin. Maksimum frekansınız hangi değere denk geliyorsa biraz (100-200 MHz) altına gelecek şekilde ayarlayın.

Şimdi bu yaptığınız ayarları uygulayın, ardından bir profile kayıt edin. Windows başlangıcında uygulanacak şekilde ayarlayın ve işiniz bitti, şimdi oyunlara girip tekrar test yapın.

Minimum frekans artırma işlemini dilerseniz adrenalin üzerinden performans bölümünden yapabilirsiniz bu arada. Hali hazırda afterburner kullandığınız için onun üzerinden gösterdim.

Eğer bu sorunu çözmüyorsa sistemde donanımsal ya da montaj kaynaklı bir sıkıntı olabilir.

Son düzenleme:
AMD ekran kartları eski oyunlarda uyuyor boost yapmıyor bu sorunun çözümü için afterburner ya da adrenalin ile ekran kartının minimum boost hızını artırmanız büyük ihtimal ile çözüm olacaktır.

Zaten afterburner yüklü sanırım şimdi şu resimlerdeki kırmızı işaretli ayarları yapın:

Eki Görüntüle 1789771

ULPS kapatınca uygula ve tamam diyin. Daha sonra:

Eki Görüntüle 1789770

Burayı açtığınızda ''frequency'' tablosunun sağ kısmı 500 MHz şeklinde ayarlıdır, orayı tutup yükseltin. Maksimum frekansınız hangi değere denk geliyorsa biraz (100-200 MHz) altına gelecek şekilde ayarlayın.

Şimdi bu yaptığınız ayarları uygulayın, ardından bir profile kayıt edin. Windows başlangıcında uygulanacak şekilde ayarlayın ve işiniz bitti, şimdi oyunlara girip tekrar test yapın.

Minimum frekans artırma işlemini dilerseniz adrenalin üzerinden performans bölümünden yapabilirsiniz bu arada. Hali hazırda afterburner kullandığınız için onun üzerinden gösterdim.

Eğer bu sorunu çözmüyorsa sistemde donanımsal ya da montaj kaynaklı bir sıkıntı olabilir.
1684850833487.png

Böyle mi yapacağım?

Böyle dene bir bakalım.
Maalesef, sorunum hâlâ devam ediyor. Başka bir çözüm öneriniz var mı? Neyden kaynaklanıyor olabilir? Bildiğim kadarıyla Gaming Gen hazır sistemi göndermeden önce gereken testleri yapıp öyle gönderiyor sistemi. Sıcaklık sorunum da yok, hatta ekran kartım bayağı soğuk çalışıyor hangi oyun olursa olsun. Çözüm odaklı başka ne yapabilirim?

Maalesef, sorunum hâlâ devam ediyor. Başka bir çözüm öneriniz var mı? Neyden kaynaklanıyor olabilir? Bildiğim kadarıyla Gaming Gen hazır sistemi göndermeden önce gereken testleri yapıp öyle gönderiyor sistemi. Sıcaklık sorunum da yok, hatta ekran kartım bayağı soğuk çalışıyor hangi oyun olursa olsun. Çözüm odaklı başka ne yapabilirim?

Bir fikrim yok. Yerinde olsam iade ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı