RX-6600 ve MSI Z270 sistemi 7000 TL ile yedek sistem yapmak

lvntcbk

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elimdeki parçalardan fiyat-performans yedek bir oyun bilgisayarı toplamaya çalışıyorum. Elimde;
  • MSI Z270 anakart.
  • i5 7400 işlemci.
  • RX-6600 ekran kartı.
  • 2×8 GB 3200MHz DDR4 RAM var.
İşlemciyi i5 9400F ile değiştirmeyi düşünüyorum. Performans açısından sisteme uygun olur mu veya farklı bir tavsiyeniz var mıdır?
PSU konusunda da kafam karışık. Elimde kullanmayı düşündüğüm Gigabyte GP-P750GM modeli vardı ama arıza yaptı. PSU konusunda da sistemi sağlıklı çalıştırabilecek kaliteli PSU önerilerinizi bekliyorum. PSU da Thermaltake Smart BX1 650W 80 Bronze düşünüyorum sizce nasıl?
PSU ve işlemci için toplam bütçem 7000 TL civarı.

@lvntcbk
Soketin uyumlu olması takabileceğin anlamına gelmiyor.
Mod ile belki çalıştırabilirsin. Harici bir şekilde uyumlu değil.

Yardımınız için teşekkür ederim. Elimdeki i5 7400 işlemciyi RX 6600 ile kullanabilir miyim peki? Uyumluluk açısından uygun olur mu? Ya da bana ne önerebilirsiniz? Nasıl bir yol izleyeyim?

Merhaba! Öncelikle, sistemini güncellemek istemen gayet anlaşılır. İşlemci ve PSU seçimi önemli, çünkü sistemin genel performansını ve istikrarını doğrudan etkilerler.

i5 9400F, i5 7400'e göre önemli bir performans artışı sunar ve RX-6600 ekran kartı ile uyumlu çalışır. Ancak, MSI Z270 anakartın bu işlemciyi desteklemediğini unutmamak gerek. i5 9400F, 9. nesil bir işlemci ve 300 serisi bir anakart gerektirir. Yani, işlemciyi güncellemek istiyorsan, anakartını da güncellemen gerekecek. Bu durumda bütçeni aşabilir.

PSU için Thermaltake Smart BX1 650W 80+ Bronze, fiyat-performans açısından iyi bir seçenek. Güçlü bir ekran kartı ve diğer bileşenleri sorunsuz bir şekilde çalıştıracak yeterli güce sahip. Ayrıca, 80+ Bronze sertifikası enerji verimliliği açısından iyi bir seviye sunar.

Bütçeni dikkate alarak, işlemci ve anakart değişikliği yerine mevcut bileşenlerle en iyi performansı elde etmeye odaklanmak daha mantıklı olabilir. Eğer PSU değişikliği yapmak istiyorsan, Thermaltake modeli iyi bir tercih olacaktır. Eğer bütçen izin verirse ve sistemini daha da güçlendirmek istiyorsan, mevcut anakartına uygun daha iyi bir işlemciye yatırım yapmayı düşünebilirsin, ancak bu durumda 7. nesil işlemcilerle sınırlı kalacaksın.

Sonuç olarak, bütçen ve mevcut bileşenlerinle en iyi performansı elde etmek için, PSU seçiminde Thermaltake modeli iyi bir tercih olacak. İşlemci güncellemesi için ise, mevcut anakartınla uyumlu bir seçim yapman gerekecek, bu yüzden i5 9400F yerine anakartın desteklediği bir işlemciye yatırım yapmalısın.

@Raba bu tür konularda yapay zeka yı kullanmayı bırakın artık. Hem yanlış bilgi veriyorsun hemde bi sayfa yazı yazıyorsun.

Merhaba arkadaşlar, elimdeki parçalardan fiyat-performans yedek bir oyun bilgisayarı toplamaya çalışıyorum. Elimde;
  • MSI Z270 anakart.
  • i5 7400 işlemci.
  • RX-6600 ekran kartı.
  • 2×8 GB 3200MHz DDR4 RAM var.
İşlemciyi i5 9400F ile değiştirmeyi düşünüyorum. Performans açısından sisteme uygun olur mu veya farklı bir tavsiyeniz var mıdır?
PSU konusunda da kafam karışık. Elimde kullanmayı düşündüğüm Gigabyte GP-P750GM modeli vardı ama arıza yaptı. PSU konusunda da sistemi sağlıklı çalıştırabilecek kaliteli PSU önerilerinizi bekliyorum. PSU da Thermaltake Smart BX1 650W 80 Bronze düşünüyorum sizce nasıl?
PSU ve işlemci için toplam bütçem 7000 TL civarı.
Intel olsu diye takıntınız yoksa ikinci elde R5 5600 ve B450 anakartı 5000TL'ye alabilirsiniz. Üstüne kalan tutara PSU alınır.

Yeni konular

Geri
Yukarı