RX 6600 vs RX 6600 XT vs RTX 3060

Cv550 80+

Hocam OC yapsanız 5600 100W çekse 6700XT 350 çekse yine yetiyor. Zaten 550W öneriyor çoğu yer sorun yaşamazsınız. Ekran kartının OC'lu olması çok etki etmiyor siz suyunu çıkarsanız bile yeter rahat olun.
İşlemci oc gibi bi niyetim yok, 5600 besler herhalde. Belki ramleri 3200 den 3600e çıkarabilirim. Ram konusunda da tam karar veremedim. 3600 cl18 mi 3200 CL16 mı diye.

Aslında yeter. 6700 XT ilginç bir şekilde serinin en başarısız güç tüketimine sahip kartı oyunlarda ortalama 230W civarı çekiyor.
Kartın çoğu modelinde 2×8 pin var, 375 W güç sınırı oluşturuyor bu da, ha tabi ki 250-260 W üzerine çıkması mümkün değil ama orjinal versiyonunda bile 8+6 pin varken çok çok düşük bir ihtimal de olsa ani güç sıçramasında PSU ağzına kadar dolabilir, RTX 2080 Ti benzeri bir ekran kartını 550 W güç kaynağına bağlamak gibi bir şey bu. Güç tüketimleri benzer zaten RTX 2080 Ti sadece 50 Watt daha fazla yakıyor. Ben olsam 600 Watt ile kullanırdım minimum.

Kartın çoğu modelinde 2×8 pin var, 375 W güç sınırı oluşturuyor bu da, ha tabi ki 250-260 W üzerine çıkması mümkün değil ama orjinal versiyonunda bile 8+6 pin varken çok çok düşük bir ihtimal de olsa ani güç sıçramasında PSU ağzına kadar dolabilir, RTX 2080 Ti benzeri bir ekran kartını 550 W güç kaynağına bağlamak gibi bir şey bu. Güç tüketimleri benzer zaten RTX 2080 Ti sadece 50 Watt daha fazla yakıyor. Ben olsam 600 Watt ile kullanırdım minimum.
Ben sıkıntı olacağını sanmıyorum, 550'yi aştıktan sonra elektrik faturası bir tık daha fazla gelecektir fakat kaldırır. Ancak dediğim gibi sıcaklık ve tüketim olarak geri döner.

50W için yeni PSU almaya değmez. Sıçramayı 400W'a yapsa bile, ki imkansız ötesi, yeterli olur çoğu zaman. Sıfır alıyor olsa önerirdik ama şu anda alması saçma.

6700 XT almalısınız kesinlikle. Cashback ile çok avantajlı ayrıca 6700 XT listedeki en performanslı kart. Doğrudan 3070 ile rekabete giriyor ancak 3060 Ti ve 3070 arasında diyebiliriz.
Cuma günü maaşım yattığı gibi alacağım. PSU konusunu nasıl test edebilirim? Yük altına girdiğinde parçaların sıcaklığına mı bakacağım? Birde geri dönüş olarak ısı ve elektrik faturası çok farkettirir mi?
Alırsam 650 Watt ve üstü alırım, önerebileceliğiniz bir PSU var mı?

Cuma günü maaşım yattığı gibi alacağım. PSU konusunu nasıl test edebilirim? Yük altına girdiğinde parçaların sıcaklığına mı bakacağım? Birde geri dönüş olarak ısı ve elektrik faturası çok farkettirir mi?
Alırsam 650 Watt ve üstü alırım, önerebileceliğiniz bir PSU var mı?
80+ Bronze sertifikası varsa aşağı yukarı 85-90 arası verimliliği vardır fakat %120 olursa sapma payıyla şebekeden daha fazla çekecektir örnek olarak.

Güç tüketimini direkt gösteren bir program yok ancak HWInfo gibi programlar aşağı yukarı değer verir ve siz bunları toplayarak o anki güç tüketimini 3 aşağı 5 yukarı çıkarım elde edersiniz.

Kart gelince hemen 1 saat FurMark'a sokup sistemi bir zorlarsınız 2K ve 8XMSAA olarak. Bu ayarı zorlasın diye söylüyorum.

Kapanma olmaz ve sıcaklıklar çok yüksek değilse dert edilecek bir şey yoktur. Ayrıca PSU'ya da bir bakarsınız ısınma var mı yok mu, ufak elektrik yanığı gibi kokular var mı diye.

İleride tabi ki daha iyi PSU almanız yararınıza olur.

Hocam bunda stok yok, aylardır böyle. İnsan çekmek için yapıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı