Çözüldü RX 6600 XT 109 FPS verip kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ALIENIGHT

Hectopat
Selam arkadaşlar.
  • Ekran kartım: XFX RX 6600 XT Speedster SWFT 210.
  • İşlemci: Intel i310100F.
  • RAM bellek: Patriot 2x8 3000 MHz.
  • Anakart: MSI Z490 Gaming Plus.
  • PSU: Aerocool 500W (12A/456w)
Oyun içinde görüntüde bir hantallık hissediyorum. Ufak ufak kasıyor.
Değerleri resim olarak ekledim. FPS ve kasmadaki sorun nedir acaba?

apex.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'yu iptal ettim bütçeyi soğutucuya kaydıracağım.
11600K ve https://www.amazon.com.tr/dp/B08Q7L...e=380333&creativeASIN=B08Q7L3N4W&linkCode=asn çok iyi olur ama soğutucunun beyaz olması o kasada biraz kötü gözükebilir.
11600k ile 10600k arasında ahım şahım fark var mı?
Hayır yok ama aradaki fiyat farkı fazla değil almışken yenisini alın, gerekirse daha dandik bir soğutucu alın ama 11600K alın yine bence.
Daha ürünleri tam almadım istersem dönebilirim.
PSU yeterli olur mu?
10600k yerine 11600k mı daha iyi olur? F/P olarak.

1200 pin değil mi nedeni ne acaba 11400F taktım ama aşırı ısınmadan dolayı iade ettim.
Pardon dalgınlığıma geldi bir an, Z490 dışındaki H410/B460'larla uyumlu değildi 11.nesiller. 11400F ile yaşadığın sorunlar da muhtemelen termal çözümün yetersizliğinden kaynaklanıyordur..

@ALIENIGHT sen güç kaynağı olarak sınırdasın işte bu kısımdan emin değilim yalnız 5600X de o kadar düşük güç tüketmiyor en iyi performansını istersen. Bana sorarsan o güç kaynağı her türlü değişmeli. Ben 550W ile kullanıyorum ama Gold olduğu için tam besleme veriyor, sende ancak 400 küsur watt verebiliyor. İç donanımı da iyi olmadığından bu sistemin altında biraz ezilebilir.

Şahsen bu sisteme her şeyden önce kaliteli ve ekonomik bir güç kaynağı alırdım. Örneğin;

Pardon dalgınlığıma geldi bir an, Z490 dışındaki H410/B460'larla uyumlu değildi 11.nesiller. 11400F ile yaşadığın sorunlar da muhtemelen termal çözümün yetersizliğinden kaynaklanıyordur.

Macununu iyice sürdüm stok fan + kule soğutucu taktım denedim yok.
Fan sesinden bile duramadım kasanın yanında aynı şekilde şu anki i3 işlemci denedim sıcaklıklar güzel anlamadım ben bu işi.
@ALIENIGHT sen güç kaynağı olarak sınırdasın işte bu kısımdan emin değilim yalnız 5600X de o kadar düşük güç tüketmiyor en iyi performansını istersen. Bana sorarsan o güç kaynağı her türlü değişmeli. Ben 550W ile kullanıyorum ama Gold olduğu için tam besleme veriyor, sende ancak 400 küsur watt verebiliyor. İç donanımı da iyi olmadığından bu sistemin altında biraz ezilebilir.

Şahsen bu sisteme her şeyden önce kaliteli ve ekonomik bir güç kaynağı alırdım. Örneğin;

O zaman PSU ve 10600k sorunu çözecek herhalde anladığım kadarıyla.
11.nesiller termal açıdan biraz daha sıkıntılı bir seri, @kino sence 10600k alması yeterli olmaz mıydı? 11600K'ya gerek var mı sence?

Ryzen iptal ettim dedikleriniz mantıklı geldi PSU + 10600k almayı düşnüyorum.

Macununu iyice sürdüm stok fan + kule soğutucu taktım denedim yok.
Fan sesinden bile duramadım kasanın yanında aynı şekilde şu anki i3 işlemci denedim sıcaklıklar güzel anlamadım ben bu işi.
İşlemci güç limitini kaldırırsan stok fanla belli bir yerden sonra illa ki yetersiz olur zaten, harici soğutma desteğiyle beraber güzel bir termal macun uygulasaydın soğurdu o işlemci. Mesela bendeki i7-8700, Prime95 gibi bir testte 120W'ı yer yer geçmesine rağmen sıcaklığını da Turbo Boost + Hyper-Threading aktif 75 derece civarında tutabiliyorum.

O zaman PSU ve 10600k sorunu çözecek herhalde anladığım kadarıyla.

10600K çok rahat çözer benim işlemciyi tekli çekirdekte tokatlıyor. Hem güç kaynağı için de bir bütçen kalır, 12v kanalından 430w civarı veren alt kalite bir güç kaynağına sistemini emanet etme ne olur ne olmaz.

Bir de bu oyun nedir bilmiyorum ama sana benim 3300X ve 6600 XT kombinasyonlu oyun kayıtlarımı paylaşayım. Bu listede (sağda görürsün) bayağı bir oyun var, sende olan oyunlardan varsa eğer aynı ayarlarda oyna karşılaştır bakalım ne farklılıklar oluyor özellikle CPU ve GPU yüzdelerinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence 11600K al, ikiside aynı fiyatta olduğu için daha mantıklı.
İkisi de aynı fiyattaysa mantıklı olabilir ancak soğutması çok korkunç bir işlemci, aslında soğumasına yine soğur da soğutucu noktasında gereksiz masraf çıkarabilir diye düşünüyorum.

10600k çok rahat çözer benim işlemciyi tekli çekirdekte tokatlıyor. Hem güç kaynağı için de bir bütçen kalır, 12v kanalından 430W civarı veren alt kalite bir güç kaynağına sistemini emanet etme ne olur ne olmaz.

Bir de bu oyun nedir bilmiyorum ama sana benim 3300X ve 6600 XT kombinasyonlu oyun kayıtlarımı paylaşayım. Bu listede (sağda görürsün) bayağı bir oyun var, sende olan oyunlardan varsa eğer aynı ayarlarda oyna karşılaştır bakalım ne farklılıklar oluyor özellikle CPU ve GPU yüzdelerinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tamamdır bir deneyeyim ben genelde bu tip oyunlar hiç oynamam genelde Online takılırım Full.
İkisi de aynı fiyattaysa mantıklı olabilir ancak soğutması çok korkunç bir işlemci, aslında soğumasına yine soğur da soğutucu noktasında gereksiz masraf çıkarabilir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı