RX 6600 XT overclock

Denerim ama Memory daha önemli değil mi?
Değil. Memory frekansı arttıkça CL yani gecikme süresi artıyor. Ekran kartlarında RAM Overclocking gibi CL değerini manuel ayarlama fırsatı olmadığı için bellek hızını stock hızda yada düşük hızda tutmak daha iyi.

Değil. Memory frekansı arttıkça CL yani gecikme süresi artıyor. Ekran kartlarında RAM overclocking gibi CL değerini manuel ayarlama fırsatı olmadığı için bellek hızını stock hızda ya da düşük hızda tutmak daha iyi.

Memory frekansi 2300 yapabiliyorum ama 1900'e dusuremiyorum MPT olmadan onunla da ugrasmak istemiyorum.

2600 Core 2020 VRAM 1080 voltaj gayet stabil 1040 yapinca arada bir cokuyordu 1080 yapinca 2800 Core ve 2300 VRAM yapabiliyorum stabil.

Memory clock neredeyse her oyunda Max 2000-2020 hizinda calisiyor ama Game clock neredeyse hiçbir oyunda 2600 2500 gormuyor Max 1500 goruyor.

Memory frekansi 2300 yapabiliyorum ama 1900'e dusuremiyorum MPT olmadan onunla da ugrasmak istemiyorum.

2600 Core 2020 VRAM 1080 voltaj gayet stabil 1040 yapinca arada bir cokuyordu 1080 yapinca 2800 Core ve 2300 VRAM yapabiliyorum stabil.

Memory clock neredeyse her oyunda Max 2000-2020 hizinda calisiyor ama Game clock neredeyse hiçbir oyunda 2600 2500 gormuyor Max 1500 goruyor.
Ekran kartının stok bellek hızı 2000 Mhz gözüküyor. Nasıl 1900'a düşüremiyorsun? Hadi diyelim düşüremedin; Memory 2000 Mhz yani stoka çekip Core 2750 Mhz deneyebilirsin 1080 voltaj ile. Core daha önemli dediğim gibi o yüzden ben GPU overclocking yaparken bellek hızından biraz kısıp çekirdek hızına daha fazla veriyorum.

Core değerinin en yüksek olurunu bulduktan sonra Memory değerini arttırmayı deneyebilirsin.

Game Clock, oyun senaryosuna göre ekran kartını hızlandırır yani otomatik overclock ama sen manuel overclock yaptığın için o özelllik devre dışı kalıyor.

1675053226591.png

Değil. Memory frekansı arttıkça CL yani gecikme süresi artıyor. Ekran kartlarında RAM Overclocking gibi CL değerini manuel ayarlama fırsatı olmadığı için bellek hızını stock hızda yada düşük hızda tutmak daha iyi.
Yanlış. Memory frekansını arttırdıkça CL süresi artmıyor. Zamanlamalar sabit kalıyor ve Memory frekansını arttırabildiğin kadar arttırıyorsun.
Bellek hızından kısıp çekirdek hızına vermen hiçbir şey ifade etmiyor çünkü belleklere overclock yapmak power limitin %2'sini bile doldurmuyor neredeyse.

Ben tek hata karşılaştığım anlar voltaji düşük verdiğim anlar onun harici hiç kapanma olmadan aralıksız 7 saat scp secret laboratory oynadığımı bilirim veya New World.
Bellek hızını 1900 yapabilmen için MPT kullanman gerekiyor ama boşver hiç o topa girme çünkü 1900'e düşürmene gerek yok.

Yanlış. Memory frekansını arttırdıkça CL süresi artmıyor. Zamanlamalar sabit kalıyor ve Memory frekansını arttırabildiğin kadar arttırıyorsun.
Bellek hızından kısıp çekirdek hızına vermen hiçbir şey ifade etmiyor çünkü belleklere overclock yapmak power limitin %2'sini bile doldurmuyor neredeyse.
GPU Overclocking'de bellek frekansını arttırınca stabilite için CL süresi yükselebiliyor bazı zamanlarda en azından benim bildiğim bu ve zaten memory overclockın daha çok maksimum FPS'ye etkisi var. Minimum ve Ortalama FPS değerlerine çok az etkisi oluyor.
Evet, biliyorum bellek hızı power limiti fazla zorlamıyor fakat doldurduğu kesin. Bu yüzden, ilk olarak onunla uğraşmak yerine çekirdek hızında stabil kalabilen maksimum değeri bulup sonra bellek hızını arttırmayı deniyorum.

Ben tek hata karşılaştığım anlar voltaji düşük verdiğim anlar onun harici hiç kapanma olmadan aralıksız 7 saat scp secret laboratory oynadığımı bilirim veya New World.
Sistem stabilitesini oyunlardan ziyade AIDA64 gibi sentetik testler üzerinden ölçmek daha doğru olur.

GPU Overclocking'de bellek frekansını arttırınca stabilite için CL süresi yükselebiliyor bazı zamanlarda en azından benim bildiğim bu ve zaten memory overclockın daha çok maksimum FPS'ye etkisi var. Minimum ve Ortalama FPS değerlerine çok az etkisi oluyor.
Evet, biliyorum bellek hızı power limiti fazla zorlamıyor fakat doldurduğu kesin. Bu yüzden, ilk olarak onunla uğraşmak yerine çekirdek hızında stabil kalabilen maksimum değeri bulup sonra bellek hızını arttırmayı deniyorum.

Sistem stabilitesini oyunlardan ziyade AIDA64 gibi sentetik testler üzerinden ölçmek daha doğru olur.
İnternetten hiçbir kaynak bulamazsın bellek frekansını arttırdığında cl süresinin yükseldiğine dair. O yüzden yazdığın şey tamamiyle yanlış. Hiçbir ekran kartı VRAM'i otomatik olarak zamanlamalarını değiştirmez. Çünkü zamanlamaları bilgisayar ilk boot olduğunda GPU BIOS'undan okunur ve otomatik olarak değiştirelemez.

AMD'de zamanlamaların gecikme değerlerini manuel olarak düşürebilirsin ama bellek frekansını yükselttiğin zaman ekran kartı otomatik olarak CL değerini yükseltmez.

Minimum ve ortalama FPS'e gelirsek onlar daha çok işlemcinin üstlendiği roller. Minimum FPS neredeyse tamamiyle işlemcinin yükü iken AVG FPS CPU/GPU.

İnternetten hiçbir kaynak bulamazsın bellek frekansını arttırdığında cl süresinin yükseldiğine dair.
Asıl siz bana aksini kanıtlayacak kaynak bulamazsınız hocam. Oysa aksini iddia eden sizsiniz.
Hiçbir ekran kartı VRAM'i otomatik olarak zamanlamalarını değiştirmez. Çünkü zamanlamaları bilgisayar ilk boot olduğunda GPU BIOS'undan okunur ve otomatik olarak değiştirelemez.
Siz buradaki "bazı zamanlara" takılmışsınız anlaşılan:
CL süresi yükselebiliyor bazı zamanlarda
Burada bazı zamanlar dediğim voltaj yetmezliği gibi olağan durumlar yani ben bilgisayar açıldıktan sonra CL sürekli değişiyor demedim.
AMD'de zamanlamaların gecikme değerlerini manuel olarak düşürebilirsin ama bellek frekansını yükselttiğin zaman ekran kartı otomatik olarak CL değerini yükseltmez.
1675065453616.png

Yeni konular

Geri
Yukarı