Çözüldü RX 6600 XT sistemde Oyunlarda Bulanıklık var

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mayob

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 MHz 2x8 GB
SSD veya HDD modeli
SanDisk Ultra 3D SSD 500 GB
Ekran kartı
Sapphire RX 6600 XT
Anakart
B450M S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600x
Merhaba arkadaşlar. RX 6600 XT GPU aldıktan sonra oyunlarda bulanıklık sorunu yaşamaya başladım. Sabit bir şekilde durduğumda görüntü normal, fakat karakteri hareket ettirdiğimde ya da kamerayı döndürdüğümde aşağıdaki gibi göz kanatan bir manzarayla karşı karşıya kalıyorum.

Soldaki karede sabit bir haldeyim. Görüntü gayet güzel. Sağdakinde ise ileri doğru azıcık hareket ediyorum ve görmüş olduğunuz gibi çamura dönüyor her şey. Özellikle de parlak objeler (resimdeki heykel ya da alevler gibi) resmen bakılmaz hale geliyor.

Denediğim ve işe yaramayan bütün çözüm yöntemleri şunlar:

- Ekran kartı Driver'ını değiştirdim.
- Oyun içerisinden Motion blur, depth of field gibi ayarları kapattım.
- Windows frame ayarlarıyla oynadım.
- Yine oyun içerisinden TAA ve V-Sync kapattım.

Şu ana kadar bulanıklık yaşadığım bütün oyunlar şunlar:

- Red Dead Redemption 2
- Cyberpunk 2077
- Mafia III
- Mafia: Definitive Edition
- The Forgotten City
- Doom Eternal
- Marvel's Guardians of the Galaxy
- Gears 5
- Prey
- Dishonored 1-2
- Shadow of the Tomb Raider
- Dying Light

Yabancı forumları bile okudum lakin evrensel bir çözüm yöntemi yok galiba. Burada da konu açayım dedim, belki kendince çözüm yöntemi bulmuş birileri çıkar. Desteğinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• The Forgotten City 21.10.2022 05_04_22.png
    The Forgotten City 21.10.2022 05_04_22.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 351
  • The Forgotten City 21.10.2022 05_04_30.png
    The Forgotten City 21.10.2022 05_04_30.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 356
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm: Radeon uygulaması üzerinden Virtual Super Resolution'ı aktif etmek yeterli geldi. Böylelikle monitörünüzün sunabileceği maksimum çözünürlüğün üzerine çıkabiliyorsunuz. Oyuna girip çözünürlüğü 1440p'ye alınca sorun tamamen çözüldü. Lakin 1080p'de neden bulanıklık olduğuna dair fikrim yok hala.

Crackdown 3'ten iki görsel bırakıyorum. Soldaki 1080p, sağdaki ise 1440p. Aradaki fark muazzam.
Bir ihtimal. Peki sorun tam olarak neden kaynaklanıyor olabilir?

Görüntü keskinleştirme ayarı işe yaramıyorsa benim aklıma gelmiyor başka bir şey. Yani modelini belirtmemişsiniz sanırım belirtirseniz monitörler hakkında bilgili olanlar yorum yapar diğer taraftan bulanıklık sorununu yaşamanızın tek normal olduğu oyun Dying Light 1'dir. O oyun her bilgisayarda aynı. Çünkü AMD ekran kartlarında görüntü keskinleştirme ayarı desteklemiyor bu yüzden rezalet bulanık bir görüntüsü var ama diğer oyunlarda olması normal değil.

Görüntü keskinleştirme ayarı işe yaramıyorsa benim aklıma gelmiyor başka bir şey. Yani modelini belirtmemişsiniz sanırım belirtirseniz monitörler hakkında bilgili olanlar yorum yapar diğer taraftan bulanıklık sorununu yaşamanızın tek normal olduğu oyun Dying Light 1'dir. O oyun her bilgisayarda aynı. Çünkü AMD ekran kartlarında görüntü keskinleştirme ayarı desteklemiyor bu yüzden rezalet bulanık bir görüntüsü var ama diğer oyunlarda olması normal değil.
Fujitsu SL23T-1 LED monitör kullanıyorum. Aslında ben de sorunun monitörden kaynaklanabileceğini düşünüp kendimce HDMI kablosunu değiştirmek, monitör ayarlarıyla oynamak gibi basit yöntemler denemiştim.

Fujitsu SL23T-1 LED monitör kullanıyorum. Aslında ben de sorunun monitörden kaynaklanabileceğini düşünüp kendimce HDMI kablosunu değiştirmek, monitör ayarlarıyla oynamak gibi basit yöntemler denemiştim.

Monitör kaynaklı olabilir bence de. Ben zamanında 1 ms 144 Hz 24 inç en ucuz monitörü aldım. IPS bile değil. Bundan kaynaklanabilir o yüzden.

Merhaba, keskinlik de maalesef işe yaramıyor. Görüntü biraz daha güzelleşiyor evet ama bulanıklık devam ediyor
Hocam ayarı oyun içindeyken mi yapıyordunuz ? Mesela ben aynı sorunu pubg de yaşıyordum, oyun içi görüntü keskinleştirmeyi ayarlıyordum az biraz düzeliyordu fakat amd softwareden de ayarlayınca oyundan çıkıp girmek lazım

Hocam ayarı oyun içindeyken mi yapıyordunuz ? Mesela ben aynı sorunu pubg de yaşıyordum, oyun içi görüntü keskinleştirmeyi ayarlıyordum az biraz düzeliyordu fakat amd softwareden de ayarlayınca oyundan çıkıp girmek lazım
Ayarların aktif olması için oyunu kapatıp açmak gerekiyor evet, biliyorum.

Çözüm yok mu arkadaşlar?

Son düzenleme:
Ayarların aktif olması için oyunu kapatıp açmak gerekiyor evet, biliyorum.

Çözüm yok mu arkadaşlar?
Şu anda tekrardan 6600 XT'yi kullanıyorum. İsterseniz karşılaştırma yapabiliriz. Problem yaşadığınız oyunların görsellerini paylaşın. Eğer bende de yüklü ise ben de paylaşayım.

Şu anda tekrardan 6600 XT'yi kullanıyorum. İsterseniz karşılaştırma yapabiliriz. Problem yaşadığınız oyunların görsellerini paylaşın. Eğer bende de yüklü ise ben de paylaşayım.
Şu an Forgotten City haricinde yüklü oyun yok. Onun da görsellerini ana mesajda paylaştım zaten. Sende yüklü olan oyunlardan görüntü atabilir misin? Sabitken ve hareket ederken ayrı ayrı atarsan makbule geçer.

Şu an Forgotten City haricinde yüklü oyun yok. Onun da görsellerini ana mesajda paylaştım zaten. Sende yüklü olan oyunlardan görüntü atabilir misin? Sabitken ve hareket ederken ayrı ayrı atarsan makbule geçer.
Youtube kanalımda 6600 XT ile çektiğim bir sürü farklı oyunun videosu var.

Daha yeni 3090 satın aldım ve bir sürü oyunu karşılaştırma fırsatım oldu. Bulanıklık-Keskinlik olarak bir farklılık hissetmedim.

Geri
Yukarı