RX 6700 sistemde fanların sesi artıyor

Praudh

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi, sağlıklı günler. Yeni bir sistem satın aldım dostlar fakat fanlarda bir gariplik var sanki. Lafı uzatmadan konuya gireyim. ETS 2 oynuyorum mesela kalabalığa girdikçe fanlardan daha yüksek ses geliyor ve bir noktada farklı bir ses çıkarmaya başlıyorlar. Diğer taraftan ESC ile menüye döndüğümde fanların sesi birden kesiliyor. 11 senedir bilgisayar kullanıcısı olarak bir garip geldi. Sorun var mı, varsa nasıl bir sorun var? Benden istediklerinizi yazabilirsiniz BIOS ayarları, MSI Afterburner ile kontrol vs. bir kontrol etme ihtiyacı duydum. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun yok hocam. Ekran kartı ısınınca soğuma gereği duyduğu için fanlarını hızlandırıyordur. Bende Tom Clancy's Rainbow Six: Siege girince fanlar hızlanıyor.

Hocam dereceleri kontrol edip MSI Afterburner'den manuel seçeneği ile %40 %45 olarak çalıştırabilirsiniz ya da özel fan curve oluşturabilirsiniz.

Biraz önce LoL girdim bir sorun yoktu ama ETS2'de nedense çok fazla ses çıkarıyor ve cızırtı yapıyor. Ben bir sorun olduğunu düşünüyorum şahsen bu kadar yapıyor olmamalı. MSI Afterburner'den bir bakıcam.

MSI Afterburnerdan bakıyorum şimdi. fan hızı 40'dan başlıyor sıcaklıklar 40/50/60 derece iken ekran kartı ve işlemciden bahsediyorum 96ya kadar gördüm yani performanslık bir konu da yok. Bunu nasıl ayarlayabiliriz?

Son düzenleme:
Biraz önce LoL girdim bir sorun yoktu ama ETS 2'de nedense çok fazla ses çıkarıyor ve cızırtı yapıyor. Ben bir sorun olduğunu düşünüyorum şahsen bu kadar yapıyor olmamalı. MSI Afterburner'den bir bakacağım.

MSI Afterburner'dan bakıyorum şimdi. Fan hızı 40'dan başlıyor sıcaklıklar 40/50/60 derece iken ekran kartı ve işlemciden bahsediyorum 96ya kadar gördüm yani performanslık bir konu da yok. Bunu nasıl ayarlayabiliriz?

İşlemci fanı 96 derecelerimi gördü hocam büyük ihtimalle o ses ekran kartının fanından değil işlemci fanından geliyor kule tipi 4 veya 6 bakır borulu bir soğutucu ve güzel bir termal macun ile sorununuz çözülecektir.

İşlemci fanı 96 derecelerimi gördü hocam büyük ihtimalle o ses ekran kartının fanından değil işlemci fanından geliyor kule tipi 4 veya 6 bakır borulu bir soğutucu ve güzel bir termal macun ile sorununuz çözülecektir.
Sistem daha çok yeni ama. Yani henüz 1 haftalık bence farklı bir şey var. Şöyle söyleyeyim.
Sistemi 3 hafta önce aldım fakat ekran kartı sorunu çıktı. O sorun zamanında bu sorun yoktu daha sonra çözemeyince teknik servise verdim. Ekran kartını değiştirdiler ve sistem bugün geldi. Geldiğinde birkaç oyuna bakayım dedim bu fan ses sorunu boy gösterdi. Garip bir durum.

Sistem daha çok yeni ama. Yani henüz 1 haftalık bence farklı bir şey var. Şöyle söyleyeyim.
Sistemi 3 hafta önce aldım fakat ekran kartı sorunu çıktı. O sorun zamanında bu sorun yoktu daha sonra çözemeyince teknik servise verdim. Ekran kartını değiştirdiler ve sistem bugün geldi. Geldiğinde birkaç oyuna bakayım dedim bu fan ses sorunu boy gösterdi. Garip bir durum.

Anlıyorum hocam fakat MSI Afterburner'den kontrol edin işlemci sıcaklığı 96 dereceleri görüyorsa stock fan dahi olsa ETS 2 gibi bir oyunda 96 dereceleri görmemesi lazım işlemci fanını kontrol edin vidalarından gevşek olan var mı diye varsa sıkıp deneyin uğraşamam derseniz yollayın servis çözsün olayı.

İşlemci 60 derecenin altında fan hızı +95'e çıkıyor bir anda. Diğer konularda da bir sorun gözükmüyor. Fan olayını sistem otomatik olarak ayarlayamıyor mu yada BIOS'dan, Afterburnerdan yada AMD Software'den bunu ayarlayamıyormuyuz?

Ek olarak sistem gelirken windows kurulu geldi diyebilirim son adımlarını tamamladım. BIOS'u sıfırlasam ve formatla birlikte bu sorun çözülebilir mi?

Yani sistem boştayken de eskisine göre fanlar daha hızlı çalışıyor.

@Recep Baltaş nasıl bir yol izleyebiliriz?

Bios ayarı

Dosya Ekleri

• IMG20221103022235.jpg
    IMG20221103022235.jpg
    243,7 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG20221103022220.jpg
    IMG20221103022220.jpg
    200,9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
İşlemci 60 derecenin altında fan hızı +95'e çıkıyor bir anda. Diğer konularda da bir sorun gözükmüyor. Fan olayını sistem otomatik olarak ayarlayamıyor mu ya da BIOS'tan, Afterburner'dan ya da AMD Software'den bunu ayarlayamıyor muyuz?

Ek olarak sistem gelirken Windows kurulu geldi diyebilirim son adımlarını tamamladım. BIOS'u sıfırlasam ve formatla birlikte bu sorun çözülebilir mi?

Yani sistem boştayken de eskisine göre fanlar daha hızlı çalışıyor.

@Recep Baltaş nasıl bir yol izleyebiliriz?

BIOS ayarı.

Hocam anakartınızdaki ayarlara pek hakim değilim CPU fan sekmesinin yanında ayar simgesi var tıklayıp hazır ayarlar var mı diye kontrol edin performance quiet diye olmadı kendiniz ayar yapmayı deneyin örneğin 60 derecede %60 70 derecede %70 80derece ve üzerinde %90 fan hızı gibi bir ayar yapmayı deneyin.

Bilmiyorum ama bir resim atıyorum ETS2'den. Sıcaklıklar normal gözüküyor fakat fanlar bir garip gibi. Kasadan titreşim sesleri de geliyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    51,9 KB · Görüntüleme: 29

Yeni konular

Geri
Yukarı