RX 6700 sistemde RDR 2 FPS düşmesi

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
Oyun sırasında GPU kullanımı değeri %2 %5 gibi bir değere düşüyor. Mesela V-Sync açık oynuyorum FPS sabit 60, GPU kullanımı da %68 iken bazen %64'e anlık düşebiliyor ve FPS'yi bir saliseliğine düşürüyor. Mesela bir anda 54'e düşüyor ve ben bunu hissediyorum, ama oyun donmuyor. Sadece GPU kullanımı düşüyor o kadar, bir saliseliğine de FPS kaybı yaşıyorum. Sistem Ryzen 5 5600, RX 6700.

Dosya Ekleri

• F6DE04EE-3861-4349-BC9B-5BB2BC6F839C.png
    F6DE04EE-3861-4349-BC9B-5BB2BC6F839C.png
    11 KB · Görüntüleme: 19
''GPU'' kullanımının düşmesi oyunda kalabalık yerlere girerken veya ekran kartının güce ihtiyacı olduğu zamanlardamı oluyor?
Hayır normal at sürerken, boş arazide de oluyor, yürürken de oluyor. Her türlü oluyor. Ama çok kısa böyle, bazen FPS düşüşünü anlamak için GPU kullanımını içeren göstergeye bakıyorum sağ üstte.

''GPU'' voltajına bakın düşüş oluyorsa, ''PSU'' stabil voltaj veremiyordur veya başka bir sebepten dolayı (ısı koruması) vs voltajı aşağı çekiyordur.
GPU kullanımı normaldede az %60 değil %95 %99 gibi olmalı.
Sistemde bir şeyler ekran kartı kullanımı engelliyor anlaşılan.
Nvidia ayarlar kısmında kartınızın maksimum performans seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

''GPU'' voltajına bakın düşüş oluyorsa, ''PSU'' stabil voltaj veremiyordur veya başka bir sebepten dolayı (ısı koruması) vs voltajı aşağı çekiyordur.
GPU kullanımı normaldede az %60 değil %95 %99 gibi olmalı.
Sistemde bir şeyler ekran kartı kullanımı engelliyor anlaşılan.
Nvidia ayarlar kısmında kartınızın maksimum performans seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
Nvidia mı? Ekran kartının RX 6700 ve V-Sync'nin açık olduğunu belirttim konuda, okumamışsınız anlaşılan. V-Sync kapatınca zaten ekran kartı kullanımı %99 oluyor, voltaj açısından sıkıntı yok. Güç kaynağı gücü yeterince veriyor ve yetiyor da. V-Sync açık da olsa, kapalı da olsa o saliselik FPS düşüşü yaşanıyor.

Kusura bakma nvidia dedim amd de yok mu maksimum performans ayarı?
kartın kullanımı %2 lere düşüyorsa başka oyunlarda aynı sorunu yaşamıyorsanız oynadığın oyunda bir sorun var demektir.
Benzer sorunu Hitman 2 de yaşıyorum anlık voltaj düşüyor ve ekran kartı kullanımı azalıyor.
Her neyse umarım sorununu çözersin kolay gelsin.

Kusura bakma nvidia dedim amd de yok mu maksimum performans ayarı?
kartın kullanımı %2 lere düşüyorsa başka oyunlarda aynı sorunu yaşamıyorsanız oynadığın oyunda bir sorun var demektir.
Benzer sorunu Hitman 2 de yaşıyorum anlık voltaj düşüyor ve ekran kartı kullanımı azalıyor.
Her neyse umarım sorununu çözersin kolay gelsin.
İşte kart kullanımı %2'lere düşmüyor, düşse zaten sorunun cevabı belli. GPU kullanımı diyelim %70 ise %67'ye falan düşüyor, FPS'de 60'dan 58'e veya 59'a düşüyor. Bazen 54'e düşüyor. İşte bu kadar ufak çaplı düşüşün sebebini öğrenmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı