RX 6700 sistemde RDR 2 FPS düşmesi

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
Oyun sırasında GPU kullanımı değeri %2 %5 gibi bir değere düşüyor. Mesela V-Sync açık oynuyorum FPS sabit 60, GPU kullanımı da %68 iken bazen %64'e anlık düşebiliyor ve FPS'yi bir saliseliğine düşürüyor. Mesela bir anda 54'e düşüyor ve ben bunu hissediyorum, ama oyun donmuyor. Sadece GPU kullanımı düşüyor o kadar, bir saliseliğine de FPS kaybı yaşıyorum. Sistem Ryzen 5 5600, RX 6700.

Oyun sırasında GPU kullanımı değeri %2 %5 gibi bir değere düşüyor. Mesela V-Sync açık oynuyorum FPS sabit 60, GPU kullanımı da %68 iken bazen %64'e anlık düşebiliyor ve FPS'yi bir saliseliğine düşürüyor. Mesela bir anda 54'e düşüyor ve ben bunu hissediyorum, ama oyun donmuyor. Sadece GPU kullanımı düşüyor o kadar, bir saliseliğine de FPS kaybı yaşıyorum. Sistem Ryzen 5 5600, RX 6700.

Hangi çözünürlükte kulanıyorsunuz bu kart 2K bir kart o yüzden tam GPU kulanımını göstermeyebilir.

Çözünürlükle alakalı değil bu.

RAM kullanımı ne kadar? Drop olduğunda fullenmiş oluyor mu? Sürücü olarak eskisini DDU ile kaldırıp 22.10.3 WHQL dener misiniz?

Alakalı demedim tam gücünü göstermez dedim ekran kartı anladın.

Hangi çözünürlükte kulanıyorsunuz bu kart 2K bir kart o yüzden tam GPU kulanımını göstermeyebilir.
Monitörün sebebiyle 1600x900 de oynuyorum. VSR ile 1080p denemek istedim ama out of range hatası aldım monitörde. Sonra 2k denemek istedim çatışma sırasında Rdr full ayarlarda, FPS ise ellilere düştü 74'den. Ama bir tek çatışma sırasında denedim ve o zaman drop girmemişti sanki, ama max 3 dakika falan öyle kullandım. Bilgisayara geçince bir tekrar 2k da deneyeceğim

Çözünürlükle alakalı değil bu.

RAM kullanımı ne kadar? Drop olduğunda fullenmiş oluyor mu? Sürücü olarak eskisini DDU ile kaldırıp 22.10.3 WHQL dener misiniz?
RAM kullanımı da normal 8 9GB kullanıyor. Ultra ayarlarda oynuyorum. Ve 1600x900 çözünürlükteyim, GPU kullanımı ise %99 oluyor V Sync kapatınca. Drop olduğunda fullenmiyor yine aynı kalıyor, değişen tek şey ram ve gpu kullanımı oluyor drop sırasında. Söylediğiniz sürümü de denerim bilgisayara geçince, sonuçları paylaşırım.

Hocam oyun içi V-Sync kapatın, RivaTuner ile sabitleyin 60'a. Çok daha akıcı olmalı.

Dediğim oydu, V-Sync taş devrinden kalma bir teknoloji.

Monitörün sebebiyle 1600x900 de oynuyorum. VSR ile 1080p denemek istedim ama out of range hatası aldım monitörde. Sonra 2K denemek istedim çatışma sırasında RDR Full ayarlarda, FPS ise ellilere düştü 74'ten. Ama bir tek çatışma sırasında denedim ve o zaman drop girmemişti sanki, ama Max 3 dakika falan öyle kullandım. Bilgisayara geçince bir tekrar 2K da deneyeceğim

RAM kullanımı da normal 8 9GB kullanıyor. Ultra ayarlarda oynuyorum. Ve 1600x900 çözünürlükteyim, GPU kullanımı ise %99 oluyor V-Sync kapatınca. Drop olduğunda fullenmiyor yine aynı kalıyor, değişen tek şey RAM ve GPU kullanımı oluyor drop sırasında. Söylediğiniz sürümü de denerim bilgisayara geçince, sonuçları paylaşırım.

1080P'de out of range verip de 2K'da vermemesi ilginç.

Hocam custom Windows kullanıyorum demişsiniz belki de sorun buradadır ne dersiniz?
Battlefield 1 oynarken hiç drop yemiyorum, aynı şekilde GTA 5'de de. Windows sorunlu olsaydı onlarda da drop yerdim bence.

Evet. Eğer onu çözebilirsem belki sorunu da çözmüş olurum.

VSR ile 2K yapıp RDR'de denedim fakat sonuç yine aynı, yine bir anlığına FPS düşüyor. Değerlere baktığımda işlemci frekansı nedense 2.8'de çalışıyor, stock hız değerine bile ulaşmıyor. Bunu nasıl arttırabilirim? Belki sorun buradadır.

Son düzenleme:
Battlefield 1 oynarken hiç drop yemiyorum, aynı şekilde GTA 5'de de. Windows sorunlu olsaydı onlarda da drop yerdim bence.

Evet. Eğer onu çözebilirsem belki sorunu da çözmüş olurum.

VSR ile 2K yapıp RDR'de denedim fakat sonuç yine aynı, yine bir anlığına FPS düşüyor. Değerlere baktığımda işlemci frekansı nedense 2.8'de çalışıyor, stock hız değerine bile ulaşmıyor. Bunu nasıl arttırabilirim? Belki sorun buradadır.
İşlemci sıcaklığı ne durumda?Bios’dan bir ayar yaptınız mı?

İşlemci sıcaklığı ne durumda? BIOS'tan bir ayar yaptınız mı?

Ayrıca drop sırasında mı 2.8 yoksa tüm zaman mı?

İşlemci sıcaklığı ne durumda?Bios’dan bir ayar yaptınız mı?

Ayrıca drop sırasında mı 2.8 yoksa tüm zaman mı?
Sürekli 2.8 2.5 falan. Sıcaklık normal, stok fanla kullanmama rağmen 68 görüyor sadece. Normalde stok fanla 80'i bile görmem lazım ama olmuyor, sanırım işlemciyi kısıtlayan bir şey var. BIOS'dan frekans ayarı da auto da, yani stock ayarlar şu an.

Kalabalık alanlarda 3.5 3.2 arasında seyrederken, boş arazilerde 2.8'e düşüyor. Bunu sürekli 3.5'e sabitlemenin bir yolu yok mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı