RX 6700 XT 1080P için 5600X vs 5600

Bütçe
4500
Teknobiyotikte 5600 3800 lira, 5600X ise 4300.

Darboğaz sıfır olması için 5700X falan almam gerekiyor galiba.

OC yapmak gibi bir düşüncem yok başlangıç için zaten soğutmam yetersiz o işlemciye göre ancak aralarında ne kadar fark oluyor stok haliyle tam kestiremedim.
Dostum oyundan oyuna değişir zaten. Ekran kartları işlemcilere göre çok güçlü bu dönemde. Oyun motorlarının da çok etkisi var zaten.

Örnek olarak PUBG 1080P oynadığını düşün 12900K asla besleyemeyecek 3080'i veya 6700XT'yi. Bu Valorant, CS:GO, GTA V ve CPU yükü isteyen çoğu oyun için geçerli.

Teknobiyotik'te 5600 3800 lira, 5600X ise 4300.

Darboğaz sıfır olması için 5700X falan almam gerekiyor galiba.

Almana gerek yok oyunların optimizasyonu, 6700XT'nin 1080p için fazla olması kafaya takılacak şeyler değil bunlar Battlefield gibi oyunlarda yüksek ekran kartıyla 6/12 işlemciler biraz zorlanabiliyor çok fazla çekirdek ve thread isteyen oyunlar. Ekran kartı da yüksek olunca ekstra yük biniyor işlemciye darboğaz kaçınılmaz oluyor.

Para varsa 5700X alabilirsin. Yoksa 5600 yeterli olacaktır. Zaten 5600X ile arasında çok az fark var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum oyundan oyuna değişir zaten. Ekran kartları işlemcilere göre çok güçlü bu dönemde. Oyun motorlarının da çok etkisi var zaten.

Örnek olarak PUBG 1080P oynadığını düşün 12900K asla besleyemeyecek 3080'i veya 6700XT'yi. Bu Valorant, CS:GO, GTA V ve CPU yükü isteyen çoğu oyun için geçerli.
Ben bu tarz oyunlar oynamıyorum ama misal Elden Ring gibi bir oyunda drop yaşamak istemiyorum. Şu an zaten 1600 AF ile kart maksimum %40 çalışıyor.

Yani sizin hesaba göre 5600X veya 5600 ne alırsam alayım yine de darboğaz olacak doğru mudur? 5600 ile sıkıcı droplar yer miyim misal, öğrenmek istediğim tam olarak bu.

Para varsa 5700X alabilirsin. Yoksa 5600 yeterli olacaktır. Zaten 5600X ile arasında çok az fark var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bütçe iki işlemciye yetiyor beklemem lazım 5700X için. Ancak 1600 AF de zevk vermiyor. İnanılmaz drop yiyorum.

Ben bu tarz oyunlar oynamıyorum ama misal Elden Ring gibi bir oyunda drop yaşamak istemiyorum. Şu an zaten 1600 AF ile kart maksimum %40 çalışıyor.

Yani sizin hesaba göre 5600X veya 5600 ne alırsam alayım yine de darboğaz olacak doğru mudur? 5600 ile sıkıcı droplar yer miyim misal, öğrenmek istediğim tam olarak bu.

Bütçe iki işlemciye yetiyor beklemem lazım 5700X için. Ancak 1600 AF de zevk vermiyor. İnanılmaz drop yiyorum.
Elden RING 60FPS cap kaldırdın mı?

Sana kısaca mantığı söylüyorum yüksek FPS isteyen kullanıcılar güçlü ekran kartını önerilenden düşük çözünürlükte kullanmak istiyorsa çok güçlü işlemci kullanmalı ya da çözünürlük yükseltmeli paran varsa 5700X al kafan rahat etsin.

Darboğaz durumunu buradan görebilirsin.

Cap kaldırmadığın için GPU kullanımının düşük olması normal bu arada.
Farkındayım ancak normalde sabit 60 olması gerekiyor 6700 XT ile. 49’a kadar düşüyor şu an.

Darboğaz durumunu buradan görebilirsin.

Çokta fark yok aslında ama bazen kullanımlar arası %5 fark oluyor. Hazır alabiliyorken 5600X alacağım büyük ihtimalle.

============
5600X aldım, burada daha uygun alacak arkadaşlarda varsa diye atıyorum.

Kutulu: AMD Ryzen™ 5 5600X 3.7GHz (Turbo 4.6GHz) 6 Core 12 Threads 32MB Cache 7nm AM4 İşlemci - Kutulu Fanlı | Teknobiyotik

Ben kutusuz tercih ettim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı