RX 6700 XT sistem oyun oynarken aniden kapanıyor

Hüseyin_16

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben internet üzerinden bir PC topladım ilk başlarda sorun yoktu defalarca stres testine soktum iyice zorladım 70 dereceye kadar çıktı ama kapanmamıştı 3 gün önce RDR2 oynarken arkada Afterburner açıktı ve 65 derecedeyken bilgisayarım aniden kapandı kasaya tamamen elektrik gelmiyordu ( normalde kasa kapalıyken bile kulaklığımın RGB ışıkları yanıyordu ama o sırada onlar da yanmıyordu) yaklaşık bir 10-15 saniye sonra anca açılıyordu ondan önce hiçbir tepki göstermiyordu daha yeni almıştım canım sıkılınca oyun oynarım diye gittim kredi çekip aldım böyle olması hem sinirlendiriyor hem üzüyor. Sistem özelliklerini assagi da belirttim.

ASUS Prime B450M-K II 4400MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart.
Goodram ırdm Pro 16 GB(2x8) Deep Black 3600MHz CL18 DDR4 RAM (K3600D4V64L18S/8GX2)
ASUS Radeon RX 6700 XT Dual 12g 12 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
Power Boost VK-D502t 650W 80+ tempered glass USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
ASUS TUF Gaming lc 240 ARGB 240 mm Intel(1700p)-AMD uyumlu sıvı soğutucu.
ASUS BT400 Bluetooth 4.0 USB adaptör.
Mld 500GB M300 NVMe okuma 3300 MB-yazma 3100 MB M.2 SSD (mLD22M300P13-500)
AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci (tray, fansız)

Bu böyle değildi ben 5600X ve sıvı soğutucuyu ekleme yaptım ek olarak.
Ben güç kaynağından şüpheleniyorum ve oyun oynamaya korkar oldum her şeyi yakarım diye oyun haricinde hiçbir şey yok hatta normal oyunlar bile oynuyorum ( CS:GO-Valorant) vb. bunlarda da sıkıntı olmuyor bilgili olanlar varsa yardım edebilir mi? Çok uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim.

Buyur kardeşim aynı sorunu yaşıyordum seninle bende de BF 1'de kapanıyordu pc çat diye. Konu açmıştım Son sayfaya çözümü ekledim.

Buyur kardeşim aynı sorunu yaşıyordum seninle bende de BF 1'de kapanıyordu PC çat diye. Konu açmıştım Son sayfaya çözümü ekledim.

Ustam baştan sona kadar okudum sen ekran kartını değiştirerek çözüm sağlamışsın galiba ama bana sorarsanız benim sorunum PSU gibi duruyor çünkü şu anki PSU zaten vasat + RX 6700 XT'ler yani RX kartları fazla güç tüketiyormuş herhalde bir yerde öyle okumuştum. Çok eski bir kart da değil bir problemi olacağını sanmıyorum 1700 liraya High Power'ın 750+80 Gold sertifikalı güç kaynağını almayı düşünüyorum ekran kartı değiştirmekten iyidir bence malum ekran kartı fiyatları uçuyor :).

Bence de PSU kaynaklı hocam bu tarz markaların kasalarında genel de uyduruk PSU kullanılıyor.

Bende öyle düşünüyorum High Power'ın 750+80 Gold sertifikalı güç kaynağını almayı düşünüyorum bilginiz var mı önerir misiniz bu zımbırtıyı.

Ustam baştan sona kadar okudum sen ekran kartını değiştirerek çözüm sağlamışsın galiba ama bana sorarsanız benim sorunum PSU gibi duruyor çünkü şu anki PSU zaten vasat + RX 6700 XT'ler yani RX kartları fazla güç tüketiyormuş herhalde bir yerde öyle okumuştum. Çok eski bir kart da değil bir problemi olacağını sanmıyorum 1700 liraya High Power'ın 750+80 Gold sertifikalı güç kaynağını almayı düşünüyorum ekran kartı değiştirmekten iyidir bence malum ekran kartı fiyatları uçuyor :).

Bende öyle düşünüyorum High Power'ın 750+80 Gold sertifikalı güç kaynağını almayı düşünüyorum bilginiz var mı önerir misiniz bu zımbırtıyı.

Senin gibi en başta bende Psu olduğunu düşündüm. Hemde Frisby marka. Sen Psu değişmeden önce kendi sistemine başka kart tak sonra kendi kartını başka pcde yap ona göre arıza tespiti yaparsın. Ama bana sorarsan ekran kartı kaynaklı.

Senin gibi en başta bende PSU olduğunu düşündüm. Hemde Frisby marka. Sen PSU değişmeden önce kendi sistemine başka kart tak sonra kendi kartını başka PC'de yap ona göre arıza tespiti yaparsın. Ama bana sorarsan ekran kartı kaynaklı.

Üzgünüm ama kartımı takabileceğim veya başkasından kart alabileceğim kimse yok hocam ekran kartında olabilme ihtimali de var lakin dediğim gibi stres testine sokuyorum Full ayarlarda ağlatmak için en fazla 69-70 oluyor kapanmıyor ve şunu da söylemek isterim kartı ve işlemciyi ne kadar zorlasam da %100 kullanıma çıkaramıyorum ve hiç stabil de kalmıyor sürekli dalgalanmalar oluyor.

Üzgünüm ama kartımı takabileceğim veya başkasından kart alabileceğim kimse yok hocam ekran kartında olabilme ihtimali de var lakin dediğim gibi stres testine sokuyorum Full ayarlarda ağlatmak için en fazla 69-70 oluyor kapanmıyor ve şunu da söylemek isterim kartı ve işlemciyi ne kadar zorlasam da %100 kullanıma çıkaramıyorum ve hiç stabil de kalmıyor sürekli dalgalanmalar oluyor.

İşlemci çok zor %100 kullanıma çıkar. Ama ekran kartını %100 kullanamaman garip genelde sana en iyi performansı vermek için tüm gücünü kullanır ama kart güçlü olduğu için o kadar güç harcamaya gerek duymuyor da olabilir. Ben hala ekran kartında sıkıntı olduğunu düşünüyorum da sen yine de istersen Psu değiştir. Sorunumuz aynı yani ama ben sorunun kendi Psum'da olmadığına adım gibi emindim ve haklı da çıktım.

İşlemci çok zor %100 kullanıma çıkar. Ama ekran kartını %100 kullanamaman garip genelde sana en iyi performansı vermek için tüm gücünü kullanır ama kart güçlü olduğu için o kadar güç harcamaya gerek duymuyor da olabilir. Ben hala ekran kartında sıkıntı olduğunu düşünüyorum da sen yine de istersen PSU değiştir. Sorunumuz aynı yani ama ben sorunun kendi PSU'da olmadığına adım gibi emindim ve haklı da çıktım.

Evet siz ekran kartını değiştirmişsiniz düzelmiş doğrudur gönül ister ki benim bütçem olsun hem ekran kartını hem PSU değiştireyim ama malum ekran kartı fiyatları çok fahiş şimdi garantiye de yollamak istemiyorum daha emin olamadan baya araştırdım %80 psu deniliyor geri kalanı da ekran kartı dua ediyorum artık PSU'dan çıksın diye. :)

Başkan High Power hakkında pek bir bilgim yok ancak 750W biraz fazla ama ileride sistem yükseltme içinde tercih edilebilir mantıklı bir seçim olur size önerim budur fiyat olarak da hemen hemen aynı bir tık daha pahalı sadece.

Geri
Yukarı