Çözüldü RX 5700 XT sistem FH 5 oynarken aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HasNickTR

Hectopat
RAM
Corsair vegance 2x8 CL 16 3000 MHZ
SSD veya HDD modeli
Kioxia excerica 500gb ve WD Blue 2tb
Ekran kartı
Asus tuf rx 5700xt evo
Anakart
Asus B450m Dragon
İşlemci
Amd ryzen 5 3600X
Öncelikle hepinize merhaba. Bilgisayarımda AMD RX 5700XT ve Ryzen 5 3600X bulunmaktadır. Forza Horizon 5'i Ultra ayarlarda oynarken 10 15 dk içerisinde genellikle yükleme ekranlarında aniden kapanıyor. Önceden hiç yapmıyordu. Bugün 2 kere yaptı. Ben de buraya yazma ihtiyacı hissettim. 650 wattlık bir PSU var. Gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. 2 senedir bolca oyun oynuyorum hiç böyle bir durumla karşılaşmadım. GPU'yu %100 işlemciyi de %90'larda kullandığım zamanlar oldu ama hiç böyle kapanmayla karşılaşmadım.

Çözüm
Zaten her türlü değiştirmem gerekiyor Power Boost'un dandik bir PSU'su var. Suriye'de C4 olarak satıyorlar. Bunu biliyordum alırken ama önceliğimi PSU'ya vermemiştim. Bakalım bu yaz sonunda Corsair RM850 alacağım hocam.

Konuya bir güncelleme yapmak istiyorum. Kasanın 4 tane fanını Arctic PWM pst 120mm fan ile değiştirdim soğutucu olarak ise Arctic e-Sports Duo aldım. Yine yaz aylarında kapanma yaşıyordum. Ek olarak ekran kartım beklediğim FPS değerlerini vermiyordu. Ultrada 60 FPS alırken medium da da yine 60 FPS alıyordu. Oyun bütün grafik ayarlarında 8 GB VRAM kullandığından dolayı sürekli VRAM darboğazı oluyordu ve sistemin performansı beklediğimden hayli düşüktü. Bu sorunların üstüne kapanmalar da eklenince oyunu oynamaya ara vermiştim. 1 ay önce geri yükledim oyunu ve oyunun optimizasyonunu bir hayli düzeltmişler. Artık biraz daha az VRAM kullanımım var ve Ultra ayarlarda ortalama 110 FPS alıyorum ve daha hiç kapanma sorunu yaşamadım. Sanırsam oyundan kaynaklanıyordu. Zaten başka bir oyunda da böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Ama eninde sonunda bu PSU'yu değiştireceğim.
CPU ve GPU stres testi yaptım. CPU 68 dereceyi GPU ise 65'i geçmiyor.

Nereden bakabilirim?
Bu Bilgisiyar "sağ tık yap", Yönet "tıkla" Olay görüntüleyicisini göreceksin. Ona tıkladığında
+ Önemli
+ Hata
gibi seçenekler göreceksin! Önce önemli yazan yere bak! Önemli yazan yerde olayları gösterir. Muhtemelen kernel 41 (63) uyarısı olabilir. Önünde açılan pencerenin sağında "bu olayın tüm örnekleri" kısmına tıklarsan daha ayrıntılı bilgi verir. Fotoğraflı örneği ekte.

Dosya Ekleri

• ss.jpg
    ss.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 22
Tamamdır tekrar oynayacağım kapanırsa ekteki gibi fotoğraf atacağım.
Bu bilgisayar "sağ tık yap", yönet "tıkla" olay görüntüleyicisini göreceksin. Ona tıkladığında.
+ Önemli.
+ Hata.
Gibi seçenekler göreceksin! Önce önemli yazan yere bak! Önemli yazan yerde olayları gösterir. Muhtemelen kernel 41 (63) uyarısı olabilir. Önünde açılan pencerenin sağında "bu olayın tüm örnekleri" kısmına tıklarsan daha ayrıntılı bilgi verir. Fotoğraflı örneği ekte.

Antivirüs taraması yaptım. 3 tane virüs buldu onları temizledim Kaspersky ile ardından kasa fanlarını son güce aldım. Forza'yı tekrar açtım. Sıcaklıklara da Afterburner ile sürekli takip ettim. CPU Max 72 dereceyi GPU ise 66'yı gördü. Hikayeli görevin ara sahnesi biterken bilgisayar yine kapandı. Sorun ne anlamadım. Sıcaklıklar ile ilgili bir problem de yok gibi. Ayrıca sizin benden istediğiniz rapora da baktım. Ama kernel 2 hatası var diye gördüm. Aşağıda ekran görüntüsü var.
unknown_2022.06.14-14.12.png

Ama alınan bu hata bilgisayar kapanmadan yaklaşık 15 dakika önce verilmiş. Yani bilgisayar kapanırken verilen herhangi bir hata yok.

Son düzenleme:
Bu senaryo genellikle donanımla ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Sorunu diğerlerinden ayırmaya yardımcı olmak için aşağıdaki maddeleri denetleyin:
  1. Hızlı çalışma: Sistem doğru hızda çalıştırıldığında sorun oluşup oluşmadığını görmek için hızlı çalışma özelliğini devre dışı bırakın.
  2. Belleği denetleyin: Bir bellek denetleyicisi kullanarak belleği doğrulayın. Sistemdeki her bir bellek yongasının aynı hızda ve doğru şekilde yapılandırılmış olup olmadığını denetleyin.
  3. Güç kaynağı: Güç kaynağının yüklü aygıtlar için yeterli vat gücüne sahip olduğundan emin olun. Bellek eklediyseniz, daha yeni bir işlemci taktıysanız, ek sürücü taktıysanız veya harici aygıtlar eklediyseniz bu aygıtlar geçerli güç kaynağının sürekli olarak sağlayabileceğinden daha fazla enerji gerektiriyor olabilir.
  4. Aşırı ısınma: Donanımın iç sıcaklığını inceleyerek sistemin aşırı ısınıp ısınmadığını denetleyin.
  5. Varsayılanlar: Sistem, varsayılan yapılandırmasında çalıştığında sorunlar oluşup oluşmadığını görmek üzere sistemi, sistem varsayılanlarına sıfırlayın.
Resmi Microsoft sitesinden alınmış bir yazı bu.
Ekte ki hatayla ilgili daha önce böyle bir paylaşım yapılmış. dördüncü seçeneği elersen, sorun bunlardan biri olabilir.

Geri
Yukarı