Çözüldü RX 6700 XT sistem oyunda aşırı FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

i.sude

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
16 GB Corsair DDR4
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6700 XT
Anakart
B560M PRO-VDH (MS-7D18)
İşlemci
intel i5 -11400F 2.60GHz
Bilgisayar sistemimi 2 ay önce dizdim ve ilk başlarda yayın da açarken FPS değerim en az 350 idi ama şu anda arkada bir şey açık olmamasına ve oyun ayarlarını yapmış olmama rağmen en fazla 200 FPS alıyorum ve genelde 132-150 arasında değişmekte. Dizdiğim sistem şu şekilde:
  • AMD Radeon RX 6700 XT ekran kartı.
  • Intel i5 11. nesil işlemci.
  • 2 adet 16 GB Corsair DDR4 RAM.
Bilgisayarda nihai performansta çalışıyor ve 8 işlemci çalıştırıldığı halde oyun açıkken performansı 2,59 da gözüküyor. FPS yükseltmek için ne yapmam gerekiyor nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@i.sude Adrenalin ayarlarına girip öncelikle ekran kartınıza bir hız aşırtma yapar mısınız?
1713445126874.png
@i.sude anakartınızın en son BIOS sürümü burada yer alıyor.
Biçimlendirilmiş, başka dosya bulunmayan bir flash belleğe bu dosyayı kopyalayıp yapıştırın. Daha sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatırken BIOS'tan M-Flash'ı açın.

Önce bunu deneyin. Sonrasında BIOS Update yaparsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
@i.sude anakartınızın en son BIOS sürümü burada yer alıyor. Biçimlendirilmiş, başka dosya bulunmayan bir flash belleğe bu dosyayı kopyalayıp yapıştırın. Daha sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatırken BIOS'tan M-Flash'ı açın.

Önce bunu deneyin. Sonrasında BIOS Update yaparsınız.

Şu an 320 FPS veriyor çok teşekkür ederim.

@i.sude Rica ederim. RX 6700, stok ayarlarda yüksek verimlilikte çalışamamaktadır. Bazen AMD, bütün ayarları sıfırlayabiliyor. Arada kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar sistemimi 2 ay önce dizdim ve ilk başlarda yayın da açarken FPS değerim en az 350 idi ama şu anda arkada bir şey açık olmamasına ve oyun ayarlarını yapmış olmama rağmen en fazla 200 FPS alıyorum ve genelde 132-150 arasında değişmekte. Dizdiğim sistem şu şekilde:
  • AMD Radeon RX 6700 XT ekran kartı.
  • Intel i5 11. nesil işlemci.
  • 2 adet 16 GB Corsair DDR4 RAM.
Bilgisayarda nihai performansta çalışıyor ve 8 işlemci çalıştırıldığı halde oyun açıkken performansı 2,59 da gözüküyor. FPS yükseltmek için ne yapmam gerekiyor nasıl düzeltebilirim?

İşlemciniz Max 6 çekirdek nasıl 8 işlemci çekirdeği çalıştırabiliyor? Valorant oyununda olduğunu söylemişsiniz Valorant işlemci ağırlıklı bir oyundur ve FPS'in işlemciden kaynaklı olduğunu düşünüyorum yani gidip i5 11400F'e RTX 4070 olan bir sistemde bile Valorant en düşük ayarlarda 1080p de ortalama 280 FPS veriyor 220-240 FPS almanız normal olanıdır eğer ki FPS'in artmasını gerçekten istiyor iseniz işlemcinize o.c yapmanız daha iyi olacaktır. İşlemciniz 2.60'dan overclock ile maksimum 4.40 GHz'e çıkabiliyor, bu overclock işlemini işlemciniz güzel bir soğutucuya sahip ise yapın yoksa Intel'in stock soğutucusu ile yapmanızı önermem işlemciniz zarar görebilir.

Dediğiniz burada hangisi oluyor, ne yapmam gerekiyor?

Değerlere göre zaten GPU hız aşırtma ayarı açık. amdnin 6000 serisi 7000 serisi kartlar için yeni getirdiği bir teknoloji diye hatırlıyorum ve o hız aşırtma seçeneği seçili

Buna göre otomatik hız aşırtmada kullanmak en iyisi mi?

6000 serisini bilmiyorum, 7000 serisi için en uygunu.

Buna göre otomatik hız aşırtmada kullanmak en iyisi mi ?
Otomatik hız aşırtma yaptığınızda kartın frekansı sabit kalmayacağından ötürü FPS düşüşleri çok fazla olur. Benzer durumu benim işlemcide de yaşadım. Isınınca 4 Ghz ulaşamıyordu.

Dün ilk başta düzeldi ama sabah tekrar açınca aynı şekilde 130-150 FPS vermeye başladı. Bilgisayarı normal kapatıp tekrar açmak istediğimde bu sefer bir uzun iki kısa bip sesi veriyor ve açılmıyor önceden de olmuştu ama sonra priz değiştirince normale dönmüştü şimdi ne denediysem olmadı açılmıyor.

Dün ilk başta düzeldi ama sabah tekrar açınca aynı şekilde 130-150 FPS vermeye başladı. Bilgisayarı normal kapatıp tekrar açmak istediğimde bu sefer bir uzun iki kısa bip sesi veriyor ve açılmıyor önceden de olmuştu ama sonra priz değiştirince normale dönmüştü şimdi ne denediysem olmadı açılmıyor.

Hocam belki hız aşırtma ekran kartınıza zarar vermiş olabilir. Garantisi varsa gönderebilirsiniz yada güvendiğiniz bir elektronikçiye gidebilirsiniz.

(Ekstra böyle bir şey gördüm: Önemli Uyarı: Overclock (hız aşırtma) yapmak bilgisayarınızın performansını artırsa da riskli bir işlemdir. Yanlış yapıldığı takdirde bilgisayar bileşenlerinize geri dönüşü olmayan hasarlar verebilirsiniz.)
Net bir şey söyleyemiyeceğim tabikide böyle şeylerden pek anlamıyorum, sadece bildiğim kadarıyla konuşuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı